מאות רופאים ודיאטנים מרחבי הארץ השתתפו בבית הספר הוירטואלי הראשון מסוגו לטיפול בהשמנה. צילום: דוד חורש דוברות 'כללית'

האירוע נערך בהובלת מומחיות 'כללית' ד'ר בתיה קורנבוים ממחוז חיפה וגליל מערבי ,וד'ר רקפת בכרך ממחוז שו'ש

פורסם ב: 26/08/2020 19:49

ד'ר בתיה קורנבוים. צילום: דוד חורש דוברות 'כללית'
לדברי ד'ר בתיה קורנבוים: השמנה היא מחלה כרונית וכך יש להתייחס אליה, מה עוד שהיא גורם סיכון משמעותי לסיבוכי הקורונה. בנוסף מחקרים מראים על פער משמעותי בין תפיסות המטופלים לאלו של הרופאים בנושא.

במסגרת החברה נערכות בשנים האחרונות פעילויות אקדמיות להגברת המודעות והידע לטיפול בהשמנה שכיום מוגדרת כמחלה. כדי שלא לקטוע את המהלך על אף מגבלות הקורונה, יזמו שתי רופאות פעילות מאוד בחברה לטיפול בהשמנה: ד'ר בתיה קורנבוים וד"ר רקפת בכרך ' מומחיות ברפואת משפחה בכללית, שהתמחו בטיפול בהשמנה, בית ספר אינטרנטי שנחל הצלחה רבה. מאות רופאים, ממגוון תחומים ודיאטניות, נרשמו לבית הספר ונכחו בכל השיעורים. במקור תוכננו 5 מפגשים אבל לאור הדרישה ורמת העיניין הגבוהה נוסף מפגש שישי.

ההרצאות הועברו על ידי מיטב המומחים מכל רחבי הארץ בתחום רפואת הלב, הכבד, סוכרת ועוד, גישות חדשות של התזונאים ועוד. המשתתפים עסקו גם בהיבטים חברתיים, התנהגותיים וריגשיים כמו הסטיגמה הקשורה בהשמנה, תפיסות מטופלים ומטפלים את ההשמנה.

כדי לשדרג את השיח ולתת במה לשאלות שלא הספיקו לקבל מענה בהרצאות, נפתחו שתי קבוצות ידע בוואטס אפ, כשבכל קבוצה 250 משתתפים, שנוהלו גם הן במשותף על ידי ד'ר קורנבוים וד'ר בכרך.

ד"ר קורנבוים מומחית ברפואת משפחה במרפאת 'כללית' ברוממה עוסקת גם בטיפול אישי בהשמנה ומניעה והיא מסבירה כי יש חשיבות רבה בהעלאת המודעות גם בקרב צוותים מטפלים, באשר לצורך בטיפול רב מקצועי בהשמנה ועל רקע זה מתקיים בית הספר להשמנה. הצורך בהדרכה כזו מתחדד נוכח תוצאות מחקר ה ACTION IO, שהינו מחקר עמדות חובק עולם, בו מסתבר כי קיימים פערים משמעותים בתפיסת הטיפול בהשמנה מבחינת ציפיות, גישה ותפקידי המטופל והמטפל בתהליך, לדוגמה:

רוב המטופלים (68%) רוצים ומצפים שהרופא ייזום את השיחה על השמנה, לעומת רוב הרופאים (71%) שלא מאמינים שלמטופל יש מוטיבציה לרדת במשקל.

81% מהמטופלים ניסו בעבר לרזות (בממוצע 4 פעמים), בעוד שרופאים מניחים שרק 30% ניסו לרזות בעבר.
מומחית כללית מוסיפה כי גישות חדשות לטיפול בהשמנה מתפתחות כל העת. כיום מבינים שהשמנה היא מחלה כרונית ויש להתייחס אליה בהתאם. בשנים האחרונות למדנו יותר על המנגנונים הגורמים להשמנה, יש טיפולים תרופתיים וניתוחיים המסייעים בטיפול בה ועוד רבים בפיתוח. בהיבט של הקורונה, מסתבר כי השמנה הינה גורם סיכון משמעותי לתחלואה ותמותה וגם זו סיבה טובה לקדם את הטיפול בה. ד'ר קורנבוים: מדובר למעשה במחלה כרונית ולכן חובה עלינו לאמץ מודל טיפול רב תחומי המבוסס על צוות כוללני שבו דיאטנים/ות+רופאים/ות לטיפול מקיף. תפקיד הרופא ליזום וללוות את התהליך לכל אורכו, לצד הייעוץ המקצועי של הדיאטנים.
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור בריאות :
*   הקורונה במספרים: מתחילת משבר הקורונה...
*   דיפלומטיה בימי הקורונה: שגרירי נפאל...
*   מדליית זהב לטנ'ק: טכנולוגיה נגד קורונה...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים