מטופלת עם גידולי ענק בבטנה עברה בבי'ח 'כרמל' ניתוח מורכב וארוך ,והוצאו מבטנה גידולים במשקל גדול ונדיר. כתבה: רונית קיטאי. צילום: אלי דדון

מבטנה של שושי בת 54 תושבת הצפון הוצאו לא פחות מאשר שמונה (!) גידולים נפרדים וגדולים שמילאו את חלל הבטן שלה במשקל כולל של חמישה ק'ג. מה אמרו על כך ד'ר פרופ' עופר לביא וד'ר אריה ביטרמן?

פורסם ב: 07/06/2020 13:48

ד'ר אריה ביטרמן ופרופ' עופר לביא. צילום :אלי דדון דובר בי'ח 'כרמל'
הניתוח עבר בהצלחה והמטופלת מתאוששת במחלקה הכירורגית א' במרכז הרפואי כרמל. פרופ' עופר לביא וד'ר אריה ביטרמן שניתחו אותה אומרים, " מדובר בגידולים במשקל גדול ונדיר, הודות לצוות המקצועי והניסיון הרב שלנו בכרמל, אנו שמחים כי הניתוח עבר בהצלחה רבה ".

מאות רבות של מנותחות וניתוחים עברו תחת ידיהם המנוסות של פרופ' עופר עופר לביא וד'ר אריה ביטרמן מבי'ח 'כרמל',אך תופעה כזאת טרם פגשו אצל אף מטופלת. בניתוח מורכב בו השתתפו במקביל מומחים רבים מתחום הכירורגיה הגניקולוגיה והאורולוגיה במרכז הרפואי כרמל מקבוצת הכללית, הוצאו כל הגידולים. לדברי ד'ר אריה ביטרמן מנהל המחלקה הכירורגית א' בכרמל שניתח את שושי: 'כבר ראיתי הרבה גידולים אך כאן מדובר בגידולים גדולים ונדירים שבהם טרם נתקלנו'.


פרופ' עופר לביא מנהל מערך נשים ויולדות שהיה שותף לטיפול בשושי ולניתוח המורכב מסביר: 'מדובר במטופלת מוכרת לנו שאושפזה כבר בעבר ב'כרמל' ועברה ניתוח כריתת רחם. בניתוחים הקודמים הוצאנו לה גם שני גידולים החשודים כגידולים ממאירים ומיומות מהרחם'.

שושי הגיעה החודש שוב לבית החולים לאחר שחשה כאבי בטן עזים, והבטן שלה תפחה וגדלה למימדים גדולים שנראו כמו היריון מתקדם. היא עברה בירור רפואי מקיף שכלל בדיקות מומחים ובדיקות דימות מה שהדגים בבטנה גידולים רבים בגדלים שונים ואובחנה במיומטוזיס. 'מדובר בתופעה נדירה למדי בעיקר באישה שעברה כריתת רחם', מעדכן פרופ' לביא ומוסיף" 'זו תופעה מוכרת בספרות הרפואית'.


לאור המסות הגדולות של הגידולים התוך ביטניים והלחץ שהם הפעילו על רקמות חיוניות בתוך חלל הבטן כמו המעיים ודרכי שתן, הוחלט לנתח את שושי במהירות בגישה משולבת עם הצוות הבכיר של כירורגיית כרמל שכלל כירורגים אורולוגים וגניקולוגיים. את הניתוח הובילו פרופ' עופר לביא בצד הגינקולוגי וד'ר אריה ביטרמן בצד הכירורגי.

במהלך הניתוח נצפתה חדירה של אחת המיומנות לתוך לולאת מעי דק, מה שחייב כריתה של קטע המעי וחיבורו מחדש. טרם הניתוח מאחר והמיומות הגדולות חבקו והתמזגו עם השופכנים המובילים מהכליות שתן לשלפוחית, החליט צוות המנתחים על הכנסת סטנטים לשופכנים כדי לא לפגוע בהם. לאחר חמש שעות של ניתוח מורכב בשיתוף כלל המנתחים מכל המקצועות הוצאו מחלל הבטן של שושי המיומות הגדולות בגדלים שונים במשקל כולל של קרוב לחמישה ק'ג כאמור.

מסביר פרופ' עופר לביא: 'מיומה היא שריר המיוצר ע'י הרחם".שרירן מיומה הינו גידול שפיר אשר מוצאו משריר הרחם. ב 30 אחוז מאוכלוסיית הנשים בגיל הפיריון ניתן להדגים שרירנים בגוף הרחם, והאינדיקציה וההתוויות לניתוח שרירנים כוללים סימפטומים דוגמת דימומים, לחץ על איברים סמוכים, אי פיריון, כאבי בטן וחשד להתמרה ממארת של השרירן'.

אומרים פרופ' עופר לביא וד'ר אריה ביטרמן: 'גודל הגידולים ומשקלם הוא בהחלט נדיר כאמור ועד היום לא נתקלנו בכמות ובמשקל כאלה גדולים של גידולים, מה שהצריך עבודת צוות מיוחדת בשילוב אגפים שונים ומקצועיים בבית החולים הכוללים הדמיה מתקדמת כירורגיה אורולוגיה וגניקולוגיה ברמה הגבוה ביותר.

אין ספק כי השילוב של ניסיון הרב של הצוות יחד עם המקצועיות הרבה והתמיכה הרב מערכתית של כלל בית החולים סייעו לנו לעבור את הניתוח והמשימה בהצלחה רבה ואנחנו שמחים ביחד עם שושי על שעכשיו היא מרגישה הרבה יותר טוב ומאחלים לה המשך בריאות שלמה וטובה'.
שושי מתאוששת בצורה טובה במחלקה הכירורגית.
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור בריאות :
*   השבוע ב'כללית' בחיפה והגליל המערבי...
*   מטופל בבידוד קורונה הגיע למחלקת טראומה...
*   חוקרים מאוניברסיטת בן-גוריון בנגב...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים