הנס שקרה בטיילת צ'ארלס קלור בתל אביב לעורכת הדין גרציה קשתי (48) מראשל'צ. כתבה: רונית קיטאי

בזכות פעולות החייאה ולאחר שעברה דום לב חמש (!!!) פעמים, ניצלו חייה של עורכת הדין שהתמוטטה במהלך רכיבה על אופניים. גרציה גרושה ואם לחמישה ילדים לא מאמינה שהיא מדברת אתי ועם אחרים

פורסם ב: 15/12/2020 18:27

צוות מדא פוגש את גרציה קשתי. צילום: דוברות מד'א
לאחר שאמבולנס של מד'א עבר בסביבה, בעלה לשעבר יצחק קשתי שהוזעק לעזור מצא את אשתו לשעבר כשהיא חסרת הכרה. לאחר שהועברה ל'איכילוב' כשהיא מונשמת ומורדמת במחלקת בטיפול נמרץ ב'איכילוב' היא כאן ומחייכת מלוא פיה. כל המלאכים שפגשה בדרך הם שעזרו לה לחזור לחיים והיא מרגישה מצויין כאילו לא עברה צינתור וסטנד הוכנס ללבה.

זה קרה לה ביום החופשי שלה מעבודה,יום שבת כאשר החלה את הכיף על יאכטה בלב ים וסיימה ברכיבה על אופניים ובסופו במאבק על חייה. היא עברה חמש (!) פעמים דום לב. ממש כמו מספר ילדיה, שיהיו בריאים עד 120 שנה.

גרציה קשתי החלה את הרכיבה מהרצליה לראשון לציון, כשהגיעה לטיילת צ'ארלס קלור בתל אביב חשה ברע ועצרה לנוח, מספר רגעים לאחר מכן איבדה את הכרתה והתמוטטה. חבריה שהיו איתה באותם רגעים הזעיקו למקום את בעלה לשעבר יצחק קשתי העוסק בשטיחים, פרקטים ועוד והוא היה בסמוך והחל לבצע פעולת החייאה ותוך כדי חייגו 101 למגן דוד אדום, במהלך שיחת הטלפון עם המוקד הלב של גרציה קשתי הפסיק לפעום. החובשת נועה אליהו ממד'א החלה במקביל להזניק את צוותי מד'א לאירוע לתדרך את הסובבים אותה כיצד להתחיל ולבצע פעולות החייאה ובכך להציל את חייה.

באופן מקרי כמו יד הגורל שהיתה שם בשבילה, חלף לידם אמבולנס של מד'א והם התגייסו לעזור לה לחזור לחיים. חודשיים לאחר מכן עו'ד גרציה קשתי כבר חזרה לדיונים בבית המשפט וביקשה לפגוש את הצוות שהציל אותה. השבוע הם נפגשו כולם בהתרגשות, לא פחות ממנה, צוותי מד'א שהיו באותו אירוע ושמחו לשמוע שהיא מלאת מרץ ומרגישה מצוין. היא מספרת לי שהיא שירתה בצה'ל כ....חובשת. היום היא קוראת לכל אחד ללמוד החייאה במד'א כדי להציל חיים של אחרים.

נועה אליהו, חובשת במוקד 101 של מד'א השמיעה במפגש לגרציה את שיחת הטלפון שבה הזעיקו חבריה את צוותי מד'א ושיחזרה: 'הדיווח הראשון שקיבלנו היה שלא הרגשת טוב ונפצעת במהלך הרכיבה אבל מהר מאוד הבנו שאת מחוסרת הכרה ובמצב של דום לב. ידעתי שכל שניה היא קריטית והתחלתי מיד לתדרך את האנשים סביבך כיצד לבצע החייאה. למרות שהייתי רחוקה ממך פיזית הרגשתי שאני ממש לידך ובעזרת האנשים שהיו איתך התחלנו את הפעולות הרפואיות החשובות הראשונות שהן החוליה הראשונה בשרשרת ההישרדות שבזכותן את פה איתנו היום'.

את יודעת ש'ברכת הגומל' ממש מתבקשת שתעשי, אמרתי לגרציה קשתי, שהשיבה: 'בהחלט עשיתי ברכת הגומל וגם סעודת הודיה'.

לאחר מה שעברת האם זה השפיע על החברים שלך לגשת ולהיבדק?

'ועוד איך! לא מעט מהם החליטו לעבור בדיקות רפואיות ואחד מהם אף עבר צינתור וירטואלי אשר בעקבותיו גילו שיש לו חסימה של 80% ולאחר מכן הוא עבר צינתור אמיתי. לא רוצה לחשוב מה היה קורה לו אם לא היה ניגש להיבדק. זה ממש מציל חיים והפכתי ל'פנאטית' של נושא זה ואני מדברת על כך וממליצה לאנשים לא להזניח את בריאותם'.

יצחק קשתי, בעלה לשעבר של גרציה שהוא אבי בנה עו'ד אלי קשתי (27) שעובד אתה במשרדה, וארבע בנותיהם, סיפר בהתרגשות: 'הגעתי למקום שניות לאחר שגרציה התמוטטה והתחלתי לבצע החייאה ובמקביל להזעיק אמבולנס. אני בעצמי עברתי אירוע לב וזיהיתי את הסימנים.

מד'א עשו פעולות יוצאות דופן, מגיע להם פרס ענק. הידע והכלים שלי לא היו מספיקים והם בתוך שניות השתלטו על המצב ופעלו במקצועיות חסרת תקדים. הם לא היו מוכנים לוותר עליה. גם הרופא בבית החולים 'איכילוב' לא האמין שהיא פשוט המשיכה בחייה כרגיל, בלי נזק מוחי. כשבוע לאחר ההחייאה היא כבר חזרה לדיונים בבית המשפט, מה שנקרא, שבה לשגרה".

יהונתן שרון, חובש ונהג אמבולנס וסאמיה מורכוס, חובשת מתנדבת במד'א, שהגיעו למקום כשתי דקות לאחר הקריאה סיפרו: 'מיד כשהגענו למדשאה בגן צ'ארלס קלור הבנו מה קורה, גרציה שכבה מחוסרת הכרה וראינו שמבצעים בה פעולות החייאה בסיסיות בהדרכת המוקד, רצנו אליה ומצאנו אותה ללא דופק וללא נשימה, ביצענו עיסויי לב וחיברנו מכשיר 'דפיברילטור' שנתן לה מכות חשמל, המשכנו להיאבק על חייה עד שחזר הדופק והלב שלה שב לפעום'.

גרציה קשתי הודתה בהתרגשות לצוותי מד'א: 'אתם עושים עבודה מבורכת, אתם פשוט שליחים, אין לי איך להודות לכם. המזל שלי היה שזה קרה במהלך הרכיבה על האופניים, שעה לפני זה הייתי בלב ים ואני לא רוצה לחשוב איך זה היה יכול להיגמר. אתם הצלתם לי את החיים. אילמלא אתם, יכול להיות שאני לא הייתי פה היום. ואם הייתי, זה היה במקום אחר ובמצב אחר. הטיפול הראשוני שאני קיבלתי ממכם היה טיפול הכי טוב שיכולתי לבקש, זה מה שכל הרופאים אומרים. לא רק שהצלתם אותי, זה לא רק שאני עומדת פה ומדברת אתכם, בזכותכם חזרתי למשפחה שלי ולא נגרם לי שום נזק. תודה!"

בתום המפגש המרגש סיכם פראמדיק מד'א סלים עזמה שטיפל בקשתי במקום האירוע ופינה אותה לבית החולים: "לפגוש היום את גרציה כשהיא עומדת על הרגלים ומחייכת זה מרגש מאוד ולא מובן מאליו. היום בלילה אנחנו נישן עם חיוך גדול וסיפוק עצום בלב, הידיעה שחזרת הביתה למשפחה ולילדים שלך שווה בשבילנו יותר מהכל'.

במהלך המפגש צוות מד'א שהציל את עו'ד גרציה קשתי שמע מעו"' יוסי ויצמן, המשנה ליו'ר לשכת עורכי הדין ומתנדב מד'א על שיתוף פעולה בין מגן דוד אדום ללשכת עורכי הדין שבמסגרת פרויקט מיוחד מד'א הכשיר עד כה כ-300 עורכי דין כחובשי רפואת חירום ונהגי אמבולנסים. עו'ד גרציה קשתי סיפרה כי בכוונתה להשתלב באחד מהקורסים הקרובים על מנת שגם היא תוכל להציל חיים של אחרים.

אגב ילדיה של קשתי הם בגילאי 27 והבכור הוא בנה, עו'ד אלי קשתי שכאמור עובד אתה במשרדה והיא במקצוע זה כבר 17 שנים לדבריה. בנוסף לכך היא אם לארבע בנות בגילאי 25,18,17,14.

להורדת סרטון המפגש המרגש הקליקו כאן:

https://we.tl/t-TV41M5pW1y
צוות מדא פוגש את גרציה קשתי. צילום: דוברות מד'א

וות מד'א פוגש את גרציה קשתי .צילום: דוברות מד'א

צוות מדא פוגש את גרציה קשתי. צילום: דוברות מד'א

עורכת דין גרציאלה קשתי ובנה עו'ד אלי קשתי במשרדה בראשל'צ. צילום :אלבום פרטי

שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור בריאות :
*   השבוע ב'כללית' בחיפה והגליל המערבי...
*   עשרות אנשי צוות רפואי מבי'ח 'כרמל'...
*   פרוייקט מיוחד ליום הזכרון לחללי מערכות...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים