'הילד שבגבר' מאת רונן מטלון. הוצאת 'ניב'. כתבה: רונית קיטאי. צילום: הילה מטלון, גילי גהוזי

רונן מטלון (44) שעוסק בחינוך, הוא דוגמא ומופת לאיש שאפשר להפקיד בידיו את ילדכם והוא יחזור משם רגוע ומאושר. לגביו זה היה תיקון גדול ממה שעבר בילדותו בקרב מספר מורים שלא היו צריכים לעבוד במערכת החינוך. גנן גידל ילדים בגן בזכרון יעקב. 'הילד שבגבר' הוא ספר סוחף ומרגש ביותר

פורסם ב: 29/07/2020 16:11

רונן מטלון וספרו הילד שבגבר בהוצאת ספרי ניב. צילום:הילה מטלון
רונן מטלון הוא גנן שמנהל גן ילדים בבעלותו בזכרון יעקב. הוא איש חינוך בכל רמ'ח איבריו הכי מעולה שיש,וכאמור בשבילו זהו 'תיקון' לעובדה שהיה 'ילד שקוף' במערכת החינוך.

ארבע שנים לקח לרונן מטלון לכתוב את הספר של חייו. הוא יליד חיפה שגדל בשכונת נוה שאנן ועם נישואיו עקרו לבית הורי רעייתו מירי לבית מזרחי, ברחוב דרך הים בכרמל המערבי בחיפה. לפני 14 שנים עזבו בני הזוג מירי ורונן מטלון את חיפה לטובת זכרון יעקב, ושבע שנים לאחר מכן עברו לגור שם גם שפרה ואהרון מזרחי בעלי סוכנות 'טויטה' במת'מ חיפה, סוכנות לרכבי טויטה שהיא שם דבר בחיפה והצפון וזה מכבר הצטרפו לעבודה בעסק גם הבנים אליעד מזרחי ורפי מזרחי.

נדיר למצוא היום גנן בעידן של גננות והוא עושה זאת כבר 20 שנה ולא בלי שכל השנים ימצא אנשים ובעיקר נשים שירימו גבה בתהייה.לא רק שלא פירגנו לו אלא גם עשו הכל כדי להפריע ולהזיק לו, אך הוא צלח את כל המכשולים עם
מי שהיה ילד שקוף בבית בו גדל עם אבא שהיה ילד מאומץ שגילה עובדה זו רק בהיותו בן 15 דבר שעירער את עולמו וגרם לו לפרץ רגשות קשים שהשפיעו על עתידו ועל תחושותיהם של בני משפחתו. בנו, רונן מטלון סבל במערכת החינוך וקטף 15 פעמים את הציון 'נכשל'.

הוא לא תלה תקוות רבות בעתיד שלו והחל לעבוד כמאבטח ועוד, עד שיום אחד 'ירד לו האסימון' כאשר הבין שהכל תלוי רק בו. זה מה שגרם לו להרשם למכינה בה עבר שנה של מאמץ בלימודים ולאחר מכן המשיך ללימודי הוראה ב'אורנים' שבקריית טבעון. הוא היה שם הזכר היחיד בין 60 (!) נשים בכיתה , אך לדבריו כבר 'התרגל' למצב הזה. לדבריו . היעד לחנך את הדור הרך מגיע אצלו מתוך שליחות להציל ילדים שהם 'שקופים' ממש כפי שהוא היה במשך שנים ארוכות.

היום הוא מרצה בתחום זה ועושה הכל כדי להעלות את הנושא החשוב בקרב הורים, מורים, גננות, אנשי חינוך ומטפלים בתחום המשפחה וההורות. הכל כדי שהם יפקחו את עיניהם וישימו לילד שזקוק להגנה או לחום או לתשומת לב מיוחדת כי אולי הוא עובר משבר בבית ואין לו עם מי לחלוק זאת ועם מי להתייעץ ולקבל חיזוקים ועזרה.

הסיבה לכתיבת ספרו 'הילד שבגבר' היא העובדה ש'בער' לו להוציא לאור את מה שעבר עליו כדי שכל מי שנוגע בלבו של ילד והכוונה להורה, מורה, מטפל או מחנך-ייחשף למסע הנפשי שילד כזה עובר. הספר מדבר על הילד שהוא היה, אשר יצא למסע לא פשוט בתוך חיים מורכבים, הן ברמה המשפחתית (הוריו עבדו קשה כדי לשרוד ולהביא אוכל לילדים, ולא באשמתם פשוט לא ראו אותו) והן ברמה הלימודית (לחוות כישלונות זה אחר זה, בגיל ילדות ואחכ בגיל העשרה, מעצב לילד תודעה של לוזר וגורם לו להסתגר).

רונן כילד חווה משברים , עליות וירידות, ניכור חברתי, התמודדויות לא קלות ובעיקר מה שנאלץ לעבור מול מערכת החינוך העצומה, שלא ראתה אותו בעין יפה, לא האמינה בו ולא תמכה בילד טוב שרק חלם להיות חלק מהחברה.

כבר בכיתות ב-ג הפך לילד 'שקוף' עם מורה שהתעמרה בו ולא חלמה כי בכך תאתגר אותו לבחור בתחום כדי להוכיח שאפשר גם אחרת. זו הסיבה שבבגרותו רצה לעסוק בחינוך, מתוך רצון לשפר את מערכת החינוך ולצייד את הילדים הרכים במקסימום כלים להתמודדויות, עם המון כבוד ואהבה.

ה'אני המאמין' של רונן מטלון דוגל בכך שלכל ילד יש מקום וכל אחד מהם הינו עולם שלם. רונן מכשיר אנשי חינוך, מלווה ותומך בהם, כי על פי ראייתו, הילד וכך גם המערכת המשפחתית, הם בלתי נפרדים ,ולכן הוא ואשתו מירי מטלון גם הקימו קליניקה בשם 'הורים ונהנים' לטיפול בהורים וילדים. מירי מטלון היא פסיכותרפיסטית ומדריכת הורים וכן מטפלת רגשית.

רונן ומירי מטלון הם הורים לארבעה ילדים והוא חולק את סיפורו האישי מתוך שליחות ורצון אמיתי לשנות, כי זהו גם הסיפור של החברה הישראלית ומערכת החינוך שלנו. הלוואי שכל מי שעוסק בחינוך יקרא את ספרו ויפנים!

עיצוב כריכה: סטודיו לב ארי.עורכת לשונית: נורית אורן אבישר. הפקה ועיצוב גרפי: ספרי 'ניב'. 193 עמודים – 88 ש'ח. הוצאת ספרי 'ניב'.
מירי ורונן מטלון. צילום : גילי גהוזי

 
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור ספרים חדשים :
*   פונץ' ועלמה מאת גילי נצר. איורים: מתן...
*   'בשביל הכיף' מאת שמוליק מייזליק. הוצאת...
*   'סיפורה של נשמה' מאת שמוליק רפאלי...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים