מה הקשר בין המכללה האקדמית צפת לקנדה ולפתרון נושא הלמידה במעבדות בעידן הקורונה? צילום: יוני לובלינר

המכללה האקדמית צפת מצאה פתרון לנושא הלמידה במעבדות בעידן הקורונה ובימים האחרונים היא מפעילה בהצלחה תכנית מיוחדת לעריכת ניסויי מעבדה אינטרנטיים, לאחר שחתמה הסכם שימוש בתוכנה לעריכת ניסויים שכאלה עם החברה הקנדית Model Science Software, הנחשבת למובילה בתחומה

פורסם ב: 08/11/2020 10:34

רז חיימזון . צילום: יוני לובלינר
בשיחה שערך עם נציג המכללה ציין נציג החברה כי מרבית לקוחותיה ממוקמים בארה'ב והמכללה האקדמית צפת נחשבת ללקוחה הישראלית הראשונה שלה.

חתימת החוזה עם החברה הבשילה לאחר החלטת המועצה להשכלה גבוהה על מעבר ללמידה מקוונת בכלל המוסדות להשכלה גבוהה בישראל הנובעת מהתמשכות משבר הקורונה, ומשום שבעת הנוכחית ומאז הטלת הסגר השני על ישראל, הסטודנטים לא מורשים להגיע להתנסות ועבודה במעבדות הרפואיות.

הדברים יוצרים אתגר כפול לסטודנטים ולמרצים גם יחד במכללה, מאחר והם צריכים לחשוב 'מחוץ לקופסה' ולמצוא פתרונות יצירתיים ללמידה מרחוק, בעיקר בתחומים הדורשים התנסות מעשית.

רז חיימזון אחראי המעבדות רפואיות במכללה האקדמית צפת מספר: 'בעקבות הצורך להעביר לסטודנטים ידע פרקטי שאינו ניתן באמצעות הרצאה מקוונת ובשל אילוצי הקורונה, ולאחר שראיתי שהסטודנטים לא יכולים להגיע פיזית אל המעבדות שלנו, החלטתי להעביר, יחד עם שותפתי להרצאות נעם זומרפלד, חלק מהניסויים בשני קורסי המעבדה שאני מעביר, מעבדת כימיה אנאורגנית ומעבדת כימיה אורגנית, באופן ווירטואלי ואינטראקטיבי.

לאחר בדיקת הנושא, יצרתי קשר עם החברה הקנדית, Model Science Software המציעה תוכנה, בעזרתה הסטודנטים יכולים לבצע ניסויי מעבדה אינטרנטית, על מסך המחשב ובאופן אינטראקטיבי. המכללה רכשה מהם רישיון לתוכנה עבור כל סטודנט. במפגשי המעבדה המקוונים כל הסטודנטים מחולקים לזוגות בחדרים וירטואליים נפרדים, כאשר כל זוג נכנס לתוכנת המעבדות הווירטואליות, ומבצע את הניסויים לפי ההנחיות בפרוטוקול שכתבנו עבורם".

אם יש בעיה במהלך הניסוי, כל זוג יכול לקרוא למרצה לעזרה. בתום כל שלב בניסוי, על כל זוג לשלוח למרצה צילום מסך של השלב בו הוא נמצא, כדי לקבל אישור להתקדם. באופן זה, אנחנו מבצעים את המעבדה בצורה הכי קרובה לביצוע הניסוי במעבדות הפיזיות – עבודה בזוגות, עזרה מהמרצה ובקרה שהזוגות אכן מבצעים את הניסויים כראוי', הסביר חיימזון.

ביום חמישי שעבר הוכתר בהצלחה ניסוי המעבדה הראשון של הסטודנטים בכימיה אורגנית. בהמשך הסמסטר צפויים הסטודנטים להשלים דוחות מעבדה מקיפים על הניסויים שביצעו במעבדה הווירטואלית, כפי שהם כותבים לאחר כל ניסוי מעבדה פיזי סטנדרטי.

בדומה למעבדה הפיזית הסטנדרטית, גם הציונים הניתנים במסגרת הניסויים במעבדה הווירטואלית, מהווים חלק מהציון הסופי בתואר הראשון למדעי המעבדה הרפואית, הנלמד במכללה האקדמית צפת במסגרת חוג זה. 'ביצוע ניסויי מעבדה באופן וירטואלי תורם לשמירה על הרצף בהתנסויות במעבדות הכימיה, גם ללא הגעה פיזית למכללה. יש לכך גם יתרונות ייחודיים, כמו למשל, האפשרות לבצע את המעבדה שוב ושוב, עם אופציה, במקרה הצורך, גם לתקן טעויות לטובת חזרה והעמקה של הלמידה'.

ההתנסות והעבודה במעבדה וירטואלית מקובלת בעולם ובארה'ב, והמכללה האקדמית צפת גאה להיות מבין מובילות התחום גם בישראל.
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור רוח צפונית :
*   יהודה דיקמן חוגג את יום הולדתו. עו'ד...
*   יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ופעולות...
*   לאחר הפסקת של שנה, המרוץ 'רצים לזכרם'...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים