'טלטלה' ספר חושפני -אישי עד כאב מאת שי קאופמן. הוצאת מדיה 10. כתבה: רונית קיטאי

באומץ לב בלתי רגיל חושף שי קאופמן את חייו, כולל ניצול מיני שעבר בילדותו על ידי רב, מחלת הסרטן, מאניה דיפרסיה שעבר ואישפוז ארוך ב'שלוותא' ועוד. שי קאופמן שעסק בניהול והיה מוכשר בכך סבל מדכאונות שגרמו לו לעזוב מקומות עבודה עד שהחליט להתאשפז כדי להציל את עצמו

פורסם ב: 17/11/2020 23:57

שי קאופמן וספרו 'טלטלה' בהוצאת 'מדיה 10'. צילום: יח'צ
בשמם של מאותגרי הנפש יוצא איש העסקים שי קאופמן למסע הכי גלוי וחשוף שיש. הוא נולד בקהילה חרדית-ליטאית. בבית הוא גדל בלי טיפת חום ואהבה, כשהוא לא יודע מה זה ליטוף או נשיקה. הוריו מעולם לא היוו משענת עבורו בשעת צרה. למרות הסביבה בה גדל וחי הוא החליט לשרת בצה'ל.

אחר השחרור החל השתלב בתפקידים שונים ב'שטראוס' עד לניהול בכיר, התחתן וגידל ארבעה ילדים, כאשר התאומים הראשונים שהגיחו לעולם לא היו שם בטרם עברו הוא ורעייתו אתי טיפולים ארוכים. בהיותו בן 40 התגלה אצלו גידול ממאיר ותיבת הפנדורה נפרצה. מאז הוא מתמודד עם מאניה דיפרסיה, אשפוז ארוך מבחירה ב'שלוותא' וזכרונות טראומטיים של ניצול מיני בילדותו. כנגד כל הסיכויים הוא מפרסם כיום ספר ביוגרפי, במטרה להשמיע את קולם של מאותגרי הנפש ולסייע לאחרים.

כאשר פגש את מי שהפכה לרעייתו, אתי קאופמן, הוא עשה חתונה כפולה: בפנים בהפרדה בהתאם לכללי הדת ובחוץ 'מעורב ישראלי'. עד מהרה הוא השתלב בתעשיית המזון בתפקידי ניהול תחילה כאמור ב'שטראוס' ואח'כ ב'אסם'. במקביל חוו שי ואתי, כמו זוגות רבים, קושי בתחום הפריון, לקחו השניים הלוואה ולאחר טיפולים מפרכים התבשרו על הריון עם שלישייה, שהסתיים בהולדת תאומים. מאז נולדו להם שני ילדים נוספים.

כאשר התבשר שיש יש לו גידול ממאיר באשך עם הקרנה לבטן, המליץ הרופא לנתחו. שי עבר את הניתוח בהצלחה וסיים גם טיפולי הקרנות, כדי לחזור מהר לעבוד, אך לאחר מכן החל לסבול מעייפות ודכאון לא מוסברים. הטלטלה הנפשית הובילה אותו להפסיק בפתאומיות את עבודתו ועברו עוד חודשים ארוכים עד שפנה לעזרה נפשית. במסגרת הטיפול אובחן עם מאניה-דיפרסיה (הפרעה דו-קוטבית) המתאפיינת בשינויים חדים במצב הרוח ובאנרגיה, ללא תלות הכרחית בנסיבות: מעבר מפעלתנות יתר ותחושת נשגבות לתקופות דכאון ומחשבות אובדניות.

הסרטן היה רק הטריגר. הוא מצא את עצמו עייף עד מוות ומתקשה לעבוד כרגיל למרות שעשה זאת. בתוך תוכו חש כי הוא הולך ומתרוקן מבפנים. הוא עובר טיפול פסיכולוגי וזה מחזיר אותו לתקופת ילדותו.

באחד המפגשים אצל הפסיכולוגית הוא נזכר ברב הישיבה שלימד אותו בגיל 10-9 בחדר וביצע בו מעשי סדום. כילד חרדי מעולם לא דיבר על הטראומה של ילדותו ורק אחרי 30 שנה החלו הזכרונות להציף את נפשו. 'באותו היום, אחרי שהשיעור נגמר, הרב ביקש ממני להישאר. אני זוכר שהוא קרא לי להיכנס איתו לחדר. הלכתי אחריו בשקט לא התנגדתי, לא דיברתי ולא זזתי. נתתי לו לעשות בי כרצונו', הוא משחזר. לבסוף החליט שי לקבל את הטיפול המתאים למצבו ואשפז את עצמו בשלוותא למשך כ- 500 יום, כשהפעם הוסיפו לאבחנה גם פוסט טראומה.

הטיפולים הארוכים והאשפוז ב'שלוותא', שם פגש מאותגרי נפש עם סיפורים שונים אך דומים, החדירו בשי את הרצון להפוך לנציגם של 'מאותגרי הנפש' בישראל ע'י חשיפת סיפורו האישי.

בספרו הביוגרפי 'טלטלה' בהוצאת 'מדיה 10' הוא מתאר בשפה קולחת את מה שעובר על חולי המאניה דיפרסיה ועושה הכל כדי לנפץ את הסטיגמות בחברה הישראלית, שרואות בפגועי הנפש סכנה לציבור. 'אני מפציר בכם, היו אמפטיים וחבקו את מאותגרי הנפש. הם זקוקים לכם וזו הסיבה שאני דוחף לשנות את המונח''חולי נפש' ל'מאותגרי נפש'.

עד לתקופת הקורונה שי קאופמן היה מוזמן להרצאות וסדנאות על עולם הנפש ועוד. הספר מכיל 167 עמודים -89 ש'ח. הוצאת 'מדיה 10'.

לאתר של שי קאופמן הקליקו כאן:

www.shaykaufman.co.il

להזמנת הרצאות וסדנאות 050-5213515
טלטלה מאת שי קאופמן. הוצאת מדיה 10

 
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור ספרים חדשים :
*   דערציילונגען סיפורים מאת דוד אומרו...
*   'מוני הארנב וחבורת המונים' מאת נינה...
*   פגישת מחזור מאת סיגל בן דרור. הוצאת...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים