בזמן האחרון אנחנו נתקלים בכל כך הרבה צבעים, אך הפעם זה לא צבע שיש ברמזור כי מדובר בכחול. חיפה בדרך להכרזתה כמרכז הלאומי לכלכלה כחולה

כלכלה כחולה מבקשת לנצל את המשאב הימי בנושאים כגון אנרגיה מתקדמת, היי-טק הקשור לים ('בלו-טק'), שיפור טכנולוגיות בתחום הספנות, פיתוח תרופות, תיירות ימית, תעשייה ביטחונית, התפלת מי- ים, שמורות טבע, הגנת הסביבה הימית ועוד. מי מוביל את התוכנית הנ'ל?

פורסם ב: 13/09/2020 15:18

נחשון צוק סגן ומ'מ ראש העיר חיפה. צילום: רונית קיטאי
 
הוועדה הבין משרדית הראשונה של המרחב הימי בנושא הכלכלה הכחולה, בראשות מנכ'לית מנהל התכנון, ובמעמד יו'ר המועצה הארצית לתכנון ובנייה, אימצה תכנית אותה מובילה עיריית חיפה (בהובלת מ"מ וסגן ראש העיר נחשון צוק ומינהלת 2030) יחד עם אוניברסיטת חיפה. הועדה החליטה להמליץ על חיפה כמרכז הלאומי לכלכלה כחולה ('בלו-אקונומי').
 
על פי הערכת הבנק העולמי, תרומת ענף זה לכלכלה העולמית מסתכמת בכ – 1.5$ טריליון דולר בשנה.
האו'ם הכריז השנה על תכנית ייחודית בנושא זה, שתתפרש על פני כל העשור, והיא נקראת 'מדעי הים לפיתוח בר קיימא'. לתכנית זו מבקשת ממשלת ישראל להצטרף, לאחר שמנהל התכנון המליץ על חיפה.
 

התכנית שהתקבלה בוועדה מתבססת על הפוטנציאל הגלום בחיפה כעיר ים, ועל החוזקות של העיר בה מרוכזים שורה ארוכה של גופים העוסקים בתחומי הים. שיתוף פעולה בין כל אלה יאפשר את התפתחותה של העיר בכיוונים חדשים שלהם פוטנציאל להוות עוגן כלכלי מרכזי בפיתוחה של העיר בעתיד. 

בחיפה קיים ריכוז ייחודי של תשתיות, מוסדות מחקר אקדמיים וחברות טכנולוגיות המהווה פלטפורמה לצמיחת מרכז לאומי ימי בחיפה, ביניהם כמובן שלושה נמלים, בה'ד חיל הים, מכון לחקר ימים ואגמים, בית הספר ללימודי ים ע'ש צ'רני של אוניברסיטת חיפה, מכון קאמרי לחקר הנדסה ימית בטכניון, תעשיות ביטחוניות וחברות היי טק העוסקות בפיתוח טכנולוגיות הקשורות לתחומי הים. שתוף פעולה בין כל הגורמים האלה וריכוז המשאבים בתחום הכלכלה הכחולה במקום אחד יחזק את פוטנציאל התמיכה הארצי בתחום זה ויציב את חיפה בחזית הערים המובילות בעולם בפיתוח כלכלה זאת, יחד עם עוד ערים חשובות בעולם כמו קייל בגרמניה, וסן-דייגו בארה'ב.
 
ההכרזה על חיפה כמרכז הלאומי לכלכלה כחולה תביא תמריצים, תסיר חסמים בירוקרטיים ותעודד יזמות מקומית ובינלאומית. כצעד ראשון לקידום הנושא הכינה מנהלת 2030 בשיתוף עם המועצה הלאומית לכלכלה, תכנית לשיתוף פעולה עם איחוד האמירויות בתחום זה.
 
המרכז הלאומי לחדשנות יוקם על פי התכנית ברובע החדשנות בקרבת הנמל, ויהווה מרכז פעילות תוסס, הכולל גם פעילות ימית תוך שיתוף פעולה אקדמי, כלכלי, הנדסי ובטחוני. הוא ישתלב עם תכניות נוספות לחיזוק השטחים המסחריים והעיסקיים באזור העיר התחתית, במסגרת מגוון תכניות סטטוטוריות ותכניות אב להתחדשות כל מרחב הרובע העיסקי של חיפה.

(רוני גרוסמן)
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור רוח צפונית :
*   בתיאטרון חיפה בימים אלה לא נחים לרגע...
*   דואגים לקשישים ברגעים הקשים וחברי...
*   אלי גוטמן הירצה ב-ZOOM בפני משתתפי התכנית...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים