על זוגות שחיים יחד ללא נישואים. כתבה: עו'ד סופי ספקטור. צילום: דורון גולן

זכות הדיבור לעו'ד סופי ספקטור החיפאית: 'זוגות שחיים יחד ללא נישואין נחשבים לידועים בציבור ואם הם לא דואגים להסכם ממון מסודר סביר להניח שביום הדין יחולק הרכוש המשותף לפי חוק יחסי הממון בחלקים שווים'

פורסם ב: 11/04/2021 14:39

עורכת דין סופי ספקטור. צילום :דורון גולן
מוסיפה עו'ד סופי ספקטור: 'הפסיקה אף מראה כי הרכוש שמתחלק בין הצדדים במקרה של פירוד או מוות הוא רכוש שרשום על שם אחד הצדדים בלבד!. אם הצדדים לא הסדירו בהסכם הפרדה רכושית (הסכם יחסי ממון) ,הסיכויים הם שהכל יתחלק חצי חצי גם אם רכוש רשום רק על אחד מהם ונרכש בתקופת החיים המשותפת יעבור חצי לצד השני.


השבוע יצא פסק דין מרתק מבית משפט לענייני משפחה, 35 עמודים ארוכים , שם דן בית משפט בסוגיית ידועים בציבור, שחיו יחד קרוב ל- 12 שנים, ולהם ילדים משותפים. את הדירה רכש האיש לאחר כניסת האישה להריון, ושם חיו הצדדים לאורך השנים, עם פירוד הצדדים תבעה האשה את האיש וביקשה להכריז עליהם כידועים בציבור על מנת שכל הרכוש יתחלק בחלקים שווים וביניהם הדירה ( בשוווי 2 מליון ש'ח) , רכבים שרכש האיש, הזכויות הסוציאליות והפנסיוניות ועוד.


במשך שלוש שנים התנהלו דיונים סוערים בנושא. אני שמייצגת את האיש הוכחתי כי חרף המגורים המשותפים לא נוצר שיתוף ספציפי ברכוש ובעצם הצדדים הגם שחיו תחת קורת גג אחת, ניהלו את המערכת הכלכלית בהפרדה רכושית מוחלטת.

לבית המשפט לקח שנה שלמה לכתוב פסק דין מפורט וארוך כאשר מסקנתו היתה מעניינית.בית המשפט קובע כי אכן מדובר בזוג שעונה על קריטריונים של ידועים בציבור ואולם, מדגיש בית המשפט כי הצליחה באת כוחו של האיש (עו'ד סופי ספקטור, כותבת שורות אלה) להוכיח כי לא מדובר בחיי שיתוף כלכליים. הוכח כי קיימת הפרדה רכושית מלאה וכי האישה אינה זכאית לשום זכות לא בבית, לא ברכבים ולא בזכויות הסוציאלית, העברות כספים שהיו בין בני הזוג ומתנות שהאשה ניסתה לייצר מהם הוכחת שיתוף כלכלי לא שיכנעו את בית המשפט שציין כי מתנות והעברות כספיות אינן הוכחה לשיתוף כלכלי אלא דרך להביע אהדה אחד כלפי השני.

סוף דבר, פסק דין מרתק מאוד שמסקנה אחת עולה ממנו- שום דבר אינו מובן מאליו וזוגות שחיים יחד חייבים להסדיר באמצעות עורך דין בהסכם את מערכת היחסים על מנת לא להגיע לזירות המשפטיות.

נעשתה עבודת נמלים לא פשוטה להוכיח הפרדה רכושית. וההתנהגות הגרידית של האשה שפסלה לאורך השנים הצעות שהוצעו על ידי לסיום ההליך, שלוו בהצעות כספיות לא מבוטלותף גרמו לה להפסיד הכל בענק! .חבל שאנשים מתנהלים בדרך כזו, תמיד דרך הפשרה היא הטובה ביותר, אתה יודע איך אתה נכנס להליך ואתה לעולם לא יכול לדעת איך תצא ממנו'.
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור קצר ולעניין :
*   חברת הביטוח 'ליברה' חוגגת יום הולדת...
*   אחראי הרווחה רצה להפתיע את עובדי החברה...
*   דבורה שרר תנהל את מערך התקשורת דוברות...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים