הלביא ממריא בפגייה של בי'ח 'כרמל' וד'ר קרן לביא-נבו היא המנהלת החדשה של הפגייה. כתבה: רונית קיטאי. צילום: אלי דדון

שש שנים ברציפות זוכה הפגייה של המרכז הרפואי 'כרמל' במחמאה הכי טובה שיש 'הפגייה הטובה בישראל', זאת על פי מדדי משרד הבריאות.

פורסם ב: 31/01/2021 10:09

ד'ר קרן לביא -נבו מנהלת מחלקת הפגייה ב'כרמל'. צילום: אלי דדון דובר בי'ח כרמל
מעתה תמשיך להוביל את המצוינות ד'ר קרן לביא-נבו שנכנסה לתפקידה החדש כמנהלת מחלקת ילודים ופגים במרכז הרפואי כרמל מקבוצת 'כללית.

מי היא ד'ר קרן לביא-נבו?

יש לה חגורה שחורה בקרטה והיא רצה למרחקים ארוכים. היא חברה בצוות המייסד של הפורום לאקו-קרדיוגרפיה תפקודית בפגים בישראל וחברה בצוות ההיגוי הארצי של מניעת זיהומים בפגיות, ואת התמחות העל שלה בנאונטולוגיה, היא עשתה בבית החולים האוניברסיטאי לילדים בוונקובר שבקנדה.

לדבריה של ד'ר קרן לביא-נבו: 'המצוינות הזו היא תולדה בראש ובראשונה של טיפול מקצועי ברמה הכי גבוהה שיש.זאת בצרוף ליחס אישי למטופלים ולמשפחותיהם, יחסי עבודה מעולים בין הצוות הרפואי, סיעודי ופרא-רפואי, ועבודת צוות הדוקה עם המחלקות המשיקות לנו מחלקת נשים וילדים. הפגייה מהווה בית משלים לפגים, להורים שלהם ולצוות. אין ספק שמגיע קרדיט גדול לקודמי בתפקיד אשר השכילו לבנות מחלקה מצוינת, ובמיוחד לפרופ' אבי רוטשילד'.

ד'ר לביא-נבו בוגרת הפקולטה לרפואה בטכניון בחיפה ובעלת התמחות ברפואת ילדים והתמחות-על בנאונטולוגיה. היא סיימה השתלמות באקו-קרדיוגרפיה תפקודית בפגים בבית החולים האוניברסיטאי לילדים בוונקובר קנדה. אחראית על תוכנית התמחות מבוססת יכולות למתמחים מילדים בכרמל, וחברה בצוות ההיגוי הארצי של מניעת זיהומים בפגייה ('לגעת באפס').


'המטרה שלי היא להוביל רפואה איכותית ויוזמת הכוללת הכנסת טכנולוגיות חדשות ומתקדמות, כמו לדוגמא מצלמת הרשתית שהוכנסה לשימוש בפגייה ומאפשרת תיעוד של בדיקות עיניים של פגים, היכולת להשוות בין בדיקות שונות ולעזור בקבלת החלטה לגבי טיפול במידת הצורך. בנוסף אני שואפת לקדם שימוש חדשני בטכנולוגיות קיימות, דוגמת ביצוע אקו תפקודי בפגים המאפשר הערכות חוזרות בזמן אמת של התפקוד הלבבי ע'י נאונטולוג ואני חברה בצוות המייסד של הפורום לאקו-קרדיוגרפיה תפקודית בפגים בישראל'.

בית חולים כרמל הוא בית חולים קהילתי וד'ר לביא-נבו רואה חשיבות גדולה בהידוק הקשר עם הקהילה.
'אנחנו נמצאים בעידן של קשר חזק בין בי"ח לקהילה כאשר הקהילה מהווה המשך ישיר של האשפוז בבי'ח .אני רוצה לקדם שירות שבו נאונטולוג יעבוד בקופ"ח ויראה פגים לשעבר על כל המורכבות הרפואית שלהם'.


פגיית ביה"ח כרמל המצטיינת היא פגיית בוטיק בדגש על יחס אישי לכל מטופל ולבני משפחתו. הפגייה מטפלת ב- 400 פגים בשנה כאשר מחציתם פגים מתחת לשבוע 37.

בהתייחס לתקופת הקורונה מציינת ד'ר לביא-נבו כי על פי מחקר שפורסם לאחרונה על ידי פרופ' ציפי שטראוס, מנהלת פגיית תל-השומר, ישנה ירידה של כ 10% ברמה הארצית והבינלאומית בלידות פגים לעומת תקופה מקבילה בשנים קודמות .'הסיבות שככל הנראה אחראיות לירידה זו הן פחות עבודה מאומצת, שינויים בהרגלי התזונה, פחות זיהום אויר וירידה במחלות זיהומיות כתוצאה מהיגיינת הקורונה. אם נוכל ללמוד את היתרונות שהובילו לירידה זו נוכל למנוע לידת כ 1000 פגים בשנה'.

היתרון הבולט של פגיית כרמל הוא כמובן הצוות הרב מקצועי העובד בה. הצוות כולל רופאים, אחים ואחיות, רוקח, דיאטנית, מרפאה בעיסוק, פיזיותרפיסטית, קלינאית תקשורת, פסיכולוגית ועובדת סוציאלית. ד'ר לביא-נבו מדגישה כי מדובר באנשי מקצוע מעולים העובדים יחד בשיתוף פעולה עם דגש חזק של שילוב ההורים בטיפול בתינוק שלהם תוך כדי יצירת סביבה המתאימה לפג לצורך השלמת התפתחותו באופן מיטבי.

בפגיית כרמל מעודדים שימוש בשיטת NIDCAP = Newborn Individualized Developmental Care and assessment Program .בפגייה קיים צוות התפתחותי שמוביל את התהליך ומתמקד בהתאמת הפגייה ליכולות וליעדים ההתפתחותיים הייחודיים לכל פג. לדוגמא התאמת המנח של התינוק, הגנה מפני אור חזק ורעש, עידוד החזקת התינוק "עור לעור", תמיכה לפג בעת ביצוע הליכים רפואיים ועוד.

"לדבריה: 'אנחנו נותנים חשיבות עליונה למתן חלב אם כהזנה הטובה ביותר לפג .היינו הראשונים בישראל להשתמש בבנק חלב אם הארצי שהחל לפעול לאחרונה, ופעמים רבות הוא מהווה גשר עד לייצור כמות מספקת של חלב אצל האם. בפגייה קיים צוות של 7 יועצות הנקה מוסמכות ואחוז מאוד גבוה של פגים משתחררים הביתה על הזנה בלעדית של חלב אם'.

בזמן הפנאי שיש לה אוהבת ד'ר לביא-נבו (46) לטייל עם המשפחה שכוללת את בעלה אמיתי וילדיה התאומים איתמר ועופרי בני 14 ואלה בת ה-10. כשהיא אחראית על הטיולים בעולם ובעלה אמיתי שהוא מורה לשל'ח בבית ספר בחיפה, אחראי על הטיולים ברחבי הארץ. כחובבת ספורט היא שחקנית קבועה בנבחרת כדור רשת של בית החולים כרמל.היא גם בעלת חגורה שחורה בקרטה, כבר אמרנו?

חוץ מזה 'אחת מגולות הכותרת שלנו בפגיה היא מרפאת מעקב פגים ייחודית שקיימת בבית החולים. זו מרפאה רב תחומית הכוללת רופאה התפתחותית, מרפאה בעיסוק, פיזיותרפיסטית ודיאטנית ובה אנחנו ממשיכים לעקוב אחר הפגים לאחר שחרורם. המקצועיות והמצוינות זה בדנ'א שלנו, אנחנו כאן כדי להיות בית חם מקצועי ואוהב לפגים ולהורים שלהם'.
.
ד'ר קרן לביא נבו עם ליאור שקד מנהלת הסיעוד בפגיה של 'כרמל'. צילום: אלי דדון

צוות הפגיה המצטיינת של בי'ח 'כרמל' מקבוצת 'כללית'. צילום: אלי דדון דובר בי'ח כרמל

שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור בריאות :
*   השבוע ב'כללית' בחיפה והגליל המערבי...
*   עשרות אנשי צוות רפואי מבי'ח 'כרמל'...
*   פרוייקט מיוחד ליום הזכרון לחללי מערכות...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים