עונת הרחצה בישראל נפתחה ב- 20 במאי 2020 בקריאה של האגודה למלחמה בסרטן לכלל הציבור להיות 'חכמים בשמש'

בכל פעם כשאתם יוצאים החוצה עם הילדים, תנקטו באמצעי זהירות מוגברים וזה לא מפחית כהוא זה את הדאגה שאתם צריכים כדי לשמור על עורכם ובריאותכם גם יחד. מי נכלל בקבוצת הסיכון הגבוהה?

פורסם ב: 20/05/2020 09:26

צילום : באדיבות האגודה למלחמה בסרטן
עונת הרחצה נפתחת והחופים הולכים להיות גדושים במתרחצים. זה כיף, זה מהנה והאבטיח והמלון בטוח יהיו גם טעימים. אבל, חשוב מאוד לא לשכוח, ימי הקיץ הם ימים חמים וקרינת השמש חזקה. גם בימים אלה, כשכולנו התגעגענו למרחב הפתוח, חשוב מאוד להגן על העור ועל הבריאות ולשמור על כללי ההתנהגות החכמה בשמש – חיפוש צל, כובע, משקפי שמש, ביגוד מתאים, שעות בטוחות, מסנן קרינה ושתייה מרובה, והכי חשוב, להגן על העור בשעות בהן עוצמת הקרינה הכי מסוכנת ולהימנע עד כמה שאפשר מחשיפה לשמש בין השעות 10:00 - 16:00.

תינוקות וילדים הם אוכלוסייה בסיכון במיוחד, שמרו עליהם. הוכח כי כוויות שמש בגיל הילדות, מהוות סיכון גבוה להתפתחות מלנומה במהלך החיים. 80% מנזקי השמש נגרמים לפני גיל 18.

חשוב לדאוג שהילדים לא יסירו את החולצה בזמן שהותם בחוץ ובמים (בעת שהותם במים, מומלץ שילבשו בגד גוף, רצוי בגד ים מיוחד עם שרוול, או חולצת כותנה באריגה צפופה, הדוקה לגוף), ויקפידו על כל כללי ההגנה האחרים, גם כאשר אינם בחסות ההורים. למשל, בזמן שהותם בפעוטון, בגן הילדים, בביה"ס, בקייטנה, בתנועות נוער, בספורט וכד'.

מי עוד נכלל בקבוצת הסיכון הגבוה?

בהירי עור שעורם נצרב בקלות.בעלי שומות רבות.תינוקות, ילדים וקשישים.אנשים שבתוקף עיסוקם או תחביבם נמצאים זמן ממושך בשמש..צוללנים, גולשים, שחיינים הנחשפים לשמש שעורם רטוב וקולט עוצמת קרינה גבוהה. אנשים שקרובי משפחתם חלו בסרטן העור.אנשים הנוטלים תרופות המגבירות את רגישות העור לקרינת השמש.אנשים שעברו השתלת איברים ומקבלים באופן טיפול קבוע.

צ-חפשו צל, יש להשתדל לשהות בצל , אך צריך לזכור כי בחוף הים, או בשפת הבריכה , ישנה גם קרינה חוזרת מהחול ו/או המים.

כ- כובע, מומלץ לחבוש כובע רחב שוליים, שיגן מקרני השמש על הפנים, העיניים, הצוואר וגם העורף.

מ- משקפי שמש, מומלץ להרכיב משקפי שמש תקניים המסננים את מעבר הקרניים העל- סגולות.

ב- ביגוד מתאים, מומלץ לכסות ככל שניתן את הגוף בלבוש מלא (חולצה עם שרוול ארוך ומכנסיים). הבדים המספקים את מירב ההגנה מפני קרני השמש הם בדים באריגה צפופה, כמו כותנה.

ש- שעות בטוחות, יש להימנע עד כמה שאפשר, מחשיפה לשמש בין השעות 10:00 - 16:00, שהן שעות בהן עוצמת הקרינה היא מרבית.

מ- מסנן קרינה, מומלץ למרוח את אזורי העור שנותרו גלויים לשמש, כחצי שעה לפני היציאה במסנן קרינה עם מקדם הגנה של 30 ומעלה, בצורה הבאה: למרוח שכבה אחת, ולאחר שנספגה למרוח שוב שכבה נוספת, כלומר, למרוח שכבה כפולה, כדי לא לדלג על אזורים מסוימים.

ש- שתיה מרובה, הגוף מזיע ומאבד נוזלים בימים חמים. כדי למנוע את התייבשות הגוף, יש להרבות בשתייה.


על ידי אימוץ כללים אלו, ניתן למנוע היווצרות סרטן העור, כמו גם למנוע קמטים וכתמים.

למענה לכל שאלה, היכנסו לאתר האגודה או התקשרו למוקד הטלמידע, המאויש 24 שעות ביממה, בטלפון 1-800-599-995
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור בריאות :
*   יחזקאל גריסרו בן 66 החולה במחלות קשות...
*   השבוע ב'כללית' בחיפה והגליל המערבי...
*   מטופל בבידוד קורונה הגיע למחלקת טראומה...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים