'עולם אחר - טקס האש' מאת דניאל רימון. הוצאת 'אופיר ביכורים'. כתבה: רונית קיטאי

דניאל רימון (30) בעל תואר בקולנוע ומרצה בתחום זה וכן בצילום וספרות, מתמחה בעיקר בז'אנר הפנטזיה, אימה והמדע בדיוני. בנוסף עובד בתחום הפקת הכתוביות, צילום ועריכה, כתב ספר על עולם אחר שבו גם ישראל שינתה את פניה והתאימה את עצמה למציאות החדשה

פורסם ב: 10/02/2021 12:55

טקס האש בסדרת עולם אחר מאת דניאל רימון. הוצאת 'אופיר ביכורים'
דניאל רימון נולד ברעננה של שנות ה-90, להורים אייל ואסנת רימון לבית מזרחי. אייל עובד 'בזק' מזה 30 שנה, אמו מנהלת צהרונית בישוב בת חפר, לשם עברו לגור עם הקמת הישוב בשנת 1996.

יש לו אחות אמצעית ,דנה, סטודנטית לכלכלה באוניברסיטת בר אילן ואילו אחיו הצעיר ליאור השתחרר לאחרונה מהצבא ועושה את צעדיו הראשונים באזרחות. 'אנחנו משפחה מאוד מלוכדת ומגובשת, אוהבים בעיקר לבלות יחדיו, לאכול במסעדות, לצפות בסרטים ובהצגות תיאטרון, מידי פעם גם טיולים משפחתיים' הוא מספר לי ומוסיף: 'לאחרונה עברנו טרגדיה ואיבדנו את סבתא שלי, מצד אמי. סבתי רחל מזרחי ז'ל אליה . הייתי מאוד קשור. היא שימשה עוגן לכל המשפחה המורחבת וגם לאנשים זרים לחלוטין.

היא הייתה אישה של אור ומבחינתי סוג של עץ נדיב, היא אהבה לתת, לא רצתה דבר לעצמה, תמיד תרמה ונתנה בסתר. הייתה בת 80 במותה, צלולה בדעתה, ביקורתית ונותנת עצות לחיים. כל בן משפחה שהיה צריך עזרה ,מיד הייתה עוזרת ומייעצת. במותה הפתאומי, המשפחה כולה הגיעה כדי להיפרד, זאת הייתה הלוויה גדולה ובשבעה הגיעו אנשים רבים ומילאו את הדירה והגינה, זה היה מרגש לראות כמה אהבה היא זכתה בחייה ובמותה.

הספר השני מוקדש לה, לפני מותה רציתי להפתיע אותה בכך אך לצערי היא הקדימה אותי והפתיעה אותי קודם. היא מאוד אהבה את הספר הראשון. היא אמרה לי כי הייתה מעדיפה שאכתוב על דברים שמחים יותר, הבטחתי לה שהסוף של הסדרה יהיה שמח'.

מהם התחביבים שלך ומדוע דווקא כתבת ספר על מדע בדיוני ופנטזיה?

'תמיד אהבתי סיפורים, בתקופת הקורונה הדבר הקשה לי מכל זה הריחוק שלי מבתי הקולנוע, אין דרך לתאר את ההרגשה המדהימה הזאת של לשבת באולם קולנוע ולצפות בסרט. אני מודה שאני מכור לזה, ואולי העובדה שכבר שנה שלמה לא ראיתי סרט בקולנוע נותן בי את התחושה הזאת של ריקנות תרבותית.

אני מודה שאני לא 'תולעת ספרים' אלא קורא בעיקר פנטזיה ומדע בדיוני וזאת רק באמת אם הביקורות טובות או שאני מכיר את הסופרים. יוצא לי שאני קורא אחת לכמה חודשים ספר, לעומת זאת אני משתדל לראות סרט או סדרה אחת ליום ואני מרגיש שלמדתי הרבה מאד מצפייה בסרטים ועובדה שאני גם זוכר את מרבית הסרטים שצפיתי בהם.

בתיכון עשיתי סרט דוקומנטרי, בצבא ניתן לי התפקיד הלא רשמי של צלם ועורך גדודי, על כך קיבלתי גם הצטיינות. קיצרתי את השיעור כדי להספיק ללמוד ב'בית ברל' קולנוע, שם ביימתי סרט קצר שנקרא 'אסור לשחק באוכל' סרט שזכה בתחרויות והשתתף בהרבה פסטיבלים בחו'ל . זכיתי להרבה פידבקים חיוביים על הסרט הזה. בשנה הרביעית שלי במכללה כבר התחלתי את הסטאז' והפכתי למורה לקולנוע, שנה לאחר מכן למחנך ובאותו הזמן הוצאתי את ספרי הראשון. כמו שאת מבינה הספקתי לעשות הרבה דברים בזמן מאוד קצר.

כיצד נולד הרעיון לכתיבת הספר?

'בזמן הפקת הסרט 'אסור לשחק באוכל' בשנת 2014. שוחחתי ארוכות עם מנהלת הארט ואז עלה במוחי הרעיון לספר סיפור מורחב לסרט, עם עולם אחר על דמות מתבגרת שלומדת על המציאות שלה במהלך הסיפור. במשך שנה שלמה יצרתי את העולם תוך תחקיר מעמיק ויסודי בכל נושאי הספר: תחומים מדיניים, פוליטיקה, התבגרות, מחלות, יחידות צבא, גיאוגרפיה, סמלים וכד'. התחקיר לקח אותי לכל מיני מחוזות, לדוגמה המחקר שעוסק באוכלוסיית המדינה ותחזיות עתידיות.

מקורות השראה נוספים אלו יצירות נוספות בתחום הקולנוע והספרות, לדוגמה יצירותיהם של דן בראון, ג'ורג' ר. ר. מרטין, פליפ פולמן, סוזן קולינס ועוד. לאחר יצירת העולם תוך התייחסות לחוקיות, משפחות, מבנה פוליטי, ערים וקיבוצים, החלתי לכתוב את החלק הראשון בקורותיו של קונלי שאני מתייחס אליו כאל מבוא, התחלה של הרפתקאותיו. החלטתי כי הסיפור יסופר דרך נקודת מבטו, שכן גילוי העולם יעשה תוך כדי מתן רגשות ומחשבות שלו'.

כמה זמן לקח לך לכתוב את הספר?

'הכתיבה של הספר ארכה כמעט שנה ולאחר מכן הפקתו נמשכה תשעה חודשים'.


מה דעתך על סצינת ספרי הפנטזיה בישראל בפרט ובעולם בכלל ולאיזה סוג של ספרי-פנטזיה התחברת במהלך השנים?

'כפי שכבר אמרתי לך, אני מאוד אוהב פנטזיה, זה אולי הז'אנר השני שהכי התחברתי אליו כנער וכאדם בוגר. הארי פוטר שינה את חיי, כמו רבים. אבל גם סרטים וספרים נוספים כמו שר הטבעות, חומריו האפלים, משחקי הכס, נרניה ועוד.

כל סוגי הפנטזיה חביבים עליי, ואני חושב שיש כאן קהילה צומחת של סופרים שעוסקים בזה ואולי רק בזה. יש משהו מדהים בליצור עולמות חדשים ולאכלס אותם בהרפתקאות ודמויות מפתיעות. אני מאוד שמח כשאני רואה ספר פנטזיה ישראלי חדש שיוצא והלוואי שיצאו עוד רבים כאלה. הבעיה היחידה שלי עם הפנטזיה בארץ שהיא מאוד מנסה להתחקות אחרי הפנטזיה האמריקאית, פחות סמלים ישראלים, פחות התייחסות לתרבות וזה משהו שאני רואה אותו כחסר.

בספרים שלי ישראליות תהיה נוכחת אפילו אם מדובר על עולם אחר לחלוטין, יהיה בו משהו ישראלי או יהודי, בסופו של דבר אני כותב את הספר בעיקר לקוראים פה בארץ, כאחד שאוהב את המדינה שלו אני חושב שחשוב לקרב את הקורא גם בספרות פנטזיה לעולם המתואר, ואין ישראלי שלא ירצה לקרוא על משהו ישראלי.


איזה טיפ תוכל לתת לבני נוער שיש להם חלום לכתוב ספר, על סמך נסיונך האישי?

עד כמה שזה נשמע מפתיע, קודם כל חשוב לכתוב על נושא שקרוב אליך כסופר: אפילו אם מדובר בפנטזיה. נושא מעניין שמכליל בתוכו תתי נושאים נוספים אבל קודם כל שהוא יעניין אותך. בעיה טובה ומשמעותית עם פיתרון גדול ומפתיע בסוף.

אני מאוד אוהב תפניות בעלילה ואהבתי זאת גם כנער. זה משהו שמצאתי את עצמי בונה עוד לפני שחשבתי על סיפור כלשהו וגם איזה תפניות עלילתיות אני רוצה לשזור בסיפור. ככל שהתפניות לא צפויות ונוכחות לאורך כל הספר, זה מה שיוצר מתח עלילתי ומשאיר את הקורא בעניינים.

הדבר האחרון הוא עקביות, אני יודע כמה קשה לכתוב לאורך זמן. אני זוכר בגיל ההתבגרות שהתחלתי לכתוב ספר ואז הפסקתי באמצע כי פתאום עלה בי רעיון לספר אחר. לפעמים כתיבה לוקחת זמן רב וצריך סבלנות רבה. לא להתייאש באמצע הכתיבה, אם אתם משתעממים מהספר כנראה צריך לחשוב עליו מחדש, אין סיבה שזה באמת יקרה, ולגבי רעיונות לספרים אחרים, יהיה לזה את זמן או אולי שווה לשלב. בכל מקרה, אם יש לכם סיפור טוב, אל תוותרו עליו. תשחררו אותו לעול'ם.

אתה יכול לפרט יותר על תהליך הכתיבה של הספר?

'בשנת 2017 כתבתי את התסריט לסרט ארוך, הגשתי לקרנות הקולנוע. קיבלתי לקטורה טובה משלושה מפיקים שהביעו רצון להפיק אותו לסרט, אך לצערי קרנות הקולנוע לא נתנו אור ירוק. הייתי מאוד מתוסכל שכן הסיפור מאוד בער בי, החלטתי לכתוב מחדש את הסיפור ולהוציא אותו כספר.

בשל המעבר בין תסריט לספר, גיליתי שהרבה מידע שהורדתי יכולתי לשלב בספר, יש הבדלים בין תסריט לספר, המהותי שבהם הוא שסרט ישראלי הוא בעצם סיפור עם גבולות ואילו ספר הוא חוצה גבולות. הגשתי את הספר להוצאה לאור וקיבלתי אישור. הספר זכה להרבה אהדה מקהל הקוראים והוא פותח סדרה בת ארבעה חלקים, השני נמצא כעת בהפקה, השלישי והרביעי כבר כתובים ועוברים עריכה איטית עד השלב שבו ארגיש שנכון להוציא אותם לאור. הסיבה שכתבתי את הספרים היא שהנושאים הללו בערו בי'.

מהן המטרות שלך בכתיבת סדרת ספרים והדחף לכתיבה?

'לפעמים יש סיפור טוב שפשוט אי אפשר להישאר אדישים אליו. הרגשתי שאני לא יכול להישאר אגואיסטי, חייתי בעולם הזה מספיק זמן לבד והרגשתי שאני חייב לחלוק אותו עם אנשים נוספים. כל אחד שסיפרתי לו את הסיפור הזה, מיד החל להציף אותי בשאלות ולהתעניין.

אני גם מבין מדוע זה קרה. אני זוכר את עצמי בתחילת הכתיבה של הספר הראשון, ואוסיף כי הוא יהיה הקצר ביותר בסדרה. אני דמיינתי את הסיפור לאורך כל הפרקים ביחד, ככה שאני יודע מה יקרה בסוף, מה גורלן של הדמויות ואיך הדברים יסתיימו. בגלל הידיעה הזו אני ממשיך לכתוב. יש קטע מסוים מאוד בספר הזה שידעתי מראש שייכתב, וכאשר כתבתי אותו נכנסתי לדיכאון של כמה ימים. אבל בדיוק בגלל הנושאים שהוא מעלה, התפניות, העולם שמתגלה, אני ממשיך לכתוב. הסיפור הזה הוא מסוג הסיפורים שאני אוהב ומתעניין. לו רק יכולתי לספר מה קורה בהמשך'...

הספר נמכר בכריכה רכה ומכיל 177 עמודים - 84 ש'ח בחנויות מובחרות ובהוצאת 'אופיר ביכורים'.
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור ספרים חדשים :
*   המדריך השלם למחלות לב, רומן מאת נועה...
*   האיראנים בפריז מאת יהודה גיל. הוצאת...
*   מחק פרח לב הזהב מאת ענת רוסמן. עורכת:...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים