לראשונה בישראל. ב'כרמל' מקבוצת 'כללית' משלבים טיפולי רפואה משלימה לחולים בתוך מחלקות הקורונה.כתבה: רונית קיטאי. צילום: אלי דדון

היוזמה לשלב טיפולי רפואה אינטגרטיבית (רפואה משלימה ) במסגרת מחקרית

פורסם ב: 18/01/2021 11:44

פרופ' בן אריה וד'ר קאסם. צילום: אלי דדון דובר בי'ח כרמל
זה כולל את חולי הקורונה המאושפזים במחלקות קורונה ב'כרמל' וגם את צוותי הרפואה והסיעוד המטפלים בחולים במחלקות הקורונה לרבות המחלקה לטיפול נמרץ נשימתי בניהולו של ד'ר אריק עדן.


מדובר בשיתוף פעולה יוחד בין מחלקות הקורונה במרכז רפואי 'כרמל' ומערך הרפואה המשולבת (אינטגרטיבית) של 'כללית' במחוז חיפה, משלב לראשונה טיפולי רפואה משלימה למטופלים בתוך מחלקות קורונה וטיפולים גם לצוות הרפואי המטפל בהם.

'מדובר בפרויקט חלוצי במתן טיפול כוללני ומקיף במחלקות הקורונה בבית חולים 'כרמל' תוך מתן תשומת לב ודגש על ההוליסטיות בטיפול', מסביר מנהל מחלקת קורונה ד'ר סמיר קאסם.

למעלה מ- 800 חולים טופלו במחלקות הקורונה בבית החולים מאז התפשטות הנגיף בישראל. מאות חולים הונשמו ועשרות עברו ימים ארוכים במכונות ה'אקמו' במאמץ עילאי של צוותי בית החולים שעשו הכל על מנת להציל חיים.

בשבועיים האחרונים החלו במחלקות הקורונה בשיתוף פעולה מיוחד עם פרופ' ערן בו אריה מנהל המערך לרפואה משולבת (אינטגרטיבית) בשירות האונקולוגי של 'כללית 'במרחב חיפה וגליל מערבי ובבית חולים 'כרמל' ,וד'ר סמיר קאסם מנהל מחלקות הקורונה בבית החולים.

המטפלים המיומנים נכנסים לתוך מחלקות הקורונה כשהם ממוגנים באופן מלא ומטפלים בחולי הקורונה במחלקות באמצעות טכניקות דיקור סיני, מגע והרפיה/נשימה. בנוסף לכך הם מעניקים טיפולי רפואה אינטגרטיבית גם לצוותים הרפואיים המטפלים לרופאים ולאחיות, אשר נמצאים מזה חודשים רבים תחת לחץ פיזי ונפשי רב. בדרך זו גם המטפלים וגם המטופלים זוכים לטיפול מסוג אחר המכוון להקלת מצוקות גופניות, נפשיות ורוחניות.

ד'ר סמיר קאסם מנהל המחלקות פנימית א'1 וא' 2 ב'כרמל' שבימים אלה משמש כמנהל מחלקות קורונה :'מדובר בפרויקט חלוצי במתן טיפול כוללני ומקיף במחלקות הקורונה בבית החולים כרמל תוך מתן דגש על ההוליסטיות בטיפול ו מטפלים בחולים וגם מטפלים בצוות שמטפל בהם.

ההתרשמות שיש מרכיב משמעותי של חרדה וקושי נפשי ניכר אצל החולים במחלקת קורונה. חרדה מתחושת המחנק וקוצר הנשימה, חרדה מהניתוק מקרובי המשפחה והעולם החיצון וגם חרדה מהיעדר המגע האנושי והמבט אל פני המטפלים המנסים להביע חמלה ואמפתיה ולהקל סבל אך לא מצליחים לתקשר כמו שצריך.

בל נשכח שלשפת הגוף והבעת הפנים יש את חלק הארי בתקשורת בין מטפל למטופל, לאינטונציה של הקול האנושי יש משמעות רבה בכל מפגש בין מטפל למטופל. כל אלו מופרעים ואף נעלמים מאחורי אמצעי המיגון והמסכות. אנחנו מאמינים כי לטיפול ולשמירה על הצוותים תהיה השלכה ישירה על הטיפול בחולים ולכן כחלק מהתפיסה הכוללנית במתן מענה במחלקות קורונה אנו בוחרים לטפל גם במטופלים וגם במטפלים'.
פרופ' בן אריה עם אחות בטיפול. צילום: אלי דדון דובר בי'ח כרמל

רפואה משלימה בתוך מחלקת קורונה . צילום: אלי דדון

שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור בריאות :
*   מנהלי מחלקות, אחים ואחיות וצוות מינהל...
*   השבוע ב'כללית' בחיפה והגליל המערבי...
*   הצוותים המטפלים של רמב'ם שולחים מסר...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים