'הסוד של מלך היער ספר ילדים כל כך אקטואלי מאת עדה גמליאלי. איורים: דני קרמן. הוצאת 'מדיה 10'

בספר 'הסוד של מלך היער מלמדים את הילדים לבחור נכון בין שליט אמין לשליט שקרן. מה עושים כשמלך החיות משקר?

פורסם ב: 20/04/2021 20:58

עדה גמליאלי וספרה הסוד של מלך היער. איורים: דני קרמן. הוצאת 'מדיה 10'. צילום יח'צ
עדה גמליאלי סופרת ילדים וקיבוציניקית מגן שמואל יצאה בימים אלה עם ספר ילדים חדש וכאמור אקטואלי מאין כמותו. הסיבה: הוא עוסק בסוגיה בוערת: מה עושים כשמלך החיות משקר? את הספר כתבה עדה בתקופת הקורונה, ובין מערכת בחירות שלישית ורביעית. ספר המעלה לדיון את שאלת האמון בשלטון, מה תפקידה של התקשורת, מתייחס לתופעת הפייק ניוז והכול באמצעות המחשה של חיות היער. האיורים הנפלאים של המאייר דני קרמן מעשירים את הספר ומעצימים אותו.

עדה גמליאלי, סופרת ילדים ובעברה מחנכת ומורה לחינוך מיוחד, חברת קיבוץ מגן שמואל, בת 72 (אם ל-4 ועוד 4 מנישואים שניים וסבתא ל-24 נכדים) בחרה באריה כדמות המנהיג החזק שחושש לאבד את שלטונו ולכן בתחכום ובערמומיות שולף פשפש מהפרווה שלו ומגלה לו בסוד 'כי השמש לא תזרח מחר וסוף העולם הגיע". השמועה מתפשטת במהרה ומפחידה את חיות היער.

הספר הוא משל על מלך היער. האריה שולט בחיות היער ופועל להצלת שלטונו, כשמתברר לו שהחיות מאסו בו ורוצות שליט אחר, הוא שולף מפרוותו פשפש נאמן ומעביר באמצעותו לאוזניהן של החיות, פייק ניוז, ידיעה שהשמש לא תזרח מחר וסוף העולם הגיע. החיות התמימות נתקפות אימה ופחד והולכות להתייעץ עם החפרפרת האם ניתן לחיות בלי אור השמש, גם היונה שלא מאמינה לשמועה שמפיץ הפשפש וגם ינשוף ישנו בסיפור שמייצג את כלי התקשורת ומוסיף לדיון את השפעת התקשורת והפייק ניוז על הילדים וסוחף אותם לגלות שגם בזמן משברים ניתן להתאחד ולחשוב על מצבים של יצירת שיתופי פעולה.

זהו ספרה השני של עדה, אחרי 'מעבר לכביש הלבן' , ספר הנכתב מתוך חוויות הילדות של עדה בחינוך המשותף. והפעם מתווסף ליצירה המאייר דני קרמן, שהוסיף לחיות הבעות פנים אנושיות ותקשורת בלתי מילולית באמצעות שפת גוף. עדה מספרת כי כתבה את הסיפור ביום אחד בעיצומה של תקופות הקורונה ובהשראת התהפוכות הפוליטיות האחרונות, אז החליטה לפרסם את הספר במטרה לאפשר להורים לשוחח עם הילדים על נושאים בוערים ואקטואליים.

לדבריה 'ילדים סופגים כל מה שקורה מסביב. הם רואים הפגנות כל שבוע בחדשות, קולטים שיש התנגדות לשלטון ושומעים כל פעם מחדש שאנו ניגשים למערכת בחירות. המצב שחוזר על עצמו במדינות בעולם וגם אצלנו, ששליט יחיד מנהל מתוך אינטרס אישי שיגע אותי. אני מאמינה שחשוב לדבר עם הילדים על נושאים אקטואליים בצורה אחרת, לחנך אותם כיצד לבחור מנהיג ערכי שמיטיב עם עמו ואחרי מי ללכת. איך לזהות אם מישהו משקר אותך ואיך להשפיע על חיינו. הספר מעודד את ההורים לפתח שיחה עם הילדים וממשיך את המסורת שלי כמורה , בה הייתי ממציאה סיפורים המתחברים למצבים חברתיים ואקטואליים, כדי לעודד את הילדים להגיב ולדבר על הנושא', מסבירה עדה גמליאלי.


עדה גמליאלי בת 72, נשואה + 4 ילדים +4 ילדים מנישואים שניים, ו-24 נכדים, חברת קיבוץ גן שמואל שם גם נולדה. היא למדה הוראה והייתה מורה כללית, מורה לחינוך מיוחד ומאבחנת. לאחר מכן ניהלה את מערכת הבריאות והרווחה בקיבוץ. עם צאתה לפנסיה החלה לכתוב את הסיפורים הרבים שליוו אותה כמחנכת והוציאה את הספר "מעבר לכביש הלבן", ספר ילדים המתאר חוויות מהחיים בקיבוץ אשר זכה להצלחה רבה. את שני הספרים ערכה העורכת הוותיקה והמנוסה עמירה הגני.

את הספר אפשר לקנות ברשתות 'צומת ספרים' ו'סטימצקי' או ישירות מאתר החברה:

www.media-10.co.il
הסוד של מלך היער מאת עדה גמליאלי. איורים: דני קרמן. הוצאת 'מדיה 10'

 
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור ספרים חדשים :
*   'ארץ לאיבוד' מאת דבורה לילי כהן. הוצאת...
*   'נוצת הקסמים' מאת תמר ברקת. איורים:תמר...
*   'מועמדת יקרה' , ספרה השני של הסופרת...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים