כך רתמו ברמב'ם את ה-ZOOM לטיפול בחולי סרטן וגם סרטון הדרכה קצר בו תוכלו לצפות בסוף הכתבה. צילום: הקריה הרפואית רמב'ם

אחד מסימני התקופה הנוכחית , שירות השיחות המקוון ב-ZOOM, נכנס לאחרונה לשימוש במערך ההמטולוגי ברמב'ם והפך לכלי טיפולי בחולי סרטן, כחלק משירותי רפואה אינטגרטיבית הניתנים למטופלי המערך בשגרה

פורסם ב: 26/05/2020 15:38

תרגיל לביצוע. צילום: הקריה הרפואית רמב'ם
מטרת היוזמה, שמאחוריה עומד צוות רב תחומי הפועל במערך, היא להעניק למטופלי המערך כלים נוספים לשימור המצב הבריאותי והפיזי ואף שיפורו במקרים מסוימים.

במסגרת השירות החדש מעבירים מומחי צוות המערך פעילויות שונות לקבוצות מטופלים אינטימיות, המעניקות להם טיפול תומך ומשלים לטיפול הרפואי והתרופתי שהם מקבלים בהתמודדות עם המחלות ההמטולוגיות השונות. כך, לצד טיפולי קרינה, כימותרפיה, תרופות ביולוגיות, השתלות מח עצם וכו, זוכים המטופלים לחיזוק בצורת מפגשי פעילות גופנית, ריפוי בעיסוק, מפגשים עם מלווים רוחניים, הדרכה של תזונאיות, מפגשים עם פסיכולוגים ובהמשך מתוכננים גם מפגשים בנושאי דיקור, טיפולים במגע ועוד.

המפגשים כולם נעשים מרחוק, באמצעות ה-ZOOM ומתוך מטרה להקל על קבוצות האוכלוסייה בסיכון אשר ממעטים לצאת מביתם בימים אלו ולאפשר להם את רצף הטיפול ואיכות הטיפול לה הם זכאיים.

השבוע התקיים מפגש פעילות גופנית, אונליין, בו לקחו חלק מטופלי המערך שהתאמנו מול מסך המחשב. את הפעילות הנחה גלב סחרוב, אח אחראי ביחידה לקרישת דם במערך ההמטולוגי של רמב'ם המשמש גם כמאמן כוש: 'פעילות גופנית היא כמו תרופה' מסביר סחרוב את הרציונל מאחורי המפגש, 'היא יכולה גם לשמר תפקוד, גם לשפר תפקוד, להפחית סימפטומים למיניהם, להפחית כאב, להפחית בחילות ויחד עם זה לשפר את איכות החיים, להעלות את המורל ולשפר את מצב הרוח אצל מטופלים שצריכים להתמודד עם אתגרים שונים. יש היום כבר עבודות שמעידות על כך שלפעילות גופנית יש יכולת למנוע הישנות של המחלה'.

אומר ד'ר יריב קרסו רופא בכיר במערך ההמטולוגי ואחד מיוזמי השירות: קיוזמה, שתופסת תאוצה משבוע לשבוע, זוכה למשובים חיוביים בקרב מטופלי המערך. מאוד קל לרשום תרופות ולעקוב אחרי בדיקות דם אבל צריך להתייחס לא רק למחלה אלא גם למטופל, לאיכות החיים שלו ואופן ההתמודדות שלו עם המחלה. יצרנו כאן מעטפת שמבוססת על כלים רבים שיש ברמב"ם, כדי לאפשר למטופלים שלנו את ההתייחסות הרחבה ביותר לכלל הצרכים שלהם. אין לנו ספק שלפעילות מהסוג הזה יש השפעה חיובית על המטופלים שלנו'.

לדבריה של ד'ר נועה לביא, מנהלת שירות מיאולמה במערך ההמטולוגי ברמב'ם ומי שהגתה את המיזם: 'מדובר בתחום שהולך ומתפתח.הטיפולים בחולי סרטן הופכים לעיתים קרובות לטיפולים כרוניים וממושכים. לאורך השנים מתפתחות תופעות לוואי לתרופות וההתמודדות איתן הופכת לחלק ארי בהתמודדות עם המחלה. רפואה אינטגרטיבית היא עולם שלם של יכולת להתמודד עם הסימפטומים, להכין את הגוף לטיפולים ולשפר את איכות החיים בזמן קבלת הטיפול. בעתיד התחום הזה צפוי להיות חלק בלתי נפרד מהטיפול הבסיסי בחולים אונקולוגים'.

'שעת כושר' פוגשת את מומחי רמב'ם בטיפול בחולי סרטן. צפו בגלב סחרוב מעביר מפגש פעילות גופנית בזום למטופלי המערך ההמטולוגי ברמב'ם. צילום: הקריה הרפואית רמב"ם.
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור בריאות :
*   השבוע ב'כללית' בחיפה והגליל המערבי...
*   מטופל בבידוד קורונה הגיע למחלקת טראומה...
*   חוקרים מאוניברסיטת בן-גוריון בנגב...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים