במרכז הרפואי רמב'ם זכתה מטופלת שסבלה מניתוחים חוזרים במפרק הירך למשתל שהותאם אישית עבורה. כתבה: רונית קיטאי. צילום: הקריה הרפואית רמב'ם

בהליך ניתוחי נדיר ביצעו ד'ר נביל גרייב, סגן מנהל המערך האורתופדי ברמב'ם וצוו הרופאים במחלקה, החלפת מפרק ירך באמצעות משתל המותאם אישית למטופלת. לנעמי מקלאוד בת ה- 69, יש תקווה ואיכות חיים לאחר סבל של שנים ומספר ניתוחים חוזרים שעברה כדי לטפל בבעיה

פורסם ב: 14/02/2021 14:20

נעמי מקלאוד וד'ר נביל גרייב, לאחר הניתוח. צילום: הקריה הרפואית רמב'ם
ניתוחים להחלפת מפרק ירך בעידן הרפואה המודרנית הינם שכיחים. אולם עבור נעמי מקלאוד, בת 69, מאזור הקריות, מדובר בניתוח החלפה חוזרת שלישית באותו האזור בגוף. נעמי, סובלת עוד מילדותה מנקיעת מפרק הירך, ועם השנים סבלה אף יותר עם התפתחות שינויים ניווניים וכאבים. מקורו של חוסר העצם נעוץ בריבוי הפרוצדורות הרבות שעברה במשך שנים רבות. לפני מספר שנים, עברה נעמי ניתוח נוסף, אשר לדבריה מעולם לא החלימה ממנו, ולצערה המשיכה לסבול מכאבים עזים באגן.

כאן נכנס לתמונה ד'ר נביל גרייב, סגן מנהל המערך האורתופדי בקריה הרפואית רמב'ם, אשר שלח את נעמי לסדרת בדיקות מקיפה, במטרה להבין כיצד ניתן להתמודד עם המציאות שמגבילה את בריאותה. הממצאים הצביעו על התרופפות המשתל באגן וכן חוסר עצם קריטי שלא מאפשר השתלת משתל סטנדרטי או מיוחד. זה אילץ את ד'ר נביל גרייב וצוותו לחשוב 'מחוץ לקופסא'.

כך מצאה את עצמה נעמי עוברת סדרת בדיקות מקיפה והממצאים הללו סייעו לד'ר גרייב וצוותו לגבש פתרון מותאם אישית לצורך הכול-כך נדיר שעמו מתמודדת נעמי. את סריקות הסי.טי. המדויקות והתלת-ממדיות שעברה הם שלחו בחודש אוגוסט האחרון לחברה גרמנית המתמחה ביצירת משתלים מותאמים אישית באגן הירך בהתאם לחוסרי העצם הייחודיים אצל נעמי. המשתל שהגיע ארצה לאחרונה, הגיע עם מספר דרכי פעולה ופתרונות לקיבוע ועיגון של המשתל בגופה, והכל במטרה לשים סוף לסבלה.

בהליך ניתוחי שארך מספר שעות וכלל צוות גדול בהובלתם של ד'ר דניאל לוין מנהל שירות מפרקים וד'ר נביל גרייב סגן מנהל המערך האורתופדי, המשתל הושתל בהצלחה בגופה של נעמי. לאחר שהיא התאוששה, תוך פחות מיממה היא כבר הצליחה לפסוע באיטיות עם דריכה מלאה על הרגל ובסיוע הליכון, בין כתלי המחלקה.

ד'ר נביל גרייב: 'אנחנו מרוצים מאד מהניתוח ומהיציבות של המפרק, גם החיבור לעצם נראה טוב. מדובר בניתוח מורכב ומעט מאד מטופלים מצליחים לדרוך על הרגל תוך פחות מ-24 שעות. מדובר בניתוח ראשון מסוגו ברמב'ם שלא מתקיים במסגרת אונקולוגית ומכאן הייחודיות שלו. העובדה שהפתרון הוא ייחודי למטופלת מסוימת, מבטיח בחלק גדול מאד מהמקרים, התאוששות טובה יותר, מהירה יותר ומדויקת הרבה יותר'.

כל אחד והמפרק שלו. כך מתבצעת החלפת מפרק ירך בהתאמה אישית:

https://youtu.be/shdNtqumZbY


(דגנית קניג)
הניתוח שבוצע ברמב'ם להחלפת מפרק ירך מותאם אישית.צילום: הקריה הרפואית רמב'ם

 
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור בריאות :
*   החאלקה של אדיר אלמקייס בן השלוש ממגדל...
*   חברת 'חקלאי גרנות' תרמה טאבלטים ייעודים...
*   עד לא מזמן היא נחשב כמחלה מסתורית...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים