בשורה לגברים הסובלים מאי פריון יוצאת מהמרכז הרפואי 'כרמל'. כתבה: רונית קיטאי. צילום: אלי דדון דובר בי'ח כרמל

במרכז הרפואי כרמל החלו לנתח את החולים באמצעות מיקרוסקופ כירורגי מתקדם מה שמאפשר רמת דיוק ניתוחית גבוה, אחוזי הצלחה גבוהים והחלמה מהירה יותר. ד'ר יורם דקל מנהל המחלקה האורולוגית בכרמל על השירות הרפואי המתקדם המתקיים בבית החולים וד'ר מהרן כבהה על הניתוח עצמו

פורסם ב: 06/09/2020 12:31

ניתוח מיקרוסקופ אורולוגיה. צילום: אלי דדון
לדברי ד'ר יורם דקל: 'במחחלקה שלנו אנחנו דואגים להשתדרג כל הזמן ולהתעדכן בטיפולים המתקדמים ביותר לטובת המטופלים. זהו עוד שירות רפואי מתקדם שאנו שמחים להציע.ניתוח וריקוצלה באמצעות מיקרוסקופ כירורגי המחליף את הניתוחים בשיטה הישנה ומאפשר ניתוח ברמת דיוק מאוד גבוה ועם תוצאות ואחוזי הצלחה גבוהים במיוחד, ומרכז רפואי כרמל הינו מבתי החולים הבודדים בצפון המנתחים באמצעות המיקרוסקופ הכירורגי לטובת מטופלי המחלקה.

את ניתוחי הוריקוצלה באמצעות המיקרוסקופ מוביל ב'כרמל' ד'ר מהרן כבהה מנתח ורופא בכיר במחלקה האורולוגית, המסביר: 'הוריקוצלה (דליות האשך), הינו גורם מרכזי לאי פריון בגברים במרבית המקרים. דליות האשך הן ורידים מורחבים באשכים, המתפתחות בעקבות תקלה בשסתומי הורידים המנקזים את הדם מהאשך. ובעקבות המבנה האנטומי של הורידים, במרבית המקרים הדליות מופיעות משמאל, אך לעיתים הן מופיעות גם משני הצדדים.

תקלה זו גורמת לעלייה בטמפרטורה המקומית של האשך וגם יוצרת פגיעה בניקוז הפסולת מהאשכים וחמצון לתאים, ובכך היא גורמת לפגיעה באיכות הזרע ופגיעה בייצור שלו. וריקוצלה עלולה להופיע כבר בגיל ההתבגרות, אך שכיחותה עולה בשנות העשרים. יתרה מזו הוריקוצלה יכולה לגרום לכאבים ולהרגשה של לחץ באשך, כתוצאה מהתרחבות הורידים. שכיחות הורקוצלה בגברים עם בעיית פוריות הינה גבוהה. כ % 40 מהגברים הסובלים מאי פריון ראשוני שמעולם לא הצליחו להרות, וב כ – 80% מהגברים עם אי-פריון שניוני - גברים שהיו להם כבר ילדים בעבר'.

מנהל המחלקה ד"ר דקל מעדכן כי הגישות המקובלות כיום לטיפול בוריקוצלה הן ניתוח או חסימת הורידים דרך צנתור.
בניתוח ישנם גישות שונות, ניתוח לפרוסקופי המבוצע בגישה זעיר פולשנית באמצעות הכנסת מצלמה וכלי ניתוח דרך חורים לבטן. ובגישת הניתוח המפשעתי אותו אפשר לבצע בגישה גבוהה או נמוכה תוך שימוש בכלים אופטיים להגדלה של הורידים כמו משקפי לופות המגדילות פי 3 או באמצעות המיקרוסקופ הכירורגי המגדיל את איזור הניתוח עד פי 15 .

המנתח ד"ר כבהה מסביר כי " בגישה החדשנית של הניתוח המיקרסוקפי, בזכות התמונה המוגדלת והברורה שניתן לראות דרך המיקרוסקופ, המנתח יכול לזהות את כל המרכיבים של חבל הזרע, כולל צינור הזרע, כלי הלימפה והעורקים תוך שימוש במכשיר "על קול" (סונר דופלר) ולשמור עליהם.


כך ניתן לזהות את כל הורידים הגדולים והקטנים ולקשור אותם בדיוק רב. כך איכות הטיפול ותוצאות הניתוח מוצלחים יותר ומאפשרים לגבר אפשרות טובה יותר לפיריון והבאת ילדם לעולם.

עוד מעדכן ד"ר כבהה כי היתרון בניתוח תיקון וריקוצלה בגישה מקרוסקופית נתמך ע"י מחקרים רבים.
" מחקרים רבים הוכיחו אומר ד"ר כבהה , כי לניתוח המקרוסקופי יש יתרון גדול מבין השיטות השונות, הן בשיפור איכות הזרע, וסיכויי הצלחה של הריון ספונטני, והן הקטנת אחוזי ההישנות של הוריקוצלה כתוצאה מקשירת מספר רב של ורידים קטנים שלא ניתן לזהות אותם בניתוח הקונבנציונלי.
יתרה מזה בניתוח המיקרוסקופי שיעור הסיבוכים כמו הצטברות הנוזל סביב האשך (הדרוצלה), נמוך יחסית לגישות שונות וזה נובע מזיהוי ושימור כלי לימפה בניתוח.

במחלקה האורולוגית של כרמל נערכים כ 100 ניתוחי וריקוצל בכל שנה. בחודש האחרון נותחו כבר מספר חולים בגישה המיקרוסקופית החדשה בהצלחה. ומהיום ינותחו כל החולים במחלקה אך ורק בשיטה החדשה.

ד"ר מהרן מסכם ואומר, " אני מאמין כי באמצעות הגישה הניתוחית החדשה נוכל להעניק טיפול מוצלח ומתקדם יותר לתיקון וריקוצלה למטופלים שלנו בכרמל ובכך נוכל לתרום להעלאת אחוזי ההריונות הספונטנים ולחסוך טיפולי פיריון מורכבים וקשים לבני הזוג. בנוסף הגישה הניתוחית הזו מעניקה יתרון גדול מבחינת הקטנת הסיבוכים בזכות הראיה האיכותית באמצעות המיקרוסקופ הכירורגי והחלמה מהירה וטובה יותר ".

ד"ר מהרן כבהה – למד רפואה בירדן וסיים תמחות באורולוגיה בביה"ח איכילוב.
בנוסף הוא עבר השתלמות בביה"ח בלינסון של הכללית בתחום האנדרולוגיה-פוריות ותפקוד מיני של הגבר. ד"ר כבהה הגיע לכרמל בשנת 2018 התקבל כמומחה, ומאז הוא משמש כרופא ומנתח בכיר במחלקהבתמונות :
ד"ר מהרן וצוות אורולוגיית כרמל בניתוח המיקרוסקופי
ד"ר מהרן – קרדיט צילומים אלי דדון
ניתוח מיקרוסקופ אורולוגיה. צילום: אלי דדון

ד'ר מהרן כבהה. צילום: אלי דדון

שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור בריאות :
*   חנה'לה התבלבלה? המבוטחים לא מצליחים...
*   ד'ר אריאל רויטמן, בכיר ברפואת אף אוזן...
*   מועדוני 'רוטרי' קישון וכרמיאל הצדיעו...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים