בתמיכת משרד האנרגיה יחוברו חמישה בתי חולים נוספים ברחבי הארץ לרשת החלוקה של הגז הטבעי. כתבה: רונית קיטאי. צילום: שלומי אמסלם

מהלך זה מתאפשר בעקבות אישורה בממשלה של החלטה שהגיש שר האנרגיה ד'ר יובל שטייניץ, ב-13.7.20, לפיה בעקבות התפשטות נגיף הקורונה והמשבר הכלכלי החמור למשק הישראלי בכלל ולמערכת הבריאות בפרט. בתי החלים שיחוברו הם 'שיבא', בילינסון, אסותא, רמב'ם והמרכז הרפואי לגליל

פורסם ב: 12/01/2021 12:57

שר האנרגיה ד'ר יובל שטייניץ.צילום :שלומי אמסלם
בתי החולים 'שיבא' תל השומר ברמת גן, 'בילינסון' בפתח תקווה, 'אסותא' ברמת החייל, 'רמב'ם' בחיפה והמרכז הרפואי לגליל' בנהרי.

משרד האנרגיה הודיע היום כי רשות הגז הטבעי במשרד תעניק 37 מיליון ש'ח כדי לחבר חמישה בתי חולים נוספים לרשת החלוקה של הגז הטבעי תוך כשלוש שנים. בתי החולים שישלימו את החיבור לגז הטבעי במסגרת התמיכה התקציבית לחברות החלוקה.

בשלב הבא, יחתמו בתי החולים על ההסכמים מול חברות החלוקה, בתמיכה של משרד הבריאות, לצורך ביצוע הסבתם שתאפשר את השימוש בגז הטבעי.

הוחלט על תיקצוב חיבור בתי חולים שהוגדרו כצרכנים גדולים לרשת החלוקה של הגז הטבעי בעלות של קרוב ל40 מיליון ש'ח. . בתי חולים אלה מתוכננים להקים מתקני קוגנרציה (תחנות כוח זעירות), אשר צפויים לספק את כלל צרכי האנרגיה של בתי החולים, כולל חשמל וחום/קור בהתאם לשימושים השונים שלהם. המעבר לשימוש בגז טבעי, שיחליף את הסולר והמזוט המזהמים והיקרים בהם משתמשים כיום בבתי החולים, יביא לתועלת כלכלית-סביבתית לרווחת הציבור.

החלטת ממשלה זו והקול קורא של משרד האנרגיה, מקדמים מהלך שבסופו 18 בתי חולים ממשלתיים ולא ממשלתיים יחוברו לרשת החלוקה של הגז הטבעי, כשצריכתם השנתית צפויה לעמוד על כ-132 מיליון קוב גז טבעי בשנה.

שר האנרגיה ד'ר יובל שטייניץ: 'במסגרת מדיניות 2030 להעברת ישראל מאנרגיה מזהמת לגז טבעי ואנרגיית השמש, אנו פועלים כל העת לחיבור בתי החולים בכל רחבי המדינה לגז טבעי, שיחליף את המזוט והסולר המזהמים שבהם הם משתמשים מזה עשרות שנים. המעבר לגז טבעי יאפשר להוריד את זיהום האוויר בצורה משמעותית ויגרום לחולים, ולתושבים בסביבתם של בתי החולים, לנשום אוויר נקי ובריא יותר'.

הספק תחנת הכוח שתספק גז טבעי לבית החולים 'שיבא תל השומר' עומד על 16 MW. ההערכה היא כי הסבת הציוד הפנימי בבית החולים, הקמת התחנה והצנרת וכן ההגזה, יארכו בין שנתיים לשלוש שנים. חלוקת הגז תתבצע באמצעות תחנת PRMS (תחנת הפחתת לחץ) שתוקם בגבעת כ"ח ותעביר את הגז הטבעי לבית החולים דרך רשת החלוקה.

הספק תחנת הכוח שתספק גז טבעי לבית החולים 'בילינסון' עומד על 5 MW. ההערכה היא כי הסבת הציוד הפנימי בבית החולים, הקמת התחנה והצנרת וכן ההגזה, יארכו בין שנתיים לשלוש שנים. חלוקת הגז תתבצע באמצעות תחנת PRMS (תחנת הפחתת לחץ) שתוקם גם היא בגבעת כ"ח ותעביר את הגז לבית החולים דרך רשת החלוקה.

הספק תחנת הכוח שתספק גז טבעי לבית החולים 'אסותא' רמת החייל עומד על 2.7 MW. ההערכה היא כי הסבת הציוד הפנימי בבית החולים, הקמת התחנה והצנרת וכן ההגזה, יארכו בין שנתיים לשלוש שנים. חלוקת הגז תתבצע באמצעות תחנת PRMS (תחנת הפחתת לחץ) ברידינג שתעביר את הגז לבית החולים דרך רשת החלוקה.

הספק תחנת הכוח שתספק גז טבעי לבית החולים לגליל בנהריה עומד על 3.5 MW. ההערכה היא כי הסבת הציוד הפנימי בבית החולים, הקמת התחנה והצנרת וכן ההגזה, יארכו בין שנתיים לשלוש שנים. חלוקת הגז תתבצע באמצעות תחנת PRMS (תחנת הפחתת לחץ) שנמצאת במפרץ חיפה ותעביר את הגז לבית החולים דרך רשת החלוקה.

בית החולים רמב'ם בחיפה צפוי להקים בהמשך מתקן קוגנרציה בהספק של 5 MW. ההערכה היא כי הסבת הציוד הפנימי בבית החולים, הקמת התחנה והצנרת וכן ההגזה, יארכו בין שנתיים לשלוש שנים.

חמשת בתי החולים צפויים לצרוך ביחד קרוב ל-43 מיליון קו"ב בשנה.


לפני כשנתיים חובר בית החולים הראשון בארץ לרשת החלוקה והיה זה ביה'ח 'קפלן' שברחובות, ושנה לאחר מכן חובר גם ביה'ח 'סורוקה' בבאר שבע. קווים נוספים של גז טבעי הוקמו בבית חולים 'פוריה' בטבריה, ביה'ח 'אסף הרופא' בבאר יעקב, בי'ח 'ברזילי' באשקלון ובית חולים 'הדסה' בירושלים, וארבעתם עשויים להתחיל לצרוך גז טבעי בהמשך.

בחודשים הקרובים צפויים להתחיל לצרוך גז טבעי עוד שלושה בתי חולים: בית חולים 'העמק' בעפולה, בי'ח 'זיו' בצפת, בי'ח 'הלל יפה' בחדרה.

בי'ח 'וולפסון' בחולון ו'מאיר' בכפר סבא ייכללו בסיבוב ג' של המענקים לחברות החלוקה. הרשת להקמת קו הגז הטבעי לבית החולים "שערי צדק" בירושלים כבר זכתה לפתרון תקציבי. בית החולים "איכילוב" בתל אביב כבר זכה במענק במסגרת סיבוב א' ויחובר בעוד כשנתיים לרשת החלוקה של הגז הטבעי.

במסגרת מדיניות השר שטייניץ, מעודד משרד האנרגיה מעבר לשימוש בגז טבעי בתעשייה כמקור אנרגיה עיקרי, כחלק מיעדי משק האנרגיה לשנת 2030. הגז הטבעי מעניק יתרונות רבים לצרכן ולמשק, ביניהם הוזלת עלויות ייצור החשמל, וכן הפחתת זיהום האוויר ופליטת גזי החממה.
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור קצר ולעניין :
*   מנכ'ל חברת 'שניר' ניר שמול: 'על הממשלה...
*   קנט, הקרן לביטוח נזקי טבע בחקלאות...
*   חברת הביטוח 'ליברה' חוגגת יום הולדת...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים