יום המודעות למניעת אלימות נגד נשים. כתבה: רונית קיטאי. צילום: דוברות רמב'ם

אירועי יום המודעות למניעת אלימות נגד נשים ברמב'ם כללו גם דוכן שהוקם בכניסה לקניון סגול ובו נמכרו מוצרי המרכז לסיוע לנפגעות תקיפה מינית בחיפה, כאשר כל ההכנסות מוקדשות לתרומה עבור המרכז ועבודתו. מומחי רמב'ם מבקשים שתשימו לב לסימנים כדי למנוע את מקרה האלימות הבא

פורסם ב: 25/11/2020 12:06

צילום : דוברות הקריה הרפואית רמב'ם
48 נשים הגיעו במהלך השנה החולפת עם סימני אלימות למלר'ד (המחלקה לרפואה דחופה) ברמב'ם, כך עולה מהנתונים שנאספו לקראת ציון יום המודעות לאלימות נגד נשים שחל היום (יום ד', ה-25.11). צוות המחלקה לעבודה סוציאלית, גורמי הנהלת בית החולים ובכירים במערך הטיפול בנשים אלה, חבר לטובת המשימה החשובה והצטלם לקמפיין העלאת מודעות שמטרתו לרתום את הצוותים הרפואיים, הסיעודיים והמערך התומך, להקדיש תשומת לב לסימנים רלוונטיים ולמנוע את מקרה האלימות הבא בנשים.

קמפיין המודעות של רמב'ם מקבל בימים אלו נראות בפלטפורמות שונות בבית החולים, מתוך כוונה להגיע לקהל רחב יותר ככל הניתן. לצד פעולות אלו, במהלך השבוע יתקיימו הרצאות במחלקות ובמרפאות בית החולים לצורך העלאת המודעות לנושא.

מציינת ד'ר יעל שחור-מיוחס, סגנית מנהל רמב'ם המשמשת גם כיו'ר וועדת אלימות כלפי נשים בבית החולים: 'אחת מחמש נשים תחווה אירוע אלימות במהלך חייה. חשוב שניתן הזדמנות לכל אישה ונשאל, נחפש את הסימנים, נתעניין במקרה של חשד. שאלה אחת יכולה להציל את חייהן של נשים רבות ולמנוע מהן להפוך לחלק מהסטטיסטיקה'.

הדברים נאמרים על רקע מספרן העולה של נשים אשר נרצחו במהלך 2020 על ידי בני זוגן – 16 במספר, זאת לעומת 12 בשנה שעברה.

מסבירה העובדת הסוציאלית שגית זאבי, מנהלת המחלקה לעבודה סוציאלית ברמב'ם : 'אלימות בתוך המשפחה ובפרט אלימות כלפי נשים, נוטה להחמיר במצבי משבר ולחץ. נגיף קורונה הוא גורם נוסף שהשפיע על העלייה בהיקף תופעה זו. בשל העובדה, כי במקרים רבים, בני המשפחה שוהים ביחד לאורך כל שעות היממה, עולים הסיכויים להתפתחות מריבות ומצבי אלימות.

'פן נוסף הוא כללי הריחוק החברתי והגבלת הפעילות במשק, שמקשים על איתור של נשים ומשפחות בסיכון בשל היעדר מסגרות חינוכיות והגבלת תנועה מחוץ לבית. המצב מקשה על נשים ועל ילדים לפנות למשטרה או לשירותי הרווחה בבקשה לסיוע ומקשה מאוד על מתן טיפול וסיוע למי שנפגעים מאלימות".

'הנתונים מדברים בעד עצמם. בשנת 2020 כ-200,000 נשים הותקפו באלימות על ידי בני זוגן. בימים האלה, יותר מתמיד, מוטלת עלינו האחריות להקדיש תשומת לב לנושא, לנשים, לסימנים מחשידים, להתעניין ולברר', אומרים ברמב'ם, "זו יכולה להיות כל אחת. כצוותים מטפלים, אנחנו צריכים לגלות עירנות'..


שימו לב לסימנים – הקליקו בלינק המצ'ב וצפו בקמפיין מומחי רמב'ם למניעת אלימות נגד נשים:

/www.youtube.com/watch?v=CCl4oTTF-NY


(דוד רטנר, דגנית קניג)
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור בריאות :
*   רשת אייקון פיטנס מקבוצת 'הולמס פלייס'...
*   במרכז הרפואי 'כרמל' עונים לשאלות נשים...
*   המרכז הרפואי לשיקום לוינשטיין מקבוצת...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים