השבוע במחוז חיפה והגליל המערבי של 'כללית'. כתבה: רונית קיטאי. צילום: דוברות כללית

ב'כללית' מקלים על הזקוקים לעירויי ברזל. מעבדת כ'ללית' בעקבות המוטציות

פורסם ב: 17/02/2021 18:39

אתר עירויי ברזל חדש במרפאת היועצת בקרית אתא. צילום: דוברות 'כללית'
'כללית' פתחה אתר למתן עירויי ברזל במרפאה היועצת בקרית אתא.מטופלים שסובלים מאנמיה חריפה בשל חוסר ברזל ואינם מגיבים או שסובלים מתופעות לוואי לטיפול הניתן דרך הפה, מקבלים את הטיפול בעירוי לווריד.

בעבר היו מעניקים טיפול זה אך ורק בבתי חולים, אך כחלק ממגמה עולמית של העתקת מירב הטיפול לקהילה ותודות לתשתית מקצועית ומיומנות גבוהה של צוותי הקהילה, ניתן השירות בשנים האחרונות באתרי עירויים במרכזים רפואיים כגון 'לין' ו'זבולון'.

ד'ר סילבי שילר מנהלת מינהלת קריות ב'כללית' מסבירה כי נוכח העליה במספר המטופלים והרצון להקל על מטופלים על ידי מתן הטיפול קרוב למקום מגוריהם, נפתח עתה אתר נוסף על זה שב'זבולון'. לשם כך הוכן במרפאה היועצת של 'כללית' בקריית אתא מתחם ייעודי למתן עירוי הונופר (ברזל), בתנאים מיטביים עם כורסאות נוחות ובאוירה נעימה ומרגיעה.

העירוי יותקן על ידי אחיות מיומנות וכן נוכח באופן קבוע רופא שמקבל את המטופלים ועוקב אחר מצבם.
בהתאם לפרוטוקול הטיפולי הנדרש, יינתן עירוי הונופר הראשון באתר הגדול של כללית בקריית בריאות זבולון, כדי לוודא שלא מופיעות תופעות לוואי. אם הטיפול עבר ללא תקלות, המשך סדרת העירויים תתבצע באתר החדש במרפאה היועצת של כללית בקריית אתא.

ד'ר דליה קסנר, מנהלת מרכז רפואי 'זבולון' מציינת כי הפעלת האתר החדש והעתקת חלק מהפעילות אליו יאפשרו גם הרחבת פעילות ב'זבולון', כמו מתן תרופות ביולוגיות בעירוי.האתר יעבוד בימים א',ב',ג',ה' בשעות 08:00-15:00 וביום ד' בשעות 08:00-12:00.

*****

עובדי מעבדת הקורונה של 'כללית' במעבדה המחוזית בנשר נרתמו למבצע הלאומי לריצוף גנטי , לשם זיהוי פיזור המוטציות השונות של וירוס הקורונה נוכח העלייה בתחלואת הקורונה שמושפעת ככל הנראה ממוטציות שנכנסו ארצה.

, יש חשיבות רבה לזיהוי המוטציות של הווירוס ולמיפוי אפידמיולוגי של ההתפשטות הזנים השונים במדינה.
מידע ונתונים עדכניים על מצב המוטציות מסייעים מאד בקבלת ההחלטות ברמה מדינית. בדרך כלל, מתבצע זיהוי המוטציות במעבדה המרכזית לנגיפים של משרד הבריאות בשיטת הריצוף של החומר הגנטי שהופק מהווירוס.

ד'ר שפרה קן דרור, מנהלת מעבדת הקורונה של 'כללית' בנשר מסבירה: ריצוף גנטי הוא תהליך קביעת המבנה של החומר הגנטי (DNA או RNA). במקרה של וירוס הקורונה – אם קיים ואריאנט (מוטנט), ההרכב שלו יהיה מעט שונה מהוירוס המקורי. הריצוף מאפשר להבחין בין תתי זנים של אותו מזהם.

נוכח החשיבות הרבה ועומס הבדיקות, הצטרפה גם מעבדת הקורונה במחוז חיפה וגליל מערבי למבצע מורכב בהובלת משל"ט הקורונה. במסגרת המבצע מתבצע איסוף החומר הגנטי של הווירוס ממספר מעבדות בארץ, ונשלח למעבדה המרכזית של משרד הבריאות לריצוף.

ד'ר יוליה שניידר, מנהלת המעבדה המחוזית של כללית במחוז חיפה וגליל מערבי, מציינת כי זו הייתה משימה דחופה ומורכבת שמצריכה עבודה עם נתונים רבים, הפעלת מערכות מידע מורכבות חיפוש דגימות והכנתן בהתאם לדרישות המשלוח לריצוף.

למרות העומס עמו מתמודדים עובדי המעבדה של כ'ללית', שמבצעים מידי יום למעלה מ-4000 בדיקות בשלוש משמרות ויותר ביום, הם נרתמו ללא היסוס גם למשימה מאתגרת זו. נדרשה עבודת צוות מיטבית על בסיס בשילוב ידיים של עובדי המעבדה, יחד עם עובדי המינהל, לשם ביצוע המשימה תוך עמידה בלוח זמנים מוגדר שהוקצב למשימה ובכך תרמו בהיבט נוסף למאבק הלאומי למיגור המגיפה.

(יוכי באואר, דגנית שרייר-וגנר)
המעבדה המחוזית השתתפה באיסוף דגימות למיפוי המוטציות של ווירוס קורונה בארץ . צילום: דוברות 'כללית'

המעבדה המחוזית במחוז השתתפה באיסוף דגימות למיפוי המוטציות של ווירוס קורונה בארץ צילום: דוברות 'כללית'

שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור בריאות :
*   השבוע ב'כללית' בחיפה והגליל המערבי...
*   עשרות אנשי צוות רפואי מבי'ח 'כרמל'...
*   פרוייקט מיוחד ליום הזכרון לחללי מערכות...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים