מחקר מאוניברסיטת בן -גוריון בנגב ממליץ: בקרה על מחירי המזון בעיתות משבר. כתבה: רונית קיטאי. צילום: דני מכליס אוניברסיטת בן גוריון בנגב

מגבלות התנועה בעקבות נגיף הקורונה משפיעות לא רק על היקף התחלואה, אלא גם על רמת התחרותיות בשוק. מאמר של ד'ר אופיר רובין מהפקולטה לניהול באוניברסיטת בן - גוריון בנגב עם שותפיו פורסם בכתב העט Food Security ומתריע בפני איום על ביטחון המזון בקרב משקי בית בעלי הכנסה נמוכה.

פורסם ב: 21/10/2020 13:40

ד'ר אופיר רובין_צילום: דני מכליס אוניברסיטת בן גוריון
סגר, בידוד וריחוק חברתי נמצאו כדרכי התמודדות מקובלות להפגת התפשטות נגיף הקורונה. הגבלות חופש התנועה יצרו פיצול חסר תקדים של מערכות הפצת מזון בארץ ובעולם. פיצול זה פוגע בהיקף התחרות של משווקי המזון ומכאן, קיימת סכנה של ניצול כוח שוק בתחום המזון דווקא כעת, בזמן משבר.

במאמר שפורסם בכתב העת Food Security מצביעים ד'ר אופיר רובין מהפקולטה לניהול באוניברסיטת בן- גוריון בנגב ושותפיו ד'ר זיו בר-נחום מהאוניברסיטה העברית, ד'ר ריקו אילה וד'ר רואל ג'ונג'ניל, שניהם מאוניברסיטת ווגנינגן(Wageningen) בהולנד, על גידול במרווחי השיווק של משווקי המזון על חשבון הצרכנים ומתריעים: "העוצמה המצטברת בקרב ספקי המזון עשויה להיות מהותית ולאיים על ביטחון המזון ועל הביטחון התזונתי, במיוחד עבור משקי בית בעלי הכנסה נמוכה".

מגבלות התנועה מאפשרות לקמעונאים לממש העלאת מחירי מזון לצרכנים, דחיקת מחירים סיטונאיים, ניסיון לתפוס שוליים של מתחרים שפעילותם נחסמת באופן זמני, או חיובי יתר בגין משלוח עד הבית. בנוסף, ארגוני חלוקת מזון לנזקקים נאלצו להגביל את פעילותם לצורך הקפדה על ריחוק חברתי. פגיעה באיכות התזונה בשילוב שינוי דפוסי צריכת המזון עשויים לגרום לאנשים להיות רגישים יותר למגיפה ולסיכונים אחרים הקשורים לבריאות לקויה.

באמצעות ניתוח מודלים כלכליים להתמודדות עם משברים במספר מדינות באירופה, נמצא ששינויים בביקוש, בהיקף הגיאוגרפי של השווקים, בעלויות השיווק והתנהגות שאינה תחרותית עשויים להשפיע על ביטחון המזון ועל כן מומלץ לקבוע מדיניות בקרה על מחירי המזון לצרכנים דווקא כעת, בעת משבר.
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור קצר ולעניין :
*   השחקנית אגם רודברג נבחרה להיות הפרזנטורית...
*   על מה שמו דגש ביום האישה הבינלאומי...
*   תקופת הקורונה יצרה מהפך משמעותי בכמות...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים