ניצול השואה מוטקה ויזל איבד את משפחתו בשואה, נלחם בקציני ה-SS ומתנדב מד'א גם בגיל 93. כתבה: רונית קיטאי.צילום: יחזקאל איטקין

מוטקה ויזל הירושלמי עלה ארצה בשנת 46, התחתן עם מי שהיתה אתו בבית היתומים ופגש אותה שוב בארץ, והם הקימו משפחה לתפארת. כיום הוא סב לשמונה נכדים ויש ל 12 נינים

פורסם ב: 06/04/2021 16:49

ניצול השואה, זקן מתנדבי מד'א מוטקה ויזל. צילום: יחזקאל איטקין
סיפור חייו של מוטקה ויזל תושב ירושלים, עמוס בטרגדיות ובמלחמות הישרדות ,אך מצד שני גם מלא בעוצמה, התנדבות וערבות הדדית. משנת 1988 ועד היום הוא מתנדב בתחנת מד'א בירושלים והפך לזקן מתנדבי הארגון בכל הזמנים.

ויזל נולד בשנת 1929 בטרנסילבניה והיו לו חמישה אחים ואחיות. במחנה אושוויץ, משפחתו נעלמה אל מול עיניו וזו, עפ'י דבריו, הייתה הטראומה הגדולה ביותר של חייו , עליה לא הצליח להתגבר. בשנת 1944, כשהיה בן 15 בלבד, התעמת ויזל מול קצין SS כשהטיח בקצין את מריצת החול ולתדהמתו ולתדהמת הגטו כולו, לא קיבל עונש וניצל בנס.


לדבריו 'כל הגטו היה גאה בי שהעזתי לצעוק על קצין SS. גם אני בעצמי לא ידעתי כיצד להגיב והייתי בהלם מוחלט. לקחו אותי למשפט בסוף היום, לאחר 10 ק'מ של הליכה וחיכיתי לקבל גזר דין מוות. לאחר כמה דקות, אמרו לנו 'משוחררים' ופשוט הלכנו לישון. הייתי גיבור המחנה', הוא מתרגש גם כיום, שנים כה רבות לאחר האירוע ומוסיף מזכרונותיו: 'בוקר אחד, פרץ למחנה טנק רוסי והחיילים אמרו לנו שאנחנו משוחררים. שהכל נגמר, פשוט ככה. בהתחלה לא האמנו להם ופחדנו להוציא את האף החוצה, אבל מהר מאוד התמלאנו ברגשות שמחה ושחרור. הגענו לעיר סמוכה, יוקרתית ומסודרת והתקלחנו, ישנו במיטות נקיות וטרפנו את האוכל. ישנו 48 שעות ברציפות'.

מוטקה ויזל ניצל ממוות בזכות היותו חשמלאי. הוא סיים שירות צבאי בתחום הלוגיסטיקה, נתקל במקרה במחסן מד'א והתאהב. כך הוא מספר: 'הייתי פנסיונר ונתקלתי במחסן מד'א בירושלים. נתתי להם המון ציוד שהיה לנו בצבא ומשם התחלתי להכיר את הארגון ואת האנשים.

התנדבתי למד'א בתחום הלוגיסטיקה משנת 1988 ומאז ועד היום אני שם, התנדבתי מסביב לשעון במהלך השנים. בעיניי, מד'א הוא אחד מהמפעלים החשובים והחברתיים ביותר במדינה. עד היום, בכל מקום אני מציג את עצמי כאיש מד'א גאה ומאושר. מוטקה ויזל שרד את השואה בגבורה, לחם נגד ה-SS ואף שימש בארץ כיו'ר ארגון אסירי הנאצים בירושלים.

בועז אלינסון,אחראי לוגיסטיקה במד'א ירושלים מספר: 'הכרתי את מוטקה בתחילת שנות ה-90, עזרתי לו במחסן ואימצנו אחד את השני. הוא דמות וסמל למופת ולגבורה בעיניי. סיפור חייו, העובדה שהקים משפחה ונתן את כולו לעזרה וסיוע לאחר הוא יוצא דופן. הוא יודע לתת את כל מה שצריך ולתרום בכל הדרך ועושה זאת תמיד בחיוך,בשמחה וברצון לעזור לאחר.

במחסן שלו תמיד הוא היה מספר לנו סיפורי גבורה והיסטוריה וזה תמיד היה מרתק. אני החלפתי אותו בתפקיד בשנת 2003 והוא תמיד היה לי לעזר גם לאחר מכן. הוא ממשיך להגיע פעם בשבוע כדי לעזור ולתרום, למרות גילו. הוא מגיע עם המדים והדרגות בגאווה ובשמחה גדולה ולא מוותר על אף משמרת'.

אלי בין מנכ'ל מד'א: 'סיפור חייו מעורר ההשראה של מוטקה נוגע בלב של כולנו וגורם לנו להתגאות באיש, בתרומתו האדירה לעם היהודי ומורשתו – הכוללת ערכים, נתינה ואהבת חינם. ביום השואה, לאחר שנת קורונה קשה וכואבת, אנו ניצבים כאן בחזה מורם ומחבקים את כל ניצולי השואה – אשר בלעדיהם לא היינו כאן היום. נזכור ולא נשכח'.

(זכי הלר)
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור בריאות :
*   קפיצה דרמטית של 200% בביקוש לבדיקה מהירה...
*   משרד הבריאות קבע כי 'כרמל' בחיפה הוא...
*   'הגיע הזמן שיתייחסו למערכת הבריאות...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים