השבוע חוברו לראשונה במרכז הרפואי 'כרמל' ארבעה חולים בו זמנית לטיפול במכשיר האקמו. כתבה: רונית קיטאי. צילום: אלי דדון

'כרמל' הינו מבתי החולים הבודדים בצפון המדינה המסוגל להעניק טיפול מורכב באמצעות ה'אקמו' לחולי קורונה וחולי טיפול נמרץ מורכבים.ד'ר אריק עדן מנהל היחידה לטיפול נמרץ צריך לקבל צל'ש וכך גם הצוות שלו

פורסם ב: 01/02/2021 13:47

ד'ר אריק עדן מנהל היחידה לטיפול נמרץ ב'כרמל'. צילום: אלי דדון דובר בי'ח כרמל
מדובר בכמות שיא של חולים קשים ומורכבים המחוברים באותו הזמן למכשיר האקמו. ד'ר אריק עדן מנהל היחידה לטיפול נמרץ : 'הקורונה מותחת את יכולות הטיפול נמרץ שלנו בבית החולים , עד הקצה, כל הצוותים נרתמים למאמץ ואנו עושים ונעשה הכל כדי להציל את חייו של כל חולה'.

השבוע נאלצו במרכז הרפואי 'כרמל' מקבוצת 'כללית' להתמודד עם משימה שעד היום לא התנסו בה. אם חיבור חולה קשה אחד למכשיר ה'אקמו' היא משימה מורכבת ומסובכת הדורשת מקצועיות ומיומנות מאוד רבה, אז תתארו לעצמכם חיבור של ארבעה חולים בו זמנית לארבעה מכשירי אקמו נפרדים , משימה מורכבת שעד היום לא נתקלו בה ב'כרמל'.

אחד הרופאים הכי עסוקים במרכז הרפואי 'כרמל' תמיד ובתקופת הקורונה במיוחד, הוא מנהל היחידה לטיפול נמרץ ד'ר אריק עדן שמספר: 'עד לפני שנה היינו רגילים לטפל בחולה אקמו אחד בכל פעם או מקסימום שני חולים בו זמנית וגם זה לתקופות קצרות. אם היו אומרים לי שבעוד שנה נטפל בארבעה חולי 'אקמו' בו זמנית לא הייתי מאמין, אבל כנראה שהקורונה דחקה אותנו ליכולות מופלאות ועם הצוות הנהדר שיש לנו כאן ב'כרמל' נראה שהכל אפשרי'.

בכל מדינת ישראל יש רק עשרות בודדות של מכשירי 'אקמו' המופעלים במעט בתי חולים ומרכזי על רפואיים בהם גם מרכז רפואי 'כרמל' מקבוצת 'כללית'. בזכות מקצועיותו ומיומנות הצוות הרפואי ביה'ח כרמל הינו מרכז אזורי המושך ומרכז אליו את החולים הקשים הזקוקים לטיפול באקמו.

בלא מעט מקרים צוות היחידה לטיפול נמרץ של 'כרמל' מוזעק ויוצא מביה'ח עם הציוד הנדרש, נוסע לבית חולים אחר שם הוא מחבר את החולה למכשיר ה'אקמו'. ומשם באמצעות ניידת טיפול נמרץ ותוך ליווי צמוד של צוות ה'אקמו' של ביה'ח מביא הצוות את החולה הקשה להמשך טיפול ביחידה לטיפול נמרץ ב'כרמל'. 'כל ניוד של חולה כזה בתוך המחלקה הוא ניוד מורכב ומסוכ. קל וחומר העברה בין בתי החולים לגליל בנהריה, בי'ח בני ציון ואפילו לבי'ח 'זיו' שבצפת', מסביר ד'ר אריק עדן.

האחות מירה שטרית שעובדת מזה 14 שנים במסירות ביחידה לטיפול נמרץ ב'כרמל' וכיום כמנהלת הסיעוד של היחידה, זוקפת לזכותה טיפול במאות חולים קשים. היא מתארת את אחת התקופות הקשות והמאתגרות בבית החולים: ' הטיפול בארבעה חולי 'אקמו' בו זמנית הוא מטלה קשה ומורכבת מאוד הדורשת את כל תשומת הלב והמקצועיות של הצוות.

לחולה אקמו נדרשת אחות צמודה המטפלת רק בו בלבד ולכל אחות כזאת נדרשת הכשרה וידע ברמה הגבוהה ביותר. לשמחתי בהובלת מנהלת הסיעוד אהובה טל השכלנו לבצע הכשרות רבות וביה'ח ערוך כיום עם מענה מקצועי של צוות סיעודי ורפואי איכותי לטיפול בחולה אקמו וטיפול נמרץ ".

מכשיר אקמו - לחמצון חוץ גופי עולה כ-65 אלף יורו – כ-260 אלף שקלים. הטיפול באמצעות המכשיר הוא תהליך מורכב ומסובך הדורש כוח אדם רפואי ומקצועי רב ומיומן . כדי לחבר את החולה למכשיר האקמו, כירורג מלווה בצוות אחיות ובטכנולוג רפואי מכניס לתוך ורידי החולה את הצינורות שינתבו את הדם שלו מחוץ לגוף ולתוך המכשיר, שיפמפם את הדם ויכניס אליו חמצן. בשבועות שהחולה מחובר למכשיר, הוא מקבל מגוון תרופות שמרדימות אותו, מדללות את דמו, תומכות בכליות ומונעות זיהום, וכן מנות דם.

כדי לתפעל את מכשיר האקמו המורכב דרושים מפעילי לב ריאה מיומנים, שגם הם מעטים ונמצאים במשורה במדינת ישראל . ב'כרמל' מפעילי הלב ריאה מנוסים ומיומנים בהם לטיף סבאג, אורית הררי והמשתלם עיסאם נג'אר.

לטיף סבאג אחד מראשוני מפעילי הלב ריאה בישראל הגיע לכרמל בשנת 1983 ומאז עשרות אנשים חבים לו את חייהם. לדבריו 'העבודה עם מכשיר האקמו דורשת מיומנות מצד אחד אבל גם אהבה גדולה. אנחנו נדרשים להיות זמינים 24/7 לכל קריאה, צריך לעבוד בסבלנות מאוד גדולה, ועם אמונה גדולה שאנחנו עושים הכל וזמינים בכל רגע כדי להציל את חיי החולה'.

בעוד חולה טיפול נמרץ "רגיל" המחובר לאקמו נדרש לחיבור ממוצע של כשבוע ימים למכשיר האקמו עד שהוא משתחרר ממנו . חולי הקורונה נדרשים לחיבורים לתקופות ארוכות הרבה יותר כמו חודש וחודש וחצי. דבר שכמובן מעמיס על המערכת ועל הצוות הרפואי המתמודד עם עומסי טיפול בלתי נגמרים.ביחידה לטיפול נמרץ בכרמל מטפלים בשגרה ב כ 10-12 חולים קשים בתחלופה.

מאז פרוץ הקורונה היחידה הכפילה את עצמה והיא מטפלת בכמעט פי שניים מכמות החולים הרגילה, כשפרט ליחידה הרגילה נפתחה יחידת טיפול נמרץ ייעודית רק לחולי קורונה בה מאושפזים חולי הקורונה הקשים ביותר. אחות אחראית היחידה היא מרינה גולוב.

אומר ד'ר אריק אדן: 'הגידול במספר חולי הקורונה ובחולים הקשים הזקוקים לטיפול נמרץ מותחת אותנו עד הקצה ואנחנו מוצאים את עצמנו באתגר ניהולי ממדרגה ראשונה הדורש מאתנו גמישות רבה ומחויבות של הצוות אשר למזלנו מוכן תמיד להתגייס למשימה הלאומית למלחמה בקורונה והמסירות שלהם מרשימה מאוד ומגיעה לכולם תודה והערכה.

עד היום מתחילת מגפת הקורונה טופלו אצלנו במאות ימי אקמו יותר מ- 23 חולים קשים שהגיעו מבכל בתי החולים בצפון. חולי קורונה קשים ורבים נפגעים בעיקר בריאות ומכשיר האקמו מחמצן להם את הדם ומהווה תחליף זמני לפעולה הריאות . מכשיר זה הוא הרבה פעמים ההצלה היחידה והאחרונה שלהם לפני כמעט מוות. לשמחתי אחוז ההצלחה שלנו ב'כרמל' בטיפול בחולי קורונה ב'אקמו' גבוה מהממוצע, ולא מעט חולי קורונה על אקמו השתחררו כבר מבית החולים וחזרו לחיים הקודמים שלהם, וזאת נקודת אור שמחזקת את כולנו'.
ד'ר אריק עדן ומירה שטרית מנהלת הסיעוד בטיפול נמרץ. צילום: אלי דדון דובר בי'ח כרמל

ד'ר אריק עדן והצוות הרפואי בהערכת חולי אקמו. צילום: אלי דדון דובר בי'ח כרמל

שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור בריאות :
*   האחות רחל שפירו מהיחידה לטיפול נמרץ...
*   ד'ר לילך בונשטיין מנהלת מעבדת בנק...
*   מחר יציינו את ערב יום הכיפורים תשפ'ב...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים