נס חנוכה ב'כרמל'. פרופ' רונן יפה ביצע קידוח האקסטרים בלב שהציל את חייה של דורה רבוצקי בת ה-83. כתבה: רונית קיטאי. צילום: אלי דדון

העורקים בלב של דורה רבוצקי היו מסויידים וסתומים כמעט לחלוטין. למעשה מצבה נראה נואש

פורסם ב: 14/12/2020 09:34

דורה מתאוששת במחלקה עם פרופ' רונן יפה, ד'ר זיסמן וד'ר סולימאן. צילום: אלי דדון דובר בי'ח כרמל
במהלך אקסטרים מיוחד באמצעות מקדח זעיר וחדשני בקוטר 1.5 מ"מ ובמהירות של 160,000 סיבובים בדקה, קדח פרופ' רונן יפה מנהל יחידת הצנתורים במרכז רפואי כרמל את הסתימות בלבה והחזיר אותה לחיים.

קידוח אף פעם לא נשמע משהו נחמד ורק תחשבו על התחושה שקודחים לכם בשן אצל רופא השיניים...אך מסתבר שהוא מציל חיים. אמרה דורה, תושבת העיר נשר, לאחר שהתעוררה מהניתוח: 'חשבתי שכבר לא אצליח לראות את הבנות שלי יותר. אתם הצלתם אותי ואין לי מילים איך להודות לכם'.


אחרי חמש שעות צנתור ארוכות ומתישות, כשהוא נלחם בכל הכלים ובטכניקות החדשות והמורכבות ביותר. הצליח מנהל יחידת הצנתורים בכרמל פרופ' רונן יפה יחד עם צוות היחידה שלצידו להחזיר את הדופק והחיים, לליבה הקורס של דורה רבוצקי בת ה 83.

דורה הגיעה לביח'ל 'כרמל' עם ניידת טיפול נמרץ לאחר שעברה אוטם קשה בשריר הלב. במהלך אקסטרים שמתח את גבולות יכולת הצנתור ובעזרת שיטת טיפול מאתגרת ה'רוטהבלטור' קדח פרופ' יפה את הסתימות שחסמו את מעבר הדם לשריר הלב, והשיב את זרימת הדם התקינה ללבה המתאושש של דורה .

הכל התחיל בשעות הערב בזמן שדורה התכוננה והתארגנה ללכת לישון היא הרגישה שהיא נחנקת והזעיקה את בתה שהיתה איתה בבית. 'הרגשתי כאילו שמו לי סלע ענק על הלב ושאני לא יכולה לנשום. הרגשתי שאני נחנקת והתחלתי לאבד את ההכרה'.

דורה הובלה במהירות באמצעות ניידת טיפול נמרץ ישירות לחדר הצנתורים של 'כרמל' שם אבחנו הרופאים כי לבה נמצא במצב קריטי ומורכב ביותר.

מסביר פרופ' רונן יפה: 'בצנתור הראשוני שעשינו לדורה ראינו כי כל כלי הדם המרכזיים המספקים דם ללב מוצרים במידה קשה ביותר וסתומים בגושים גדולים מאוד של סידן.במקרים כאלה צנתור הוא כמעט לא אופציה ובמרבית המקרים חולים כאלה מועברים לניתוח מעקפים'.

בכרמל קיים צוות לב מיוחד HEART TEAM המורכב מקרדיולוגים מומחים וממנתחי לב מנוסים. הצוות התכנס לדון במקרה של דורה והמליץ במקרה שלה להעדיף ניתוח מעקפים עם אופציה לצנתור מורכב במידה והחולה לא תרצה לעבור ניתוח.דורה החליטה שהיא לא רוצה להיכנס לניתוח לב מורכב ובחרה את הסיכון שבצנתור.

מסביר פרופ' רונן יפה: 'גם לנו המצנתרים ההחלטה לא הייתה קלה. אנחנו לוקחים כאן מקרה קשה ומורכב ונכנסים עם המון סיכונים לחדר הצנתורים, אבל החלטנו להילחם על חייה של דורה ולקחת על עצמנו את הסיכון שבצנתור'.

כדי להתגבר ולחדור את הסתימות הקשות שנוצרו מהסיד ששקע בתוך כלי הדם הלבביים השתמש פרופ' רונן יפה בטכנולוגית ה'רוטהבלטור'. ע"י החדרת סדרת מקדחים זעירים בקוטר מילימטרים ספורים קדח פרופ' יפה באיטיות את הסתימות שהיו ברמה של 99% עד שניתן היה לפתוח את כל כלי הדם החסומים ולאפשר זרימת דם חופשית . מדובר במקדחים מיוחדים המובלים על גבי צנתר ייעודי מעורק המפשעה ועד לכלי הדם החסום בלב. המקדחים מצופים בשכבת יהלום ומסתובבים במהירות של כ 160,000 סיבובים בדקה והם חודרים את הסידן המצטבר ומפרקים את הסתימות הקשות ביותר.

'הסכנה כמובן בקדיחה היא פגיעה בכלי הדם עצמו דבר שיכול להביא לדימום מסוכן סביב לב המטופל עד לסכנת מוות. ללא הצנתור בעזרת הקידוח לא ניתן היה להציל את חייה של דורה', מדגיש פרופ' רונן יפה. לצידו של פרופ' יפה במהלך הצנתור היו רופאי היחידה ד'ר קרן זיסמן וד'ר חוסיין סולימאן שסייעו לו בהצלחת הצנתור המורכב.

פרופ' אבינועם שירן המנהל החדש של המערך הקרדיולוגי ב'כרמל' מעדכן כי יחידת הצנתורים בניהולו של פרופ' רונן יפה היא המרכז המנוסה ביותר בישראל בתחום זה המבצע את כמות צנתורי ה'רוטהבלטור' הגדולה ביותר במדינה.
'לשמחתי צברנו את הניסיון הרב ביותר בתחום צנתורי הקידוח ופרופ' רונן יפה מנהל יחידת הצנתורים בכרמל נחשב לאחד המומחים המובילים ובעלי הניסיון הרב ביותר בתחום בישראל '.

אומר פרופ' שירן.

יחידת הצנתורים בכרמל היא חלק מהמערך הקרדיולוגי הגדול של בית החולים, והיא נחשבת מזה שנים רבות כמרכז מצויינות מוביל בישראל בכל הקשור לטיפול במחלות לב.

דורה רבוצקי מתאוששת ומחייכת מכורסת הטיפולים שלה במחלקה לטיפול נמרץ לב ואומרת: 'אין לי פשוט מילים להודות לצוות המדהים שטיפל בי .יש כאן מלאכים בלבן מהאחיות והאחים המדהימים והצוות הסיעודי של 'כרמל' שמטפל בי 24 שעות בלי חשבון ועד הרופאים המיוחדים והמצנתרים שיחד כולם הצילו את חיי.אני מרגישה שאני בידיים הכי טובות שיש, אני שמחה ומאושרת שהגעתי לבית חולים זה. אתם הצלתם את חיי'.
פרופ' רונן יפה מנהל יחידת הצנתורים ב'כרמל'. צילום: אלי דדון

 
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור בריאות :
*   השבוע ב'כללית' בחיפה והגליל המערבי...
*   עשרות אנשי צוות רפואי מבי'ח 'כרמל'...
*   פרוייקט מיוחד ליום הזכרון לחללי מערכות...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים