רופאי בי'ח רמב'ם מזהירים: עלייה במקרי בליעת חפצים מסוכנים בקרב ילדים.כתבה: רונית קיטאי. צילום: דוברות הקריה הרפואית רמב'ם

כאשר אנחנו רוצים לתאר מישהו מלא מרץ אנחנו אומרים שהוא כמו 'אנרג'ייזר' דהיינו בטריה מלאה באנרגיה, אך זה עצוב מאוד כאשר ילדים בולעים בטריות.... סוללים את הדרך באמצעות ניתוח לקיבתם כדי להוציא את הסוללות משם

פורסם ב: 04/10/2020 15:29

סוללה בקיבה של ילדה קטנה. צילום הקריה הרפואית רמב'ם
ילדה כבת חמש הגיעה ביום שישי האחרון לבית החולים 'רות' לילדים ברמב"ם, לאחר שבלעה סוללה. אתמול (שבת) התקבלה במיון ביה'ח 'רות '(ע'ש רות רפפורט ז'ל.ר.ר.ק) לילדים ילדה נוספת כבת ארבע בנסיבות דומות, אחרי שבלעה אף היא סוללה בביתה.'ימים אחדים לפני כן טיפלנו במקרה נוסף של ילד צעיר שהכניס לפיו סוללה ובלע אותה', אומר פרופ' רון שאול, מנהל מכון הגסטרו לילדים ברמב'ם המבהיר כי 'בתקופה האחרונה אנו רואים יותר ויותר פעוטות וילדים שמגיעים אלנו אחרי אירועי בליעה של חפצים זרים, בין המסוכנים בהם הם מקרים של בליעת מגנטים וסוללות'.

שלושת המקרים אשר טופלו בימים האחרונים ברמב'ם, אחד מהם עדיין נמצא בבית החולים תחת השגחה, הסתיימו לשמחת הרופאים ללא סכנה לחיי הילדים ובאמצעות התערבות מינימלית של צוות מכון הגסטרו, אך לדבריו של פרופ' שאול מדובר בתמרור אזהרה גדול להורים: 'הנזק הפוטנציאלי של סוללה נובע ממספר גורמים: לחץ מכני על איברים פנימיים, כמו במקרה של בליעת מטבע, הפעלת זרם חשמלי כתוצאה ממגע של דפנות מערכת העיכול עם שני הקטבים של הסוללה ודליפה של תוכן הסוללה.

הסוללות מכילות בסיס חזק וכן מתכות כבדות כמו כספית, כסף, ליתיום. במידה והסוללה תקועה בוושט, מדובר במצב חרום הדורש הוצאה מיידית של העצם הזר ללא קשר אם הילד סימפטומטי. סוללות מסוג מסוים מצריכות התערבות פולשנית גם אם כבר הגיעו לקיבה. מדובר בפירוש במצבים שעלולים להגיע למצב מסכן חיים ובתקופת הסגר אנו רואים יותר מקרים כאלה, כאשר הילדים נמצאים במסגרת הביתית כל הזמן וההורים מוטרדים באינספור משימות. צריך להקפיד הקפדה יתרה להרחיק את הילדים מהסכנות הביתיות ולהשגיח עליהם ללא הרף. אנו לא רוצים לראות איך בזמן שכולנו נשמרים מהקורונה, חיי ילדים מצויים בסכנות אחרות'.

בתמונה: סוללה בקיבת אחת המטופלות שהגיעו לרמב'ם בסופ'ש האחרון.צילום: הקריה הרפואית רמב'ם.
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור בריאות :
*   חנה'לה התבלבלה? המבוטחים לא מצליחים...
*   ד'ר אריאל רויטמן, בכיר ברפואת אף אוזן...
*   מועדוני 'רוטרי' קישון וכרמיאל הצדיעו...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים