השבוע ב'כללית' בחיפה והגליל המערבי. כתבה: רונית קיטאי. צילום: דוברות 'כללית'

קורס הכשרה בדיקור יבש לטיפול בכאבי שרירים ושלד. מבנה חדש ל'כללית' בקיבוץ החותרים. שבוע ההנקה ב'כללית'.

פורסם ב: 05/08/2020 19:48

גזירת סרט במרפאת החותרים שעברה למבנה חדש. נארימן סלאמה, ד'ר עמית פורת, אפיק איזק, אלה רוזן, רונן נודלמן ויאיר בליץ
מתמחים במחלקה לרפואת משפחה של 'כללית' והטכניון סיימו קורסי הכשרה בדיקור יבש לטיפול בכאבי שרירים ושלד
13 רופאים הנמצאים בהתמחות ברפואת המשפחה, במסגרת המחלקה לרפואת משפחה של 'כללית' והטכניון בחיפה, הוכשרו בטכניקה של דיקור יבש הקרויה לעיתים גם IMS.

הוא שונה מדיקור סיני והינו חלק מהרפואה המערבית ה'רגילה'. זהו כלי טיפולי חשוב שנועד להקל על כאבים במערכת השריר-והשלד, כגון כאבי גב, כתפיים, כאב ראש, דורבן בכף הרגל ועוד שורה של בעיות רפואיות שכיחות.
מדובר בטכניקה טיפולית המתאפיינת באיבחון סדור של מקור הכאב, שלרוב נובע מ'נקודות הדק', בשרירים וגורמים לכאב מוקרן בתבנית אופיינית. הטיפול בדיקור יבש גורם להרפיית סיבי השריר ובכך להקלה על הכאבים ושיפור בטווחי התנועה כתוצאה מאותן נקודות הדק.

ארבעת ימי הקורס נערכו על פי כל כללי 'התו הסגול' וכדי לשמור על כללי הריחוק החברתי בתקופה זו, הועבר החלק התיאורטי של הקורס בהרצאות ב'זום'. התירגול המעשי התבצע בקפסולות נפרדות, שבכל אחת מהן 6-8 מתמחים עם מדריך צמוד, מתרגלים את הטיפול זה על זה.

הקורס התנהל כחלק מההכשרה המקיפה שיוזמת החברה הישראלית לרפואת שריר-שלד בהסתדרות הרפואית לרופאי משפחה, רופאי כאבי, רופאי חדר מיון, רופאים אורתופדים פיזיותרפיסטים ומטפלים אחרים ברפואה מנואלית. הקורס הנוכחי נערך ברחבי הארץ והוכשרו מספר שיא של 112 רופאים ומטפלים במקביל, מהם 13 רופאי משפחה בכללית מחוז חיפה וגליל מערבי. הקורס ב'כללית' מחוז חיפה וגליל מערבי נערך ב-2 קפסולות. אחת, בהדרכתו של ד'ר נגב בר, מומחה ברפואת המשפחה במרפאות רמות מנשה ודליה של 'כללית', המשמש גם כיו'ר החברה הישראלית לרפואת שריר-שלד וד'ר בקי חרש מנהל מרפאת 'כללית' בעמוקה ומזכיר החברה הישראלית לרפואת שריר-שלד.


בתום ההכשרה קבל כל משתתף תעודה מטעם החברה לרפואת שריר-שלד והוא יכול ליישם את השיטה כחלק מארגז הכלים שלו להקלה על המטופלים עם כאבים ובעיות תפקוד של מערכת השריר-והשלד.
*****

נחנך המבנה החדש אליו הועתקה מרפאת 'כללית' בקיבוץ החותרים אשר נהנים מעתה משירות במבנה חדש וחדיש שהכינו 'כללית' והקיבוץ ואליו הועתק השירות מהמבנה הותיק ששימש מרפאת 'כללית' בעשרות השנים האחרונות.

המרפאה נחנכה בטקס חגיגי, ככל הניתן במגבלות הקורונה, בהשתתפותם של אסיף איזק- ראש המועצה האיזורית חוף כרמל וסגנו רפי אבדי, יאיר בליץ-מנהל קהילה, רן סרוסי מנהל פרוייקטים בקיבוץ, צוות המרפאה ומהנהלת 'כללית' במחוז חיפה וגליל מערבי עם רונן נודלמן מנהל המחוז, רן אהרון המנהל האדמינסטרטיבי, רות ברוך מנהלת הסיעוד, צוות מינהלת כרמל בכללית: ד'ר סוניה כרכבי המנהלת, דורית חזן המנהלת האדמיניסטריבית, ריקי בן זכרי האחות האחראית על המרפאות במושבים וקיבוצים במחוז וחברי צוות המרפאה.

השירות במרפאה ניתן ע'י צוות איכותי הכולל את ד'ר עמית פורת מומחה ברפואת משפחה ומנהל מרפאת 'כללית' טירה מערב והאחות המנוסה והמוכרת נארימן סלאמה, ויש גם שירות בדיקות דם אחת לשבוע.

במרפאה פועלת גם תחנת טיפת חלב אזורית של 'כללית' בה ניתנים שירותי טיפת חלב לכל ישובי החוף הסמוכים על ידי האחות אלה רוזן וד'ר עמר הבר-מומחה ברפואת ילדים במרכז לבריאות הילד של 'כללית' בטירת כרמל.

בדברי הברכה ציין ראש המועצה לטובה את החזות של המרפאה כמתקן חדיש ומאיר עיניים והביע הערכתו על כך ש'כללית' משקיעה בכל נקודת יישוב, קטנה כגדולה. מנהל הקהילה בקיבוץ הודה על השותפות והסיוע של כללית בהקמת מרפאה שיכולה להכיל כיום את כל מאות חברי הקיבוץ.

רונן נודלמן מנהל המחוז, התייחס לחשיבות שמייחסת 'כללית' לכל מבוטחיה ורצונה להתאים את השירות למציאות המשתנה גם בהתיישבות העובדת, תוך מתן שירות איכותי כמו הצוות במרפאה זו ובתנאים פיזיים שאינם נופלים ואף עולים על אלה שבמרפאות בישובים גדולים, תוך סגירת פערי שירות.


*****

במרכזי בריאות האישה של 'כללית' ב'לין' וב'זבולון' נערכים אירועים לקידום המודעות להנקה, במגבלות הקורונה, במסגרת שבוע ההנקה העולמי.ככל הידוע עד כה הקורונה אינה מועברת בחלב האם.

ד'ר אבי פכט, מומחה בגסטרו - ילדים במרכז לבריאות הילד של כללית בקריון: מחקרים מראים כי להנקה יתרונות רבים לבריאות, התינוק גם כמבוגר בהמשך חייו, בהם הקטנת שכיחות דלקת אוזן תיכונה, הפחתה בזיהומים במערכת עיכול ובמערכת נשימה, הפחתה בשיעורי ההשמנה בילדים, הפחתת יתר לחץ דם בגיל מבוגר והפחתה בשיעורי אסטמה ואלרגיות עוריות שונות, הפחתה בסיכון להתפתחות סוכרת, מניעת עצירות ושלשול ופחות גזים.

במספר עבודות דווח על יתרונות בריאותיים גם לאם המיניקה: הפחתת דימומים לאחר הלידה במהירות רבה יותר, דווח על סיכון נמוך יותר לסרטן שד ולאוסטיאופורוזיס.

בשורה חשובה נוספת, מוסיף מומחה הכללית, מהידע שהצטבר עד כה ההנחה היא שהקורונה אינה מועברת בחלב ועל כן גם אם האם אובחנה כחיובית היא יכולה להמשיך להיניק ובלבד שתקפיד על שורה של כללים למניעת העברת הוירוס דרך דרכי הנשימה, כמו עטיית מסכה והגיינת ידיים מוקפדת מתמיד - פירוט מלא ניתן לכך באתר כללית.

נוכח החשיבות הרבה לבריאות הקשורה בהנקה, ממשיכים בכללית לעודד ולסייע לנשים להיניק ועל אף האילוצים, מצויין במחוז חיפה וגליל מערבי שבוע ההנקה העולמי בסדרת פעילויות, בהן הדרכות זום לצוותים וכן הדרכה וייעוץ פרטני על ידי אלישבע כהן ארזי-אחות רכזת תחום רפואה מונעת בכללית, מחוז חיפה וגליל מערבי שנערכת במרכזים הרפואיים לין וזבולון.

פעילות מרוכזת זו מצטרפת לעשייה בתחום לאורך כל השנה במסגרתה נערכות במחוז חיפה וגליל מערבי ב'כללית' סדנאות הכנה לפני לידה, מתקיים קו ייעוץ טלפוני בכוכבית 2700. בנוסף, החל מחודש זה ייפתח שירות ייעוץ פרטני בטיפות החלב של כללית בנהריה, כרמיאל ועכו (תיאום תור ב *2700) שיינתן ללא תשלום ויורחב בהדרגה לאיזורים נוספים ברחבי המחוז.

במסגרת הביטוח המושלם קיים גם שירות הזמנת אחות יועצת הנקה מוסמכת לביקור בית בעלות של 150 ש'ח לביקור ראשון ו-50 ש'ח ביקור שני.
אלישבע כהן ארזי ודורית אהרונוביץ מקדמות את שבוע ההנקה ב'לין'. צילום: דוברות 'כללית'

סיום קורס מתמחים ברפואת המשפחה בהכשרה בדיקור לטיפול בכאבי שריר ושלד. צילום: דוברות 'כללית'

שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור בריאות :
*   הקורונה במספרים: מתחילת משבר הקורונה...
*   דיפלומטיה בימי הקורונה: שגרירי נפאל...
*   מדליית זהב לטנ'ק: טכנולוגיה נגד קורונה...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים