מעבדות מרכז רפואי 'כרמל' עברו החודש בהצלחה גם את המבדק של מכון התקנים לתקן איזו 9001-2015. כתבה: רונית קיטאי. צילום: אלי דדון

ד'ר דינה פרין-שכטר מנהלת מעבדות 'כרמל': 'האתגרים הנמצאים בפנינו גדלים ומורכבים יותר בכל שנה, יש לנו בבית החולים צוות עובדי מעבדה סופר מקצועי המחוייב לאיכות ומסור לעבודה. יחד איתם נוכל לנצח כל אתגר'

פורסם ב: 07/02/2021 09:12

ד'ר דינה פרין שכטר מנהלת המעבדות. צילום : אלי דדון דובר בי'ח כרמל
עם כ-4 מיליון בדיקות מעבדה בשנה, בדיקות ייחודיות המבוצעות רק במעבדות בי'ח 'כרמל' והתמודדות וטיפול מוצלחים באתגר בדיקות הקורונה, העבודה והאתגרים של המעבדות פועלים ללא הרף. מעבדות מרכז רפואי 'כרמל' עברו החודש בהצלחה גם את המבדק של מכון התקנים לתקן איזו 9001-2015 זו השנה העשירית ברציפות.


מאז פרצה הקורונה לחיינו ביצעו מעבדות מרכז רפואי 'כרמל' מקבוצת 'כללית' קרוב ל- 50,000 בדיקות קורונה תוך התארגנות מהירה והיו בין המעבדות הראשונות של בתי החולים בישראל שהיו זמינות לבצע בדיקות קורונה ראשונות למאושפזים ומטופלים.

לאחרונה עברו המעבדות בניהולה המוצלח של מנהלת המעבדות ד'ר דינה פרין שכטר גם את מבדק המעקב לתקן איזו 9001-2015 של מכון התקנים. מדובר במבדק יסודי ומעמיק במיוחד של מכון התקנים והוא עבר והסתיים השנה ללא כל הערות.במסגרת המבדק נבדקו לעומק מערכת ניהול האיכות במעבדות והבקרות והתיעוד של כל תהליכי העבודה במעבדות. מנהלי המעבדות נדרשו להציג מסמכים המאמתים את הממצאים. קדמה למבדק עבודה מאומצת של כל צוות המעבדות, לקראת המבדק ובמהלך כל השנה, שכללה הכשרת עובדים, הדרכות ריענון, טיפול תקופתי במכשור, כתיבת והטמעת נהלי עבודה, הכנסת שיטות בדיקה חדשות ועוד ועוד. מידי שנה נערכת סקירה שנתית של כל פעילות המעבדות, תוך מתן דגש על טיפול בחריגות, תקלות, תלונות, סקרי סיכונים, הקטנת כמות דגימות פסולות, ותכניות עבודה.

לדברי מנהלת המעבדות ד'ר דינה פרין שכטר: 'ההצלחה במבדק נובעת בראש וראשונה מעבודה מאומצת, מוקפדת ואיכותית של כל עובדי ומנהלי המעבדות במהלך כל השנה. מנהלת הבטחת האיכות במעבדות, עמליה גטשטיין בקשי, מהווה גורם מנחה מייעץ ומפקח על מנהלי המעבדות בכל הקשור לתחום הבטחת איכות'.

מערך המעבדות של מרכז רפואי כרמל הוא מערך גדול ומקצועי הכולל 7 מעבדות שונות : מעבדה לביוכימיה כולל אנדוקרינולוגיה, סמני סרטן ופרמקולוגיה, המטולוגיה - כולל קרישה ומעבדה מולקולארית, מיקרוביולוגיה כולל בקטריולוגיה, אימונולוגיה, סרולוגיה, קורונה, גנטיקה מולקולרית, פתולוגיה, בנק הדם, IVF ופריון הגבר. מערך המעבדות של כרמל מבצע כ 4 מיליון בדיקות בשנה, עבור מטופלי בית החולים, מרפאות חוץ, מחוז חיפה מוסדות אחרים בכללית ומחוצה לה. המעבדות אחראיות גם בקרת האיכות והפעלה נכונה של מכשורPOC -ליד מיטת המטופל, כמו גלוקומטרים, מכשירי גזים ועוד וכן על מתן יעוץ והדרכה לצוותי רפואה וסיעוד.

כמי שאמונות על איכות ומקצועיות, מעבדות כרמל מבצעות גם מספר רב של בדיקות ייחודיות ובלעדיות כמו בדיקות רמת ויטמינים בדם, ניטור רמת תרופות יחודיות, בדיקות סרולוגיה זיהומית יחודית, בדיקות המטולוגיה מולקולרית שונות ועוד

במסגרת תוכניות העתיד של המעבדות מעדכנת ד'ר דינה פרין שכטר כי 'בימים אלה נשלמת הקמתה של המעבדה החדישה לפתולוגיה מולקולרית בחדר יעודי. הקמת המעבדה החדשה ורכש ציוד חדשני ייעודי, יאפשרו ביצוע של בדיקות מולקולריות לאיתור מוטציות בגנים רבים בגידולים ממאירים, בטכנולוגיה חדישה מסוג NGS שמאפשרת ביצוע ריצוף גנומי רחב ומעמיק בתאי הגידול לצורך מתן טיפול מותאם אישית בחולי סרטן גרורתי. קיומה של מעבדה מולקולרית זו בבית חולים כרמל תאפשר קיצור משמעותי של זמן ההמתנה לתחילת הטיפול בחולים עם סרטן גרורתי שבהם יש חשיבות עליונה לקיצור זמן ההמתנה לתחילת הטיפול.

מעבדות כרמל היו הסקטור הראשון בבית החולים שקבל הסמכה לתקן ISO כבר בשנת 2008 , כאשר נושא האיכות היה זר וכמעט לא קיים בתחום הדיאגנוסטיקה הרפואית. התהליך החל בהדרגה במעבדה לביוכימיה, ותוך זמן קצר התהליך הורחב לכל המעבדות. מבדקי ISO בשילוב עם מבדקי האיכות והבטיחות של ארגון JCI מציבים בפני מעבדות כרמל רף גבוה של איכות ומצויינות. העבודה המשותפת , וההבנה של חשיבות התהליך, שכבר הוטמעה בקרב כל עובדי המעבדות, מובילה את המעבדות להישגים והערכה ע'י צוותי רפואה וסיעוד והנהלת בית החולים'.

להצלחת מעבדות כרמל שותפים, כל עובדי ומנהלי המעבדות בהם :

ד'ר פנינית שקד משען מנהלת המעבדה למיקרוביולוגיה וסגנית מנהלת מערך המעבדות ד'ר אנה זצר מנהלת המעבדה לביוכימיה. ד'ר עימאד מוחמד מנהל המעבדה להמטולוגיה. ד'ר סלאם מזאריב מנהלת המעבדה לפתולוגיה. ד'ר מעין שיינר מנהלת מעבדת בנק הדם. ד'ר ורדית אדיר - מנהלת המעבדה לגנטיקה מולקולארית. ד'ר שירלי להב-ברץ מנהלת המעבדה להפריה חוץ גופית - IVF ומנהלת האיכות במעבדות- עמליה גטשטיין בקשי שמהווה כל השנה גורם מנחה, מדריך ומבקר את עבודת המעבדה. שותפה נוספת וחשובה להצלחה היא ד'ר סיגלית מודחי, מנהלת האיכות של מעבדות הכללית בהנהלה הראשית, המסייעת למעבדות 'כרמל' לאורך כל השנה בהטמעת נהלי עבודה, בעריכת מבדקי מקדימים, ובכל הנדרש בנושאי איכות .
צוות המעבדות בעבודה. צילום: אלי דדון דובר בי'ח כרמל

 
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור בריאות :
*   החאלקה של אדיר אלמקייס בן השלוש ממגדל...
*   חברת 'חקלאי גרנות' תרמה טאבלטים ייעודים...
*   עד לא מזמן היא נחשב כמחלה מסתורית...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים