השבוע ב'כללית' בחיפה והגליל המערבי. כתבה: רונית קיטאי. צילום: דוברות 'כללית'

האחות סחר נאטור הגיעה לביתו של מטופל בן 116 כדי לחסן אותו כנגד שפעת.אשתו הנוכחית היא בת 59 בלבד ואם תשמעו כמה ילדים ונכדים יש לו בלי עיין הרע, כדאי שתשבו בכסא. האחיות של 'כללית' בחזית הקורונה וביניהן שרית כרמלי מכרמיאל.מרפאה מיוחדת לסובלים מסימפטומים ועוד

פורסם ב: 15/10/2020 17:17

סחר נאטור, אחות ביחידה להמשך טיפול ומעקב של כללית במחוז חיפה וגליל מערבי הגיעה לבית מטופל בן 116 כדי לחסנו כנגד שפעת.


צוות האחיות של 'כללית' מנצל את הכמות הראשונית של חיסוני השפעת שנחתו כאן ויוצאות לבתיהם של חולים קשים המרותקים לביתם כדי לחסנם כנגד שפעת. אחד המחוסנים צבר כבר וותק רב בהתחסנות, לאחר שהשנה ציין את יום הולדתו ה- 116! (יליד 1904). הוא אב ל-6 בנים ו-5 בנות מאשתו הראשונה וסב ללא פחות מ-60 נכדים. אשתו הנוכחית, שנמצאת לצדו ומטפלת בו במסירות, בת 59 בלבד (ולכן לא נמצאת בקבוצת הסיכון לקבלת החיסון). עמה הביא לעולם בגיל מאוחר עוד בן ובת.

עד לפני כחודשיים עדיין הגיע בעצמו למעקב וטיפול במרפאת כללית. לאחרונה, נחלש מאד והוא מטופל במסגרת הוספיס בית לא אונקולוגי על ידי צוות היחידה להמשך טיפול ומעקב של כללית בחיפה וגליל מערבי. הוא סובל מבעיות שמיעה ועל כן יש קשיי תקשורת עמו, אך הוא שמח למראה האחות סחר נאטור מהיחידה להמשך טיפול ומעקב של כללית במחוז חיפה וגליל מערבי שהגיעה לביתו במיוחד כדי לתת לו חיסון נגד שפעת ואמר שהעובדה שצוות כללית זכר להגיע ולחסן אותו הרגיעה אותו מאד, כי עד כה נהג להגיע ולהתחסן במרפאה.

צוות האחיות של 'כללית' מנצל את המלאי הראשוני והמוגבל של חיסוני השפעת שהגיע עד כה ויוצא לביקורי בית יזומים, במטרה להשלים את מבצע החיסונים לחולים מרותקים לביתם ובדרגת סיכון גבוה. השנה תגיע כמות מוגדל של חיסונים לכללית, בהערכה שתהייה היענות רבה למבצע החיסונים ובשל חשיבותם הגוברת בשל הקורונה. במהלך אוקטובר עתידים להגיע משלוחים נוספים של מנות חיסונים ואז יוחל מבצע החיסונים במרפאות כללית, שיהיה שונה השנה, כי יתבצע לא בפניה ישירה למרפאות, אלא לפי זימון מתוכנן של מטופלים בהתאם לרמת סיכון רפואית וכדי למנוע התקהלויות.

****
האחיות בחזית הקורונה הוא סיפורן של אחיות 'כללית' במחוז חיפה וגליל מערבי. הן מלוות 2,500 חולי קורונה המאושפזים בבית או במלוניות. האחיות הללו נמצאות בחזית ההתמודדות עם הקורונה, מטפלות במאות חולים בקהילה מידי יום ועדיין נסתרות מעין זרקורי התקשורת שמופנים בעיקר לנעשה בבתי החולים, למרות שמרבית החולים מטופלים בקהילה.

אז תכירו את אחיות הקהילה במרפאות שנושאות בעיקר נטל הבדיקות והליווי הרפואי של חולי הקורונה המאושפזים בבית או במלוניות. כדי להכיר מקרוב את פועלן יצאנו להיפגש עם אחות 'כללית' שרית כרמלי שכיום, בצד היותה מנהלת סיעוד במרפאת 'כללית' היא גם חלק מהמחלקה לאישפוזי בית של חולי הקורונה במחוז חיפה וגליל מערבי שמטפלת בחולים מאומתים שכמחציתם גם סובלים מתסמינים, המאושפזים בבית או במלוניות ומספרם עולה בקצב מסחרר מידי יום.

'בחודשים האחרונים, מאז פרוץ הקורונה, גיליתי שאני וחברותי למקצוע מסוגלות להתמודד עם אתגרים גדולים מתמיד. האתגר והקשיים הרבים מתגמדים נוכח הסיפוק בכך שהצלחנו להציל חיים, לסייע לחולה קורונה מבוהל או לאם מבודדת החרדה לילדיה'. זהו סיכום הביניים של שרית כרמלי, אחות בכירה ב'כללית' שהשתלבה גם במערך האבחון והטיפול בקהילה של חולי הקורונה באיזור כרמיאל ויישובי הסביבה.

שרית עובדת כאחות מזה 22 שנים, בעלת תואר שני בסיעוד, תושבת כרמיאל. לדבריה 'עד לפני כחצי שנהחשבתי שאני מתמודדת עם אתגרים לא קטנים כמנהלת סיעוד במרפאת הגדולה של כללית, משימה הכוללת מעקב אחר מטופלים, מתן הדרכה למטופלים, ביצוע בדיקות דם, טיפולים שונים, ביקורי בית, טריאג' מיון רמת הדחיפות, מתן חיסונים, סדנאות, ניהול צוות סיעוד ועוד שורה של משימות. הגיעה הקורונה וטרפה את הקלפים'.

שרית וחברותיה למקצוע הסיעוד גילו שיש להן עוד הרבה יכולות להתמודד עם האתגר הגדול הזה שהציבה המגפה ה'מלכותית'. בשיגרת הקורונה החדשה, האחיות מאיישות את מוקדי בדיקות הקורונה של כללית,משמעו להתייצב מידי יום במוקד, במיגון מלא כאשר בחוץ שורר הקיץ הכבד ולקחת בעזרת המטושים משטחים לבדיקת קורונה. צוות מוקד הבדיקות בכרמיאל, לדוגמה, מבצע כ-300-200 בדיקות ביום רגיל. אבל, כאשר יש התפרצות, לוקחות האחיות במוקד דגימות מ-500 נבדקים ויותר ביום. זו משימה לא פשוטה, התנאים מכבידים, הנבדקים לחוצים וחסרי סבלנות וחשוב למנוע תורים והמתנה ממושכת, כדי שלא תיווצר התקהלות ותמיד מרחף החשש מהדבקות גם כשננקטו אמצעי זהירות. לא אחת נדרש גם פתרון יצירתי וסיוע במצבים מיוחדים, כמו בדיקה שנעשתה לבחור צעיר מונשם - אז הצוות יצא אל הרכב שחנה בסמוך וביצע את הבדיקה בלי שהמטופל ייאלץ לצאת בקושי רב מהרכב, או בדיקה לנער אוטיסט שחשוב לבצעה בסבלנות וברגישות יתרה.

המשימות של שרית כרמלי שלפי שם משפחתה גרה כביכול בכרמל אך היא מ...כרמיאל כאמור. המשימות שלה אינן מסתיימות בביצוע בדיקות וריכוז צוות הבודקים, היא מאיישת גם את שלוחת מחלקת האישפוז בקהילה של כללית באיזור. במסגרת זו, נעשה ליווי רפואי מרחוק למאות חולי קורונה המאושפזים בביתם או במלוניות ברחבי הארץ.

האחיות נמצאות בקשר טלפוני קבוע, לעתים פעמיים ויותר ביום, בהתאם למצב המטופל, עם מאות מאושפזי הקורונה בקהילה. בכל שיחה כזו היא עוקבת אחר מדדים המעידים על מצבו בעיקר חום גוף ורמת החמצן בדם- סטורציה. במהלך השיחה עם המטופל היא עוקבת כיצד הוא נשמע, כשהאתגר הוא לאתר קושי בנשימה בהאזנה מרחוק ללא צפייה בסימנים של קשיי נשימה בהן יכולה האחות להבחין במפגש פנים אל פנים.

מדובר במחלה מתעתעת מאד, מדגישה שרית. לא אחת מטופל שנראה יציב ובמצב קל מדרדר תוך זמן קצר וחובה לפנותו לאישפוז בבית חולים. לכן, חשובה המיומנות שלנו באיתור מצבים מעוררי דאגה ונדרשים הרבה קשב ותשומת לב. האחריות על כתפינו גדולה. במרפאה אני יכולה להזעיק רופא כשאני חושדת שיש מצב מסכן חיים.

בליווי מרחוק, זה האחות הטלפון והמטופל. לשמחתי, האחיות מוכיחות עצמן ולא אחת הודענו לרופא החמ'ל שיש ספק אם החולה מדרדר למרות שהוא מדווח על נתון תקין הרופא אשש את החשד והפנה לאשפוז ובכך הצלנו את חייו. בפועל, המפגש הטלפוני של צוות אחיות החמ'ל עם חולי הקורונה חורג הרבה מעבר לכך. רבים מהחולים נקלעים למצוקה נפשית וחשוב לתמוך בהם בשיחה ובעת הצורך לגייס את העובדות הסוציאליות של כללית ליצור קשר עם החולה.

לעתים הבעיות הן לכאורה טכניות, אך משפיעות מאד על המטופל. כמו אדם בודד שנותר ללא מצרכי מזון ואנו מסייעות לו להזמין מוצרים, משפחה שההורים נדבקו ואז עולה הצורך למצוא פתרון לילדים, אדם דתי ששהה 40 יום במלונית והמתין לתשובה שלילית כדי לצאת לביתו בחג. הבחורה שחזרה מהודו וממש 'מתחרפנת' בבידוד שנכפה עליה ועוד המון סיפורים מרגשים.

מוסיפה שרית: 'במהלך תקופה זו היה לי קשר עם חולי קורונה מכל המארג החברתי וההתנסות הזו לימדה אותי שאנחנו באמת ריקמה אנושית אחת. בסוף, לא משנה מה המוצא שלך, אם מדובר בערבי או ביהודי, חרדי או חילוני,
לכולנו יש בבסיס אותן בעיות ואותן חרדות.

אם יש משהו חיובי בחוויית הקורונה הזו, הרי שהיא תרמה לשוויון כי היא פוגעת בכולם ללא אבחנה. לי היה חשוב ללוות את המטופל שהוא בעבורי קודם כל בן אדם. שזקוק להתייחסות וחשוב לי לתת למטופל תחושה שבתוך אי הוודאות שיוצרת המחלה, יש לו כתובת וכי אני נמצאת כאן בשבילו או בשבילה ואלווה לאורך כל התקופה. נכון, המחיר הוא עבודה מאומצת, גם בשעות לילה, גם בסופי שבוע, אבל התמורה היא סיפוק גדול ומשמעות. גם כצוות התחזקנו, העמקנו היכרות ופתאום, במקום להתחרות בין צוותים על הישגים, יש אוירה של התגייסות הדדית, נכונות לסייע, להחליף משמרת כשלנגד עיני כולנו מטרה משותפת- לעזור לחולי הקורונה'.
****


מרפאת פוסט קורונה שהופעלה ע'י 'כללית' מפעילה שירות מיוחד ראשון מסוגו בקהילה למחלימים מקורונה הסובלים מתופעות לוואי קשות.


אנשים רבים שהחלימו מקורונה, בשיעורים שעדיין נבדקים ומכל קבוצות הגיל, סובלים מבעיות רפואיות משניות למחלה, בעיקר סימפטומים נשימתיים וכן בעיות לב, בעיות נוירולוגיות ומצוקה רגשית.כדי להעניק לאנשים אלה מסגרת טיפולית הולמת, הפעילה כללית במרפאה המחוזית למחלות ריאה ברח' הגפן בחיפה (המלמ'ר), מרפאה ייעודית למצבי פוסט קורונה אשר בשלב ראשון תתמקד בבעיות הריאתיות ותורחב בהמשך למקצועות נוספים.


פרופ' יוחאי אדיר מנהל שירות רפואת הריאות המרחבי של 'כללית' הפועל במלמ'ר ובבי'ח 'כרמל' במשולב, מציין כי חולים אשר חלו בקורונה עם מעורבות ריאתית בדרך כלל סבלו מדלקת ריאות ונזקקו למתן חמצן או להנשמה מלאכותית והם עלולים לפתח סיבוכים ריאתיים ארוכי טווח, עם תלונות על שיעול ממושך, קוצר נשימה ופגיעה באיכות חייהם.


המרפאה החדשה פועלת בגישה כוללנית שנועדה לתת מעטפת שירות רב מקצועית ועל כן מאויישת על ידי צוות מומחי הריאה של 'כללית' בבית החולים ובקהילה, יחד עם צוות השירות הסוציאלי והשירות לריפוי בעיסוק של כללית במחוז חיפה וג"מ. במידת הצורך מופנה המטופל לתוכנית שיקום ריאות שקיימת במקום, בריכוזו של פיזיותרפיסט שהתמחה בנושא. ההפניה למרפאה נעשית על ידי רופאי המשפחה ועם קבלת המטופל נעשות בדיקות להערכת הפגיעה בריאות והתאמת טיפול תרופתי ואחר.בהמשך יכלול השירות גם מרפאה לסיבוכים נוירולוגיים, לבביים ואחרים שמופיעים בעקבות המחלה.

ד'ר לילך צולר המנהלת הרפואית של 'כללית' במחוז חיפה וג'מ, מציינת כי יש חשיבות בליווי החולים שהחלימו לכאורה מהמחלה אך בפועל סובלים מבעיות רפואיות משמעותיות וקושי לחזור לתפקוד. זו גם ההזדמנות, הוסיפה, להזכיר עד כמה חשוב לשמור על כללי הריחוק הפיזי ועטיית המסכה כדי להפחית סיכון להידבק במחלה שעלולה להיות קשה ועם סיבוכים גם בקרב אנשים צעירים וללא מחלות רקע.


****

אחיות טיפת חלב בחזית הקורונה.צוותי האחיות בטיפות החלב של כללית ממוגנות מגיעות לבתי יולדות עם קורונה כדי לבצע את הבדיקות הנדרשות לילוד. אחיות טיפת חלב של כללית במחוז חיפה וגליל מערבי מתגייסות להתמודדות עם הקורונה ויוצאות במיגון מלא לבתיהן של יולדות ו/או ילודים שאובחנו חיוביים לקורונה כדי להשלים את הבדיקות הנדרשות ברפואה מונעת לבריאותם של התינוקות שנולדו בעיצומה של מגפת הקורונה.

מסבירה אלישבע ארזי כהן- רכזת רפואה מונעת בכללית, מחוז חיפה וגליל מערבי: בדרך כלל מבצעים עוד טרם עזיבת התינוק את בית החולים בדיקת סקר יילודים לגילוי מוקדם של 13 מחלות מטבוליות בארבעה עיגולי דם קטנים.
במצבים בהם יש צורך לחזור על הבדיקה או בשל שחרור מוקדם, סירוב הורים לבדיקה ועוד - הבדיקה נלקחת בטיפות החלב.

במציאות הקורונה יש לא מעט יולדות אשר נמצאות חיוביות לקורונה ואז נכנסים לבידוד האם ותינוקה יחדיו אותם משחררים בדחיפות מבית החולים, עוד טרם ביצוע בדיקת הסקר. מי שיוצא לבצען בשטח הן אחיות 'כללית' שמגיעות במיגון ומבצעות את הבדיקה, על אף הסיכון בהגעה לבית בו שוהה חולה מאומתת ומתוך דאגה של ממש לעתיד התינוקות. אחיות טיפת חלב של כללית מגיעות לבצע בדיקות גם בבתי יולדות מבוטחות כללית בהם אין לכללית טיפות חלב, כמו חיפה והקריות וטיפת החלב הן של משרד הבריאות. במקרה זה שב ועולה היתרון של טיפות חלב שהן חלק אינטגרלי ממרפאת כללית, שכן הן ערוכות לצאת ולבצע בדיקות בעת תחלואה וכן מתכונת זו מאפשרת רצף טיפולי.רצ"ב צילום: דוברות כללית. ליאת זיידנר אחות כללית בטיפת חלב בעת ביקור בית אצל יולדת שאובחנה חיובית לקורונה ותינוקה.


****חודש המאבק בסרטן השד: מאירים בוורוד את מרכזי הבריאות של כללית. במסגרת ההתגייסות להעלאת מודעות לאבחון מוקדם של סרטן השד הוארו מבני המרכזים הרפואיים של כללית לין בחיפה וזבולון בקריות בורוד
על רקע תופעה מדאיגה של מגמת ירידה בפניה לבדיקות ממוגרפיה, בשל החשש להיחשף לנגיף הקורונה, הוחלט בכללית - מחוז חיפה וגליל מערבי להגביר את הפעילות לעידוד הנשים להגיע לבדיקה שחשוב לבצעה גם בימי קורונה ואין לדחותה.

רונן נודלמן, מנהל המחוז, מציין כי על אף שצוותי המרפאות עמוסים מתמיד בשל מגיפת הקורונה, הם מתפנים גם למשימה חשובה זו ויוזמים פניות לנשים בקבוצות היעד לבדיקה, מזכירים שהגיעה העת להיבדק, מסבירים בדבר חשיבותה ומתאמים עבורן תורים. כללית גם דואגת, בשיתוף עם האגודה למלחמה בסרטן, להגעת ניידות לישובים מרוחקים, הגדילה את מאגר התורים הזמינים לבדיקות במכונים השונים ברחבי המחוז ועוד.

עתה, במסגרת חודש המודעות לסרטן השד, נערכות פעילויות מיוחדות במרפאות כללית ברחבי מחוז חיפה וגליל מערבי. כרגיל, נערכים ימי בריאות מרוכזים, הסעות קבוצתיות ועוד אותם לא ניתן לקיים בשל מגבלות הקורונה. כפיתרון יצירתי הוחלט להאיר בוורוד את המרכזים הגדולים לין וזבולון, המוארים כרגיל בכחול וירוק - צבעי כללית. כך שכל מי שחולף על כביש חיפה - עכו או, לחילופין חולף ברחובות חיפה יכול לראות את המבנים הזוהרים בורוד גם מרחוק וכך להיזכר בנושא חשוב זה.

בנוסף לעידוד ההגעה לממוגרפיה, מובילה מחוז חיפה וג"מ ברמה ארצית את יישומו של מהלך מקיף לקיצור ניכר של משך האבחון וטווח הזמן החולף עד ביצוע ניתוח או תחילת טיפול. לשם כך, רוכזו תחת קורת גג אחת במרפאות השד במרכז רפואי לין, בניהולה של ד"ר טטיאנה דורפמן וזבולון, בניהולה של ד"ר שירלי דוידויץ ובמרפאה היועצת בעכו מגוון המומחים בתחום: כירורגים של השד, רדיולוגים מומחים בהדמיית שד, אונקולוגים ופלסטיקאים לשיחזור השד. במרפאות גם צוות של אחיות שהתמחו בתחום ועובדות סוציאליות. למטופלת המגיעה לבירור עם חשד לסרטן השד מתקיים בירור מקיף בנקודת שירות אחת, הכולל בדיקות הדמיה, כמו ממוגרפיה, טומוסינטזיס, אולטרסאונד שדיים וכן מבוצעות ביופסיות מהשד בשיטות שונות.

ברגע שיש זיהוי מוקדם של ממצאים חשודים לסרטן שד, מועברת התוצאה לגוף מקצועי אחראי שעורך סינון ודואג להפניה מותאמת על פי מקום המגורים ושייכות מרפאתית. המידע מוזרם ישירות למרפאת השד אליה מופנית המטופלת ונקבע לה בדחיפות תור יזום לבירור ע"י כירורג שד ורדיולוג שד. הבירור מתקיים במרוכז, בתוך יום אחד. כאשר האבחנה היא שיש סרטן השד, המטופלת מוזמנת לוועדה רב תחומית, בה ניתנת לה המלצה לגבי תכנית טיפולית בהתאמה אישית.

בעקבות מהלך משולב זה, מציינת ד"ר לילך צולר, המנהלת הרפואית של כללית במחוז נערך סבב הבירור והאבחון בטווח הזמן הקצר ביותר בארץ מרגע הפניה הראשונה ועד תחילת הטיפול עצמו.

(יוכי באואר, טלי שרייר וגנר)
חיסון שפעת לבן 116 מעניקה האחות סחר נאטור. צילום: דוברות 'כללית'

שרית כרמלי אחות בתקופת הקורונה. צילום :דוברות 'כללית'

שרית כרמלי. צילום: דוברות 'כללית'

פרופ יוחאי אדיר. מרפאת פוסט קורונה. צילום: דוברות כללית

אחות טיפת חלב ליאת זיידנר בעת ביקור אצל יולדת שאובחנה חיובית לקורונה.צילום: דוברות 'כללית'

רונן נודלמן מנהל המחוז חיפה והגליל המערבי של 'כללית'. צילום: דוברות כללית

ד'ר לילך צולר. צילום: רונית קיטאי

מאירים את המרכז הרפואי 'לין' בורוד לרגל חודש מודעות סרטן השד. צילום: דוברות 'כללית'

שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור בריאות :
*   מאיר שפיגלר מנכ'ל המוסד לביטוח לאומי...
*   זרעים של תקווה בבי'ח 'כרמל' : ניתוח...
*   צוותי כללית במחוז חיפה וגליל מערבי...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים