השבוע ב'כללית' בחיפה והגליל המערבי. כתבה: רונית קיטאי. צילום: דוברות 'כללית'

סדנאות סוכרת דיגיטליות. ילדים המטופלים במחלקת עיניים במרפאת 'כללית' בסניף 'ארמון' מקבלים תעודת הוקרה צבעונית. הכשרה אונקולוגית לאחיות 'כללית'

פורסם ב: 16/12/2020 19:37

תעודת הצטיינות לילדים המטופלים במחלקת העיניים לילדים במרפאת כללית ארמון בחיפה הילדה סילין, ד'ר עודד לגשטיין, ד'ר קרן חת שוער, יוסי לוי ואילונה דימנשטיין. צילום: דוברות 'כללית'
סדנאות סוכרת דיגיטליות: למעלה מ-10% ממטופלי 'כללית' במחוז חיפה וגליל מערבי אובחנו כסוכרתיים ופועלים לאיזונם גם בתקופת הקורונה.הצוותים מטפלים ב-73 אלף חולי סוכרת, כאשר למעלה ממחציתם בני 55 ומעלה.

שיעור התחלואה עולה בקרב בני 65 ומעלה, ללא הבדל משמעותי בין גברים לנשים. נוכח תופעה מדאיגה שבה אנשים מבוגרים נמנעים מלהגיע למרפאה לשם מעקב וממעטים בפעילות גופנית, מקדישים צוותי 'כללית' ליצירת קשר יזום ועדוד המטופלים להיבדק ולהקפיד הן על נטילת התרופות והן על הקפדה על תזונה נכונה ופעילות גופנית גם בימי סגרים ומגבלות הקורונה.

בתקופת הקורונה נמצאים חולי הסוכרת בסיכון גבוה מתמיד לסבול מסיבוכי המחלה ועלולים להזניח את בריאותם על ידי אכילה מוגברת ומנחמת והפחתה בפעילות גופנית, כל אלה, יחד עם לחץ רגשי, עלולים לגרום להחמרה במצבם ויציאה מאיזון.

כאשר הצוותים שמו לב לתופעה מדאיגה שבה רבים מחולי הסוכרת נמנעים מלהגיע לסדנאות הרבות שנערכות כרגיל במרפאות 'כללית' במחוז חיפה וגליל מערבי, אשר תורמות רבות למניעת החמרה ושינוי בהרגלי החיים, הם החליטו להמשיך ולתמוך בקבוצת החולים, להגביר את המודעות לסיכונים ולחשיבות שבאימוץ הרגלי חיים בריאים.

כך יזמה המחלקה לקידום בריאות של 'כללית' במחוז, בניהולה של ענת ספרוני-אליהו, סדנאות וירטואלית, בהן יכולים מי שחוששים להשתתף בסדנא פנים אל פנים, לעבור אותה באופן מקוון. הסדנא נערכת ללא תשלום ומבוססת על שישה מפגשים שבועיים, בני שעה וחצי המועברים על ידי צוות רב מקצועי שכולל רופא/ה, אח/ות, דיאטנית, עובדת סוציאלית ופיזיותרפיסט/ית. בדרך זו מקבלים המשתתפים מעטפת של כלל ההיבטים הקשורים בבריאותם, כדרך לשיפור איכות חייהם ולמנוע החמרה במחלתם ולהפחית חשש לסיבוכים.המשוב שהתקבל ממשתפים שכבר התנסו במתכונת זו הינו חיובי ביותר. פעילות זו הינה חלק מפעילויות רבות בתחום הסוכרת שעורכת כללית במהלך כל השנה ואף מתגברת לקראת יום הסוכרת העולמי שמצויין בימים אלה. פרטים והרשמה בטלפון 2700*


*****

הפתעה משמחת ממתינה לילדים אשר מסיימים טיפול במחלקת העיניים במרפאת 'כללית' סניף 'ארמון' בחיפה: הצוות מעניק להם תעודת הוקרה צבעונית תחת הכותרת 'מגיע לך כל הכבוד'.

הטיפול בעיניים עלול להיות לא נעים ומפחיד במיוחד לילדים, די בכך שצריך להזליף להם טיפות כדי שיחושו מפוחדים. בנוסף, נדרש שיתוף פעולה בעת בדיקת ראיה או תרגול עיניים על ידי האורתופטיקות. לא אחת יש קושי להרגיע את הילד, למנוע בכי ומושקע זמן רב עד אשר מצליחים לבצע את הבדיקה או הטיפול.

יפית לוי מצוות המנהל במרפאה העלתה רעיון לאמץ את התעודות המוענקות במרפאות לילדים שעברו בדיקת דם ולהעניק לכל ילד תעודה מחוייכת אותה הוא יכול לתלות למזכרת בחדרו. מציין ד'ר עודד לגשטיין מומחה עיניים ילדים במרפאה: 'הילדים מצפים לקבל את התעודה ומאז התחלנו להעניק אותה נרשם שיפור של ממש בהיענות הילדים ובנכונות שלהם לשתף פעולה. פתרון כל כך פשוט שעושה פלאים'.

****


10 אחיות כללית במרפאות ברחבי מחוז חיפה וגליל מערבי סיימו קורס הכשרה לטיפול בחולים אונקולוגיים.
אחיות במרפאות הראשוניות בקהילה מהוות כתובת משמעותית לחולים אונקולוגיים שמספרם עולה נוכח השכיחות הגבוהה של המחלה, בכלל ובאזור חיפה והקריות, בפרט.

על מנת להעניק כלים נוספים של ידע מקצועי והתמודדות עם העומס הרגשי הכרוך במפגשים עם מטופלים אונקולוגיים, נערכה סדנת הדרכה אינטנסיבית לעשר אחיות במרפאות שכללו שלושה מפגשים של שמונה שעות כל אחד.

הסדנה נערכה בריכוזה המקצועי של ילנה נירשברג אחות אחראית תחום הוספיס בית ביחידה להמשך טיפול של כללית בחיפה וגליל מערבי והירצו בה האחיות יהודית טפירו, מנהלת הסיעוד במכון אונקולוגי בקרית בריאות ז'בולון' ומומחיות קליניות לטיפול תומך ביחידה להמשך טיפול: ראונדה סאוסן ומורן גיטלי דרורי. התכנים כללו מידע מקצועי באשר לטיפול הרפואי בחולה האונקולוגי, הקניית תקשורת תומכת בקשר עם המטופלים ועיבוד החוויה הרגשית של האח או האחות במגעם עם תחלואה קשה ומורכבת.

מירי בלאופלד מנהלת פיתוח ידע בסיעוד פתחה את המפגשים בהקראה של קטע מהספר 'שביל החיים שלי' נדב מנור ז'ל ובדרך זו פתחה צוהר לעולמו של החולה האונקולוגי מתוך דבריו של נדב שנפטר מסרטן לאחר מאבק ממושך.אמו, דורית מנור שהייתה משך שנים רבות מנהלת הסיעוד של 'כללית' במחוז, התרגשה לשמוע על כך והציעה להגיע למפגש הסיום, לספר על הדרך שעברו נדב והמשפחה במאבק עם המחלה ולהעניק לכל אחות ספר במתנה.

היא סיפרה למשתתפות על הרגשות שהיא חשה וגילתה כי הספר נולד עוד כשבנה היה בחיים והוא אף הספיק להרצות 12 פעמים, עתה היא ממשיכה את דרכו ובדרך זו מנציחה אותו, וריגשה מאוד את האחיות שהודו כי דברי האם והכתוב בספר האירו להן היבטים חשובים יותר מכל הרצאה מקצועית באשר להתמודדות עם המחלה מנקודת מבטו של החולה ומשפחתו. הן ציינו שמפגש זה תרם להן כלים ויכולות משמעותיים להעניק טיפול מקצועי אך גם חומל ואמפטי.

(יוכי באואר, טלי שרייר וגנר)
ענת ספרוני אליהו מנהלת מחלקת קידום בריאות. צילום: דוברות 'כללית'

סיום קורס הכשרה לאחיות בטיפול חולים אונקולוגיים. באמצע נראית דורית מנור.צילום: דוברות 'כללית'

תעודת הצטיינות לילדים המטופלים במחלקת העיניים לילדים במרפאת כללית ארמון בחיפה רולא אוב, רוברט משעור, יפית לוי, ד'ר תמר פדות ריקי אלקלעי וד'ר עודד לגשטיין.צילום: דוברות 'כללית'

 
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור בריאות :
*   השבוע ב'כללית' בחיפה והגליל המערבי...
*   עשרות אנשי צוות רפואי מבי'ח 'כרמל'...
*   פרוייקט מיוחד ליום הזכרון לחללי מערכות...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים