שירות אישפוזי הבית לתחלואה חריפה כפיתרון חלופי לשהייה בבית החולים מעתה למבוטחים 'כללית.כתבה: רונית קיטאי. 'צילום: דוברות כללית, רונית קיטאי

בתקופה בה בתי החולים על סף קריסה בשל מגפת הקורונה, יש אפשרות במצבים של דלקת ריאות, דלקת חריפה בשלפוחית השתן, צלולוטיס (דלקת ברקמות העור) להיות מטופלים בשירות אישפוז בית למבוטח 'כללית' בחיפה, הקריות והסביבה.

פורסם ב: 17/09/2020 10:36

שירות אישפוזי הבית לתחלואה חריפה כפיתרון חלופי לשהייה בבית החולים במצבים כמו דלקת ריאות, דלקת חריפה בשלפוחית השתן, צלולוטיס (דלקת ברקמות העור) ועוד מוצע מעתה גם למבוטחי כללית בחיפה, הקריות והסביבה.
ש. בת 62 אובחנה על ידי רופא המשפחה שלה כסובלת מדלקת ריאות חריפה והיה ברור שחיוני כי תהיה במעקב רפואי צמוד ותוכל לקבל אנטיביוטיקה בעירוי.

"'שכו עיני, יותר מדלקת הריאות וההרגשה הרעה חששתי מהאשפוז בבית החולים. אני פוחדת מבתי חולים בכלל ועכשיו עם הקורונה עוד יותר. כמעט פרצתי בבכי כאשר רופא המשפחה שלי ב'כללית' הציע לי פתרון מדהים: להישאר בבית ולקבל טיפול כמו אישפוז כשאני בבית. אכן צוות מסור הגיע אלי מידי יום ביומו והיה לי גם מספר טלפון להתקשר אליו גם בלילה. כשהיה צורך בצילום דאגו לקחת אותי ולהחזיר אותי, התקינו עירוי. הטיפול היה מעולה אחרי 5 ימים החלמתי. גם בני המשפחה שלי שהתגייסו למשימה, שמחו שאני לא בבית חולים. היה באפשרותם להמשיך בחייהם ובעיקר ללא חשש להדבקות, מומלץ בחום'.


בשעה שבתי החולים, בעיקר המחלקות הפנימיות נמצאים על סף קריסה בשל מגיפת הקורונה ומצד שני גדל החשש הן של המטופלים והן של גורמי הרפואה מפני חשיפת לנגיף הקורונה דוקא כשהם פגיעים במיוחד, בשל מחלתם האקוטית, מציעה כללית בחיפה, בקריות ובסביבה מענה חלופי לאישפוז אקוטי בבית החולים: אישפוז בביתו של החולה. לאחר שהשרות הופעל במתכונת נסיונית עבור מבוטחי כללית בישובי הגליל המערבי ורשם הצלחה רבה, הורחב עתה השירות לכלל רחבי המחוז.

רות ברוך מנהלת הסיעוד בכללית מחוז חיפה וגליל מערבי, מציינת כי האשפוז הביתי מיועד למי שהתפתחה אצלו מחלה אקוטית כמו דלקת ריאות, דלקת שלפוחית השתן, דלקת ברקמות תת עוריות (צלוליטיס), יציאה מאיזון במחלה כרונית כמו סיבוכי אי ספיקת לב ומצבים נוספים בהם בדרך כלל חייבים לאשפז את המטופל למספר ימים לשם מתן טיפול תרופתי בעירוי ומעקב.

אישפוזים אלה מהווים תמיד קושי למטופל ומשפחתו ומעוררים חשש מפני חשיפה לזיהומים אחרים. בימים אלה, בשל מגיפת הקורונה הם מרתיעים עוד יותר ומהווים גם נטל כבד מתמיד על בתי החולים. בשירות שמציעה כללית, במקום שהמטופל ייאלץ לשהות מספר ימים בבית חולים עמוס, מרוחק וחשוף להדבקות, הוא ממשיך לשהות בבית ומקבל בסביבתו הטבעית טיפול אינטנסיבי, כחלופת אישפוז. צוות של רופאים ואחיות מחברת צבר- עמה התקשרה כללית- שהתמחו במתן שירות רפואי כזה עורך ביקורים יומיים בבית החולה, מתקין עירויים, מבצע בדיקות דם, דואג בעת הצורך להעברת החולה והשבתו למכון רנטגן, נותן טיפול אנטיביוטי בעירוידרך הוריד ומבצע טיפולים ומעקבים נוספים לפי הצורך. הצוות זמין למטופל ומשפחתו בכל שעות היממה ובסופי שבוע, על פי הצורך. השירות ניתן רק לאחר שנקבע כי רפואית ניתן לוותר על השהייה בבית חולים ורק אם החולה ובני משפחתו מעוניינים בכך. יש להדגיש כי שירות זה הינו בנוסף על שירות שמובילה כללית מזה שנים רבות של המשך טיפול ומעקב והוספיס בית עבור חולים מרותקים ובמצב כרוני קשה. השירות החדש מיועד לטיפול קצר מועד ודחוף.

אורלי צור מרכזת הנושא בהנהלת 'כללית' בחיפה, מציינת כי השירות יעיל ביותר וכי רק אחוזים בודדים מהמאושפזים בבית מגיעים לבסוף לאישפוז בבית חולים, בעוד מרביתם מחלימים לאחר 3-5 ימים, בדומה לשהייה הצפויה להם בבית החולים, אך בלא להסתכן בחשיפה לזיהומים בכלל ולקורונה בפרט, כשהם בסביבת החיים הטבעית שלהם. בני המשפחה מלווים את המטופל בביתו וכך נמנעת גם אפשרות שהם ידבקו בעת הגעה לביקור בבית החולים. חשובה לא פחות היא העובדה ששירות זה מאפשר שמירה על רצף הטיפול, כי הצוות המטפל הקבוע בו במרפאה בקהילה שותף לטיפול ונמנעים מצבים של נפילת מידע "בין הכיסאות" בדבר רגישויות, מחלות רקע ועוד.

עד כה טופלו במסגרתו כבר מעל 100 חולים שדיווחו על שביעות רצון גבוהה במיוחד. רונן נודלמן, מנהל כללית במחוז חיפה וגליל מערבי, מציין כי זה נדבך נוסף במכלול שירותים חדשניים שכללית דואגת להציע למטופליה, תוך הנגשה מיטבית וחסכון בצורך להגיע למרפאות או לבתי החולים, כגון שיקום בית, הזמנת תרופות לבית המטופל, טיפול טלפוני ובוידאוצ'ט ועוד - הכל כדי להקל על המטופלים, בדגש על התאמת השירות לאילוצים הנובעים מהקורונה.

(יוכי באואר, טלי שרייר וגנר)
אורלי צור. צילום: דוברות 'כללית'

רונן נולדמן. צילום: רונית קיטאי

שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור בריאות :
*   לכבוד יום האוסטאופורוזיס העולמי המצוין...
*   ענת אשכנזי מרמת ישי מטפלת בשיטת NLP...
*   בעל הציל את חייה של אשתו בזכות העובדה...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים