במרכז הרפואי רמב'ם פיתחו תהליך ממוחשב לניהול מבצע ההתחסנות. חיסון בקליק. כתבה: רונית קיטאי. צילום: הקריה הרפואית רמב'ם.

אלפים מעובדי הקריה הרפואית רמב'ם ואזרחים בני שישים ומעלה כבר הספיקו להתחסן שם בשבועות האחרונים, זאת במסגרת מבצע חיסוני הקורונה בישראל 'נותנים כתף'

פורסם ב: 17/01/2021 11:29

שרה צפריר עם אח בצוות המחסנים של רמב'ם. צילום: הקריה הרפואית רמב'ם
לצד הצוותים השונים, האמונים על ביצוע המשימה החשובה בבית החולים, פועל גם צוות אגף מידע, מחשוב ותקשורת בבית החולים, אשר פיתח תהליך פשוט ויעיל לניהול, תיעוד, בקרה ושליטה על תהליך החיסונים, הן עבור רמב"ם והן בחיבור עם משרד הבריאות.

שרה צפריר מנהלת אגף מידע, מיחשוב ותקשורת ברמב'ם: 'מבצע החיסונים החל בימים הראשונים עם צוותי בית החולים ובתוך מספר ימים התרחב לחיסון אזרחים בקבוצות הסיכון בקהילה. תהליך המיחשוב בעת שהתקבל אונליין הזימון האוטומטי לאזרחים. אולם, עם הגעתו של המתחסן הוא נתבקש למלא טופס תשאול ידני שליווה אותו לעמדת החיסון, הושלם ידנית ע'י הצוות המחסן עם פרטי החיסון והועבר בשלב מאוחר יותר להקלדה למערכות המיחשוב. הדבר גרם לסרבול התהליך, לאי דיוקים, לבזבוז זמן יקר ולמידע לא מקוון שהקשה על קבלת תמונת מצב עדכנית. עם תחילת חיסוני הקהילה בבית החולים, הבנו שיש פה צורך בהתייעלות וניגשנו למשימה.

בפרק זמן קצר, ותוך יישום תפיסה של טרנספורמציה דיגיטלית של התהליך, מקצה לקצה, פותחה ע'י צוות 'פרומתאוס' הצוות האמון ברמב'ם על פיתוח התיק הרפואי הממוחשב , אפליקציה לשימוש הצוות המחסן לתיעוד התשאול של המתחסן ופרטי החיסון. התהליך, שרק ימים ספורים קודם לכן בוצע באמצעות טופס תישאול ידני, שהוזן בהמשך למערכות המידע של בית החולים ומשרד הבריאות באמצעות הקלדה, הפך לפרוצדורה קלה, מהירה ונוחה לביצוע באמצעות אפליקציה זמינה בטלפון נייד או בטאבלט.

היה חשוב לנו להבין היכן נמצאים האתגרים או הבעיות של התהליך הקיים ולפתור אותם. אפליקציה מאפשרת בתוך כמה הקלקות לבצע תישאול של המתחסן, לוודא שהוא אכן עומד בקריטריונים ויכול לקבל את החיסון ולהזין את כל הפרטים הרלוונטיים אודות החיסון שקיבל. הכל בכמה קליקים, ללא טעויות ובלי חשש מאי דיוקים. כך בזמן אמת המידע מתעדכן מיד ברשומה הרפואית של המתחסן.

אתגר נוסף שעמד בפנינו היה הטמעת המערכת, אולם הפשטות של האפליקציה גרמה לצוות הסיעודי שאחראי לביצוע החיסונים לאמץ אותה בחום וכמעט ללא צורך בהדרכה. לאחר החיסון מקבל כל מתחסן זימון אוטומטי למנה השנייה. בנוסף, כל מתחסן מקבל קישור לאפליקציה לדיווח על תופעות לוואי. כל המידע הסטטיסטי מוצג למקבלי ההחלטות באופן מקוון ומאפשר ניהול יעיל של התהליך כולו.

מעבר לתיעוד התהליך, שהוא בעל חשיבות בפני עצמו, מאגר המידע הכולל אודות החיסונים, תופעות הלוואי, מאומתים בקורונה, תוצאות בדיקות סרולוגיות לנוגדנים לקורונה, כל אלה יאפשרו לבצע מחקרים מעמיקים לטובת שיפור באיכות הטיפול והסקת מסקנות לגבי יעילות החיסונים לאורך זמן'.

יעילות ובריאות לכולם.

(דגנית קניג)
תהליך החיסון הדיגיטלי. חיסון בקליק. צילום: הקריה הרפואית רמב'ם

 
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור בריאות :
*   מנהלי מחלקות, אחים ואחיות וצוות מינהל...
*   השבוע ב'כללית' בחיפה והגליל המערבי...
*   הצוותים המטפלים של רמב'ם שולחים מסר...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים