ברמב'ם משתילים תקווה . ד. מאזור המרכז עברה ברמב'ם השתלת רקמת שחלה. לא פעם אחת. פעמיים. כתבה: רונית קיטאי. צילום: הקריה הרפואית רמב'ם

נשים שלא ידעו האם יוכלו להרות אי פעם, הפכו בשנים האחרונות לאימהות, בזכות שימוש מוצלח בהשתלת רקמת שחלה. מעטות מהן נאלצו לבצע את ההליך בפעם השנייה. זהו סיפורה החריג של ד' בת 40 פלוס

פורסם ב: 08/12/2020 13:07

צוות רמב'ם מבצע השתלת הרקמה השנייה בד'. צילום: הקריה הרפואית רמב'ם
לד. יש חלום אחד שהיא רוצה להגשים וזה לא נותן לה מנוח. היא רוצה להפוך לאם. בניתוח שנערך לאחרונה בקריה הרפואית רמב'ם, הושתלה רקמת השחלה שלה, אשר הוקפאה בעבר בתהליך מיוחד של שימור פוריות, זו הפעם השנייה. בישראל בוצעו רק קומץ מקרי השתלת רקמת שחלה חוזרת במטופלות המבקשות להרות, כאשר גם הליך ההשתלה הראשון של ד' נעשה ברמב'ם לפני חמש שנים.לדבריה היא מרגישה כי האמהות היא השליחות שלה, למרות כל הקשיים וכל המכשולים והיא משוכנעת שבסוף היא תהיה אמא'.

לפני 16 שנים כאשר היתה בשנות ה-20 לחייה, נאבקה ד' בסרטן אלים שגבה ממנה מחיר בריאותי יקר. במסגרת הטיפולים השונים שנעשו בראש ובראשונה על מנת להציל את חייה, הוצע לד' לבצע שימור פוריות באמצעות הקפאת רקמת שחלה על מנת שתוכל יום אחד לנצל את יתרונות הקדמה הרפואית ולנסות להרות באופן טבעי. משחזרת ד. 'באותה תקופה לא בוצעו בארץ תהליכים של הקפאת ביציות, אבל ידעתי שאנצח את המחלה וידעתי שארצה להיות אמא .לקחתי את מה שיש'.

בשנים שבאו לאחר מכן הכירה ד' את בן זוגה וכשנישאו וביקשו להרחיב את המשפחה, הגיעה לייעוץ ברמב'ם, אז עברה את תהליך השתלת הרקמה הראשון שהניב הריון, אך זה הסתיים בהפלה. מוסיפה 'ד: 'זו הייתה תקופה לא פשוטה, אבל אז גם הבנתי שאולי זה לא הזמן הנכון ולא המקום הנכון. משם עד לסיום הזוגיות הדרך היתה קצרה'.

עם השנים ותהליך ההתבגרות שעברה, לאחרונה החליטה ד' כי גם ללא זוגיות היא דובקת בחלום להפוך לאמא. בצעד לא מובן מאליו, היא יצרה קשר עם היחידה להפריה חוץ גופית ברמב'ם וביקשה לנצל את שארית רקמת השחלה אשר נותרה בהקפאה, ולעשות את הצעד הראשון בדרך להורות.

מסביר ד'ר עופר פאינרו, מנהל היחידה להפריה חוץ גופית ברמב'ם, : 'מדובר בהליך שנעשה בארץ ובעולם בשנים האחרונות בהצלחה. ד'ר פאינרו אשר מלווה את ד' בתהליך הנוכחי מוסיף כי 'לפני שנים, בעודה מטופלת אונקולוגית טרם הטיפולים הכימותרפיים, נעשה תהליך של קציר הרקמה, כאשר אז נלקח חלק מהשחלה, אשר כלל ביציות רדומות שטרם הבשילו, ונשמר בהקפאה. עם החלמתה, זוהה כשל שחלתי מוחלט בעקבות הטיפולים, אשר לא איפשר לה להרות באופן טבעי. תהליך ההשתלה, מאפשר לנו להחדיר את הרקמה שנשמרה אל האגן בסמוך לחצוצרה. בתוך מספר חודשים צפויה התחדשות הפעילות ההורמונלית בשתל השחלתי, אשר תוביל לביוץ ולאפשרות להרות'.

את הניתוח הבלתי רגיל שבוצע ברמב'ם ביצעו ד'ר עופר פאינרו וד'ר יורי פז, מנהל היחידה לגינקולוגיה אנדוסקופית ברמב'ם. ההליך, שנמשך כשעה וחצי, הסתיים בהצלחה ובתום יממה של השגחה והתאוששות במחלקת נשים ברמב'ם,שוחררה ד' לביתה.

לדבר ד'ר עופר פאינרו: 'לצד אפשרויות נוספות הקיימות כיום כדוגמת הקפאת ביציות ועוברים לצורכי הפרייה עתידית, שימור רקמת שחלה הוא הליך בעל אחוזי הצלחה גבוהים ומתאים למקרים מסוימים.ההתקדמות המטאורית בטיפולים האונקולוגיים בשנים האחרונות המביאה לריפוי מלא של נשים והחלמתן מסרטן, מחייבת אותנו לדאוג גם לאיכות חייהן ולפוריותן העתידית. המקום שלנו הוא לשלב בין הפתרונות העומדים לרשותנו ולהתאימם בצורה מיטבית למטופלת.

באגף נשים ויולדות ברמב'ם יש לנו מרפאה ייעודית לשימור פוריות בה אנו עושים ככל יכולתנו ללוות נשים אלה וד' היא אחת מהן, ולאורך שנים גם היא בדרך להריון מוצלח ולידת תינוק בריא'.

עם הפנים קדימה, ד' כבר לא יכולה לחכות לשלב הבא: 'אני חושבת על זה כל הזמן, מתכננת מה יהיה ואיך יהיה. אין שאלה בכלל של אם יהיה או לא. ברור שכן וברור שאהיה אמא. ניצחתי כל כך הרבה דברים, עברתי כל כך הרבה מכשולים. זה הפרס שמגיע בסוף והוא שליק.


(דוד רטנר, דגנית קניג)
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור בריאות :
*   מיכל אידלמן אוחנה מ'כללית' מחוז חיפה...
*   בחדרי הלידה ברמב'ם חוזרים לשגרה ומחדשים...
*   משה קופרמן הוא חובש בכיר ומתנדב מד'א...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים