נחנכה בשכונת קריית אליעזר בחיפה כיכר על שם אבי רן ז'ל, לשעבר שוער קבוצת 'מכבי' חיפה ונבחרת ישראל . כתבה: רונית קיטאי .צילום: ראובן כהן

פסל בדמותו של אבי רן ז'ל השוער האגדי וכיכר בסמוך למקום בו שכן בעבר האיצטדיון העירוני בקריית אליעזר בו שיחק אבי רן ז'ל במרבית שנותיו. מי הבכירים שהיו בטקס המרגש?

פורסם ב: 23/11/2020 19:04

צילום: ראובן כהן דוברות עיריית חיפה
בטקס השתתפו ראש העיר חיפה ד'ר עינת קליש רותם, השר צחי הנגבי, יעקב שחר בעלים ונשיא מועדון מכבי חיפה, בני משפחה ומכרים. הם היו בשכונת קריית-אליעזר, שם נחנכה כיכר על שמו של אבי רן ז'ל - מגדולי השוערים הישראליים בכל הזמנים ומי שהיה שוערן של קבוצת הכדורגל 'מכבי' חיפה ונבחרת ישראל.במרכז הכיכר הוצב פסל ברונזה בדמותו של השוער האגדי, אותו תרמה משפחתו של אבי רן ז'ל לעיריית חיפה.

הכיכר החדשה נושאת מעתה את שמו של אבי רן ז"ל והיא ממוקמת בצומת הרחובות צה'ל וגדנ'ע בשכונת קריית אליעזר, בסמוך למקום, בו היה קיים בעבר איצטדיון קריית אליעזר.

בטקס המרגש נשאוו דברים אביו של רן, משה רן וראש העיר חיפה ד'ר עינת קליש רותם. לאחר מכן הסירו השניים יחד את הלוט מעל לפסל זיכרון שהוכן בדמותו של אבי רן ז'ל ואשר הוצב במרכז הכיכר. את הפסל יצר הפסל דן זריצקי והוא עשוי ברונזה על גבי בסיס מבטון. בפסל נראה אבי רן ז'ל כשהוא מרחף אל הכדור באופן כזה, המשקף את יכולותיו וביצועיו המיוחדים. בסיום הטקס העניקה ראש העיר לאביו של רן תעודת הוקרה אודות קריאת הכיכר על שם בנו והשניים הסירו את הלוט מעל לשלט כיכר אבי רן.

אבי רן ז'ל שגדל ברחוב דרך הים בכרמל המערבי בחיפה, נהרג לפני 33 שנים בתאונה ימית בכנרת, בעת שהיה בשיא הקריירה שלו, היה שוער בקבוצת מכבי חיפה ובנבחרת ישראל ונחשב לאחד מגדולי השוערים הישראליים בכל הזמנים. אתו היתה בכנרת מי שהיתה באותם ימים חברתו הצמודה גלית עטיה תבל'א.

בשנת 1998, לרגל חגיגות היובל למדינת ישראל, הוענק לאבי רן התואר 'שוער היובל' של חיפה. קריית הכדורגל שבחלקה הדרומי של העיר קרויה על שמו של אבי רן ז'ל. הקריה כוללת שני מגרשי כדורגל תקניים עם דשא טבעי, המשמשים בין היתר, את קבוצות הילדים והנוער העירוניות. בנוסף, נקרא היציע הצפוני באצטדיון העירוני סמי עופר, 'יציע אבי רן', על שמו של השוער האגדי.

ראש העיר חיפה ד'ר עינת קליש רותם: 'חיפה היא עיר שחיה ונושמת כדורגל וזו עיר שגם יודעת להצדיע ולהוקיר את כוכבי העבר שצמחו וגדלו כאן. אבי רן ז'ל הוא מהבולטים ומהאהובים שבהם וזו זכות גדולה עבורי להיות כאן היום בחנוכת הכיכר הזו על שמו'.

משה רן, אביו של אבי רן ז'ל: 'ברגעים כאלה השכול מתערבב עם השמחה. אני מברך את ראש העיר, שידעה להעלות על נס את זכרו של בני, אבי רן ז'ל.

יעקב שחר בעליה של קבוצת מכבי חיפה: 'כאשר הכרתי את אבי רן ז'ל, הוא היה בראשית דרכו ועדיין לא הספיק להראות לנו את הכישרון שלו. חשוב מאד שנספר לדור העתיד שלנו מי זה אבי רן, וכולנו מודים לעירייה על היוזמה'.


(גיל מלר)
צילום: ראובן כהן דוברות עיריית חיפה

משה רן, אביו של אבי רן זל ליד הפסל הנמצא ליד הכיכר על שם בנו המנוח .צילום: ראובן כהן דוברות עיריית חיפה

צילום: ראובן כהן דוברות עיריית חיפה

צילום: ראובן כהן דוברות עיריית חיפה

שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור רוח צפונית :
*   תלמידי חטיבת הביניים של בית הספר 'עירוני...
*   תלמידי העיר חיפה יוצאים למסע מדע וירטואלי...
*   עיריית חיפה ממשיכה להכיר תודה ולהצדיע...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים