חיפה מצטרפת למאבק העולמי להתמודדות עם תופעות משבר האקלים, לצד ערים רבות בעולם, דוגמת פריז, לונדון, ניו יורק ואמסטרדם.

ראש העיר חיפה ד'ר עינת קליש רותם חתמה השבוע על הצטרפותה של חיפה ל'הסכם פריז', העוסק בהפחתת פליטת גזי חממה, במזעור הנזק הקיים ובמימון הטיפול בפליטת גזי חממה על ידי מדינות העולם

פורסם ב: 09/02/2021 10:34

צילום : ראובן כהן דוברות עיריית חיפה
הצטרפותה של חיפה להסכם נעשה בהובלת מנהלת 2030 והיא מהווה המשך לכנס, בו השתתפה ראש העיר בחודש דצמבר 2020 בפריז, אליו הוזמנה על-ידי ראש עיריית פריז, אן הידלגו, אשר נועד לגבש קואליציה של ערים לחתימה על התחייבות לשמירה על אקלים כדור-הארץ.

בחתימתה על ההסכם, מצהירה ראש העיר על ההכרה במצב החירום הנובע ממשבר האקלים ברמה העולמית ובהצבת שיקולי אקלים במרכז תהליך קבלת ההחלטות הנוגעות לפיתוח עירוני. נושא שמירת הסביבה וההגנה על כדור הארץ הינו חלק מהאג'נדה, שמובילה ראש העיר מאז היבחרה לתפקיד והיא פועלת ותמשיך לפעול לקידומו.

בתוך כך, כחלק מהיערכותה להתמודדות אקלימית, זכתה לאחרונה חיפה בקול קורא של משרד האנרגיה, ובכך הצטרפה למאיץ לאומי לבניית תכנית עבודה להיערכות לשינויי האקלים וקידום אנרגיה מקיימת.

התכנית מנוהלת ביחידה לתכנון סביבה וקיימות במנהל ההנדסה, בליווי אסטרטגי של מנהלת 2030. לשם כך הוקמה ועדת היגוי, בה שותפים צוותים ממנהלי ואגפי העירייה השונים שייקחו חלק בביצועה (תפעול, הנדסה, חינוך, רווחה, דוברות, תקציבים ושירות משפטי). בהמשך תורחב העבודה עם בעלי עניין נוספים והציבור בכללותו.

במסגרת זו, תכין העירייה בחודשים הקרובים מיפוי של האיומים הנובעים משינויי האקלים המאפיינים את העיר וכן הצעות אופרטיביות לצמצומם במגוון תחומי החיים. התכנית תעסוק בהיערכות לתרחישי הנובעים משינויי האקלים כגון שריפות, הצפות, אירועי קיצון במזג האוויר, אי החום העירוני ועליית מפלס פני הים. כמו כן, תעסוק התכנית באמצעים שונים לקידום אנרגיה מקיימת והפחתת הפליטות העירוניות למשל ע"י בניה ירוקה, מעבר לתחבורה חשמלית וטיפול בפסולת.

רבים מנושאים אלו מטופלים כבר היום ע'י מחלקות העירייה השונות והתוכנית נועדה להעצים את הטיפול בנושאים אלו ולהעלות אותם לסדר היום הציבורי. כל זאת מתוך ראיה, כי היערכות מתאימה וצמצום הפליטות יוביל, בנוסף לערך הסביבתי, להעלאת איכות החיים של תושבי העיר.

דגש מיוחד הושם בהסכם להיבטים הסביבתיים הייחודיים לחיפה : שימור וטיפוח משאבי הטבע הייחודיים, עידוד מגוון ביולוגי ועוד. במקביל נעשות בשטח פעולות מגוונות לצמצום התופעות האקלימיות: נטיעת עצים, הקמת גגות ירוקים, ניהול מי נגר, צמצום שימוש בכלים חד פעמיים במערכת החינוך ובמרחבים הציבוריים כמו חופי הים.

ראש העיר ד'ר עינת קליש רותם: 'אני שמחה וגאה שחיפה מצטרפת לרשימה מכובדת של ערים ברחבי העולם, שתפסו פיקוד במאבק לשינוי האקלים. אני סבורה, כי בנושא הסביבתי יש לערים כוח להוביל שינוי, מבלי להמתין שזה יגיע מהשלטון המרכזי.

חיפה מתחברת לעולם ותוביל מדיניות רחבה ומקיפה, אשר ללא ספק, תוביל להצטרפותן של ערים נוספות. הביקור הראשון שקיימתי עם כניסתי לתפקיד כלל פגישה עם ראש עיריית פריז. הקשרים האישיים שנרקמו בינינו הביאו את חיפה להצטרפות להסכם וזה המקום להודות לה על השותפות בין שתי הערים'.

(גיל מלר)
צילום : ראובן כהן דוברות עיריית חיפה

 
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור מפגשים :
*   ראש לשכת עורכי הדין עו'ד אבי חימי...
*   ביום הזיכרון לשואה ולגבורה, יו'ר עמותת...
*   בכירי 'טיב טעם' בראשותו של חגי שלום...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים