כנס אתגרי מערכות הבריאות ה-8 התקיים במהלך השבוע האחרון במכללה האקדמית צפת. צילום מסך: יחידת המחשוב והתקשורת במכללה האקדמית צפת

הכנס התמקד השנה בנושא 'מערכות הבריאות בצל מגפת הקורונה', ועסק באתגרים הרפואיים ובדרכי ההתמודדות אתה מצד המערכת הרפואית. בין הדוברים ד'ר דניאל טרוצקי מנהל המחלקה לרפואה דחופה במרכז הרפואי 'שמיר' ('אסף הרופא')

פורסם ב: 16/03/2021 09:21

תמונה מתוך כנס אתגרי מערכות הבריאות השנתי ה-8 במכללה האקדמית צפת. צילום מסך: יחידת המחשוב והתקשורת במכללה האקדמית צפת
בזכות משבר הקורונה, נהלים קריטיים בנושא ניהול תיקי מטופלים נכנסו לשימוש מחייב של הצוות הרפואי. ד'ר דניאל טרוצקי הוסיף במסגרת הכנס כי כניסת הפראמדיקים למחלקות לרפואה דחופה, שהתקיימה בחסות הקורונה, שינתה אותן באופן מבורך. 'כולי תקווה שהפראמדיקים יישארו שם גם בתום המשבר. הם עוזרים לצוותים הסיעודיים והרפואיים ולא רק למטופלים'.

הוא קבע זאת על רקע הכשרת סטודנטים עם תואר ראשון בתחום במכללה האקדמית צפת והציע: 'נוצר חוסר בכוח אדם. ניתן לשפר זאת באמצעות שליטה דיגיטלית שתווסת את העומסים במלר'דים בכל רחבי הארץ און-ליין'.


בכנס דיברו על חוסנה של מערכת הבריאות הישראלית ככלל ועוד, תוך ניסיון לגיבוש מדיניות ודרכי פעולה עתידיות. זו היתה הזדמנות להציץ על התאמות שנאלצו לקיים הצוותים הרפואיים במרכזים הרפואיים לצורך טיפול בחולי הנגיף, בהיעדר תנאים מספקים למתן טיפול מיטבי עם פרוץ הנגיף בישראל.

אחד מהמומחים הרפואיים שהרצו בכנס ד'ר דניאל טרוצקי מנהל המחלקה לרפואה דחופה (מלר'ד) במרכז הרפואי "שמיר" (אסף הרופא) דיווח כי לטובת טיפול מיטבי במשבר, במרכז הרפואי שבו הוא עובד נאלצו שלא להסתפק להסב מחסנים לטובת טיפול בחולי הקורונה ולצורך כך נאלצו הצוותים במרכז הרפואי לבצע התאמות מיוחדות לטובת הטיפול בחולים אלו כגון הבאת מנדף, מערכות תקשורת ווידיאו ומערכות החייאה.

אחד הלקחים שנלמדו מימי הגל הראשון של הקורונה בארץ, הוא הפסקת התורנויות של 12 שעות תורנות ולאחריה 12 שעות מנוחה וחוזר חלילה, ומעבר למודל תורנות רגיל שהיה מונהג במחלקה לרפואה דחופה בימי שגרה.

הקורונה הביאה בצדה גם הביטים חיוביים, לצד היבטים שליליים רבים, אשר יסייעו לציבור המטופלות והמטופלים בבתי החולים ובמרכזים הרפואיים גם בעתיד. בשל עומס העבודה שנוצר בעקבות משבר הקורונה התחדד הצורך בהכנסתם של נהלים ברורים לניהול תיקי המטופלים וכך בזכות משבר הקורונה, נכנסו לשימוש נהלים קריטיים בנושא ניהול תיקי מטופלים שמחייב את של הצוות הרפואי, ופראמדיקים נכנסו למחלקת לרפואה דחופה.

זה מבורך. כולי תקווה שהפראמדיקים יישארו שם גם בתום המשבר. הם עוזרים לצוותים הסיעודיים והרפואיים ולא רק למטופלים', קבע ד'ר דניאל טרוצקי ,על רקע הכשרת סטודנטים עם תואר ראשון בתחום במכללה האקדמית צפת.

' בזכות המשבר אנחנו עוברים למחלקה אחודה לרפואה דחופה ולא עוד למיון פנימי, אורתופדי וכו' כפי שהיה בעבר. נעשתה גם השקעה בתקשורת שיווקית פנימית דרך הוצאת ניוזלטר חודשי. הדבר הזה הוסיף רבות לצוותים המטפלים.בצד ההיבטים השליליים, הדגיש ד"ר טרוצקי במסגרת הכנס את פגיעת הקורונה גם במטופלים שחווים מחלות אחרות שהקורונה מחמירה את מצבם הרפואי האקוטי הקשה ממילא.אנחנו רואים כעת שבצים עם קורונה".אנשי הרפואה הדחופה והסיעוד קיבלו תשומת לב, אך נוצר חוסר בכוח אדם. ניתן לשפר זאת באמצעות שליטה דיגיטלית שתווסת את העומסים במרכזים לרפואה דחופה בכל רחבי הארץ און-ליין'.


כנס אתגרי מערכות הבריאות ה-8 במכללה האקדמית צפת התקיים השנה במסגרת מקוונת וזכה להצלחה רבה. מארגניו, ובראשם פרופ' יזהר בן שלמה, ראש החוג לרפואה חירום במכללה האקדמית צפת ומומחה ביילוד ובגניקולוגיה, ציינו לטובה את השתתפותם של מאות באים ובאות לצפות ולהאזין לנאמר בו.

במסגרת הכנס השתתפו בכירים במערכת הרפואה וביניהם פרופ' סלמאן זרקא מנהל המרכז הרפואי ע'ש זיו בצפת ונוספים.

פרופ' זרקא הדגיש בדבריו את החשיבות של הגישה הארגונית הכוללת והגמישות בהפעלתה בעתות משבר כדוגמת משבר הקורונה.סגנו, ד'ר ענאן עבאסי, סגן מנהל המרכז הרפואי 'זיו' בצפת, הפנה את הזרקור אל האספקט המרכזי של חוסנו של הצוות הפעיל בבית החולים, והחשיבות של מתן תשומת לב נאותה למורל והחוסן המנטאלי של צוותים אלו.

דובר נוסף בכנס היה ד'ר ריאד טועמה, מנהל מחלקת ההרדמה בבית החולים האנגלי בנצרת, שהציג את הקשיים הייחודיים להתמודדות של בית חולים קטן באזור שהוא מוכה תחלואה, כמו גם את הזווית הייחודית של רופא מרדים מומחה יחיד, שהיה צריך להעמיד מערכת הדרכה סימולטאנית לצוותים יחד עם קיום הטיפול מיטיבי בחולים.

הדוברת האחרונה במסגרת כנס אתגרי מערכות הבריאות ה-8 שנערך במכללה האקדמית צפת, הייתה הילה בן עמרם, מנהלת המעבדה המיקרוביולוגית במרכז הרפואי 'זיו' בצפת, שהרחיבה על המאמץ האדיר שהשקיעו הצוותים במתן השירות למטופלים בשטחי המרכז הרפואי כמו גם על יציאת הצוות מהמרכז הרפואי לטיפול בקהילה. לדידה, רוח הרעות בקרב העובדים במחלקתה היא שהכריעה את הכף בהתמודדות המחלקה שבניהולה עם משבר הקורונה.
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור מפגשים :
*   'יום אירופה' צויין במוצ'ש החולף במתחם...
*   שרת התחבורה מרב מיכאלי ביקרה בתערוכת...
*   הוי ירוקה. הוי ירוקה אני מבטן ומלידה...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים