במרכז הרפואי רמב'ם החזרה לשגרה עוברת דרך הצטיידות בטכנולוגיה חדשנית ועכשיו ניתוחי הגב ברמב'ם מדויקים יותר, עם שיקוף בזמן אמת ופחות קרינה

יחידת עמוד שדרה במערך האורתופדי של רמב'ם צויידה לאחרונה במכשיר דימות המתקדם מסוגו בישראל - מסוג O-ARM (דור שני) המאפשר לצוות המנתחים לקבל מדויקת ותלת ממדית שמשפרת את הדיוק בהליך העדין . הכל על דיוק האופרציה הניתוחית

פורסם ב: 04/11/2020 13:11

נגיף הקורונה גרם לשינויים רבים במציאות שבה אנחנו חיים ומתנהלים. לפחות כאן יש שינוי חיובי שמסייע לצוותי הקריה הרפואית להיות טובים עוד יותר והם ידועים כטובים תמיד.

במהלך התקופה האחרונה הועבר לצוות המערך האורתופדי מכשיר דימות מתקדם מסוג O-ARM (דור שני) המסייע לבצע ניתוחי קיבוע בעמוד השדרה באופן מדויק במיוחד. מאחר שיש המון מיתוסים וחששות בציבור בכל הקשור לניתוחים בעמוד השדרה –ברור שכל מכשיר שמשפר את היכולות של המנתחים באוזר הרגיש והמסובך הזה וזוהי בהחלט בשורה חשובה.

ה-O-ARM הינו מכשיר דימות רפואי, הדומה לטבעת גדולה במיוחד העוטפת את גוף המנותח. המכשיר נייד כך שהוא מסייע לצוות חדר ניתוח לבצע בתחילת הניתוח סריקה של עמוד השדרה של החולה, כאשר בתום ביצוע הסריקה, המכשיר יוצא מהשדה הניתוחי והמידע מועבר למחשב שמעבד את ממצאי הסריקה לכדי תמונה מפורטת במיוחד, תלת מימדית של האזור הסרוק, בדומה לסריקת C.T, רק ללא החשיפה הממושכת לקרינה.

יחד עם אמצעי הניתוח עליהם 'מולבשים' חיישנים, זוכה המנתח לקבל תמונה בזמן אמת של פני השטח ביחס לכלי הניתוח, מה שמאפשר לו לנווט על עמוד השדרה של המנותח ולדייק באופן משמעותי בזמן הכנסת מקבע לעמוד השדרה של המנותח.

ניווט המתבצע בסיוע הדמיית המחשב מעלה בעשרות מונים את הדיוק של האופרציה הניתוחית, מה שמבטיח הפחתה ניכרת במספר ההתערבויות הפולשניות העתידיות לצורכי תיקון המקבע, מפנה זמן יקר של אנשי צוות ומשפר את זמינות חדרי הניתוח לטובת משימות נוספות.

מלבד המערך האורתופדי, למכשיר מסוג זה יש אפשרות לשרת עוד יחידות נוספות בבית החולים, ביניהן מחלקת אף אוזן גרון וניתוחי ראש צוואר וכירורגית פה ולסתות, יחידות בהן דיוק גבוה במיוחד במהלך ניתוח הן הכרח לשיפור איכות הטיפול ושיפור איכות חיי המטופלים בתקופה שלאחר מכן.

מציין ד'ר קינן: 'היעילות הולכת ועולה ככל שמשתמשים במכשיר , הוא מעלה את הדיוק שכן אנחנו כמנתחים, רואים את נקודת הכניסה של המקבע. באמצעות המכשיר המדובר והחדש, אנחנו יכולים לתכנן את הפעולה באופן המיטבי'.

מצ"ב סרטון על המכשיר החדש:

https://youtu.be/T2rgKOfV48Q
צילום : נתנאל הקריה הרפואית רמב'ם

 
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור בריאות :
*   השבוע ב'כללית' בחיפה והגליל המערבי...
*   עשרות אנשי צוות רפואי מבי'ח 'כרמל'...
*   פרוייקט מיוחד ליום הזכרון לחללי מערכות...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים