נבחרים של הפקולטה לארכיטקטורה ובינוי ערים בטכניון - פרסי הצטיינות לעבודות סטודנטים. כתבה: רונית קיטאי. צילום: דוברות הטכניון

הח'כ לשעבר דב חנין שהירצה בטקס 'הנבחרים' סיכם: 'ארכיטקטורה היא כלי נפלא שיכול לשמש את המאבק החברתי והסביבתי'. הוא דיבר על הקשר בין משבר האקלים, הקורונה ומקצוע האדריכלות

פורסם ב: 04/12/2020 11:47

אדוה חפץ. צילום: דוברות הטכניון
דב חנין טען שהאדריכלים והמתכננים שמשרתים את בעלי הכוח יכולים לקדם את השינוי הסביבתי והחברתי הנדרש ולהזכיר לכולנו שבית אינו רק נדל"ן אלא הוא חלק משכונה המתוכננת לבני אדם.

ההרצאה התקיימה במסגרת טקס 'הנבחרים' שעורכת הפקולטה לארכיטקטורה ובינוי ערים בכל שנה, ובמסגרתו מוענקים פרסים לפרויקטים מצטיינים משנת הלימודים החולפת ולפרויקטי הגמר. בשנים קודמות נערך הטקס כחלק מתערוכה נרחבת שהציגה את הפרויקטים המצטיינים שהוגשו בסוף שנת הלימודים הקודמת. השנה, ברוח הימים האלה, נערך הטקס ב-ZOOM.

דיקן הפקולטה פרופ' חבר יאשה גרובמן בחר בתפיסה מרעננת והציג את שינוי הפורמט כאחד הדברים החיוביים שהביאה הקורונה. לטעמו קיום הטקס בזום מנע דחיות וביטולים ובעיקר איפשר לציבור רחב יותר להיחשף לעבודות ולהרצאות של הסטודנטים ולהרצאת האורח של חנין. לדבריו 'יש ב'זום' משהו נורא ומרחיק אבל הוא גם מנגיש אנשים ואירועים. לדוגמה, תורמי הפרסים יכולים להיות אתנו במפגש, גם אלה שגרים רחוק.

תרומה נוספת היא תערוכת הגמר של הסטודנטים במסלול לארכיטקטורה ואדריכלות נוף, שהתקיימה גם היא במרחב הווירטואלי. אני אמנם משוחד, אבל בעיני זו תערוכה מדהימה הכוללת חומרים רבים שבדרך כלל לא נחשפים לציבור. החדשנות והתפיסה הביקורתית שמציגים הפרויקטים הנבחרים הן מרכיבים יחודיים למקצוע האדריכלות ביחס למקצועות ההנדסה האחרים הנלמדים באופן שמרני יחסית. "ביקורתיות מחזקת את חשיבותם של מקצועות העיצוב בשוק העבודה וגם משפרת את היחס הציבורי אליהם. זה שינוי מבורך שמעלה את רמת האחריות של העוסקים בתחומים אלו'.

הפרויקטים הנבחרים הציגו תפיסות עיצוב מגוונות שנשענו על מחקרים מקדימים שהוסיפו עושר רב לתוצרים והפכו אותם למעניינים גם למי שאינם עוסקים במקצוע. לדוגמה, הפרויקט הזוכה בפרס הראשון ע'ש יחיאל ויוסף סגל לפרויקט גמר מצטיין באדריכלות נוף התבסס על מחקר שערכה הסטודנטית רון כהן על התנהלות של עיוורים ומוגבלי ראייה בעיר. הפרויקט שזכה לשם "על העיוורון בעיר בעידן הטכנולוגי" התמקם באזור כיכר רבין והפך אותה מכיכר להפגנות למקום מלא בהפתעות ופעילות המתחבר לרחובות בסביבה ויכול לשמש את כלל תושבי העיר. בין השאר טיפלה כהן בגג החניון המנתק את בניין העירייה מן הכיכר ופתחה בו פתחים שהפכו אותו למרחב קסום של יער עירוני שבו מקננות סנוניות.

גילוי מרתק היה גם הבסיס לפרויקט הזוכה בפרס רייסקין ע'ש ליאון וישראל רייסקין לפרויקט גמר בארכיטקטורה. במקרה זה זיהתה הסטודנטית אדווה חפץ שמתחת לפארק השכונתי בשכונת קריית אליעזר בחיפה נמצא צינור נפט בבעלות קצ"א. באזור גוש דן נעשה מאמץ להעביר את הצינור, שכבר סבל בעבר מתקלות ונזילות, באזור ריק ממגורים אבל בשכונה החלשה יחסית בחיפה הקו עובר בקרבת בתי מגורים. חשיפת נוכחות קו הנפט יצרה פרויקט שמתבסס על תפיסות שימור ניסיוניות ואף חתרניות שהופכות את השימור לכלי ביקורתי ושובר את הדימוי שלו כמערך החונט מבנים ומרחבים עירוניים.

במהלך הטקס חולקו פרסים נוספים ובהם פרס שלסקי ע'ש האדריכל דוד שלסקי והפרס ע"ש רבקה השמשוני.


בצילמים נראות הסטודנטית הסטודנטית אדווה חפץ והדמיות מהפרויקט שלה.
וכן הסטודנטית רון כהן והדמיות מהפרויקט שלה 'על העיוורון בעיר בעידן הטכנולוג'.לתערוכת הבוגרים

www.TECHNIONGRAD2020.COM
אדוה חפץ. צילום: דוברות הטכניון

רון כהן. צילם: דוברות הטכניון

רון כהן. צילם: דוברות הטכניון

 
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור רוח צפונית :
*   תמונתו של הצלם מרום בן-אריה זכתה במקום...
*   בתיאטרון חיפה בימים אלה לא נחים לרגע...
*   דואגים לקשישים ברגעים הקשים וחברי...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים