הישראלים חוזרים לחנויות בזהירות רבה. פרס דוליצקי יוענק למשורר והעיתונאי אלי אליהו. כתבה: רונית קיטאי.צילום: תמרה ברלסקי, מיכה שמחון

הסגר שנכפה על אזרחי ישראל שינה רבות בהרגלי הקניות שלהם מסתבר ובחשיבה שלהם על נושא בזבוז הכספים. אור לנצ'נר מנכ'ל לומינטי נטוורקס ופיני מנדל מנכ'ל quickizard על השינויים שהתחוללו. אלי אליהו והפרס שמעניקה האוניברסיטה העברית בירושלים

פורסם ב: 20/05/2020 09:13

אור לנצ׳נר מנכ'׳ל לומינטי נטוורקס. צילום: תמרה ברלסקי
לאחר עלייה של מאות אחוזים ברכישות אונליין במרץ ואפריל, חודש מאי מצביע על ירידה של 10% ברכישות אינטרנטיות בתחום האלקטרוניקה, 20% ירידה בציוד המשרדי ואף ירידה ברכישת מזון אונליין.

הפתיחה ההדרגתית של המשק מביאה את הציבור הישראלי לחנויות ומקטינה את רכישות האונליין יחד עם זאת הם הרבה יותר זהירים ופחות מבזבזים כספים על מוצרים לא חיוניים. מנתונים שנאספו על ידי חברת לומינטי נטוורקס, פלטפורמה מובילה לאיסוף מידע אונליין, בשיתוף פעולה עם Quicklizard, פלטפורמת תמחור אינטרנטי ,ממדינות שהחלו בתהליך פתיחת המשק לאחר משבר הקורונה - ישראל, גרמניה והמדינות הנורדיות, נמצא כי ישנה ירידה ברכישות מוצרי המזון והאלקטרוניקה באינטרנט, החל מהשבוע האחרון של אפריל, זאת לאחר קפיצה משמעותית ברכישות אונליין בחודש שלפניו (עלייה של מאות אחוזים בחודש מרץ):

תחום האלקטרוניקה מצביע על ירידה של 10% במכירות אינטרנטיות. הציוד המשרדי מצביע על ירידה של 20%
וגם ן מוצרי המזון במגמת ירידה באינטרנט. עוד עולה מהנתונים כי הצרכנים הישראלים חוזרים לחנויות מהר יותר מאשר במדינות הנבדקות וסה'׳כ רכישת מוצרי המזון בישראל גבוהה בהרבה משאר במדינות הנבדקות.

למרות זאת הצרכנים הרבה יותר זהירים מבחינת בזבוז כספים' בהשוואה לתקופה זו בעבר. עניין זה בא לידי ביטוי בעסקים המוגדרים לא חיוניים, בהם בולט ענף האופנה, שבו כלל הקטגוריה נמצאת ב-50% פחות מכירות בהשוואה לאותה תקופה אשתקד. עיקר הקניות בתחום האופנה מתמקדות בקטגוריית ילדים (צורך ממשי הנובע מהתפתחות הילדים).

המגמה השלישית שבולטת במיוחד מנתונים אלה היא הירידה בכמות הרכישות גדולות:- בחודש מרץ הורגשה עלייה של 800% במוצרי חיטוי הידיים בהשוואה לשנה שעברה, ואילו בחודש מאי אנו עומדים רק על 348% עלייה.
כלומר, הצרכנים רכשו יתר על המידה מוצרים כשהמשק נסגר לפעילות. עם זאת, כעת רואים הצרכנים כי אין צורך לדאוג ממחסור במוצרים חיוניים ולאגור אספקה.

אור לנצ׳נר מנכ׳׳ל לומינטי נטוורקס: "לנתונים שהוצאנו חשיבות רבה להבנת המשק ולהליך קבלת ההחלטות של העסקים. אנו במצב חדש ולא צפוי כמובן. חשוב לעקוב אחר הדאטה בכדי לכוון ביתר דיוק את ההיצע לביקוש. במיוחד כעת כשהציבור חי באי וודאות כלכלית ורוכש רק את שחייב"

פיני מנדל מנכ'ל Quicklizard: 'לאור משבר הקורונה פעילות הצרכנים בעולם האונליין התעצמה באופן חסר תקדים ובטווח זמן מאוד קצר. לאור פתיחת השוק סך הכל, נראה שאנשים חוזרים בזהירות לחנויות, אך אנו מצפים להמשיך לראות שוק מקוון משגשג. מה שהוגדר כעת כשיגרה החדשה לא יחזור לאחור'.


****

הפרס, שמעניקה האוניברסיטה העברית מדי שנה, הופך משורר או משוררת למעין 'משורר הבית' של החוג לספרות. 'שירתו היא שירה של אנושיות עמוקה, נטולת כוחניות והתחכמות ועשירה בכנות ובישירות הביטוי", נכתב בהודעת המכון לספרויות'

המשורר והעיתונאי אלי אליהו נבחר לחתן פרס דוליצקי לשנת תשע"א, וילמד בשנה"ל הבאה בתוכנית לכתיבה יוצרת סדנא בשירה בחוגים לספרות באוניברסיטה העברית. פרס דוליצקי הופך מדי שנה משורר או משוררת למעין "משורר הבית" של החוגים לספרות, התוכנית לכתיבה יוצרת, ומבטיח להם משרת הוראה סמסטריאלית בתוכנית לכתיבה יוצרת באוניברסיטה.

אליהו, בן 51 (יליד 1969), הוא משורר מוערך ועורך בעיתון "הארץ". הוא זכה בעבר בפרס שרת התרבות לספר ביכורים, בפרס ראש הממשלה ובפרס רעיית הנשיא. שיריו זכו בפרס "שירה על הדרך" של עיריית תל אביב וחלקם הולחנו והושרו, למשל על ידי המוזיקאים דודו טסה, שי צברי ועומר קורן. הם תורגמו לשפות צרפתית, אנגלית וערבית. אליהו הוציא לאור שלושה ספרים, ביניהם "אני ולא מלאך" בשנת 2008, "עיר ובהלות" בשנת 2011 ו"איגרת אל הילדים" לפני כשנתיים ממנו יצר דודו טסה אלבום שלם. הפרס האחרון שבו זכה היה פרס ברנר היוקרתי לשירה לשנת 2019. הוא בוגר אוניברסיטת תל אביב בחוגים לפילוסופיה יהודית וספרות עברית.

בהודעת המכון לספרויות באוניברסיטה העברית נאמר כי שירת אלי אליהו "מחזירה את האמון בקול השירי שתמיד נדמה כי הוא נעלם ואז הוא שב ומוצא לו אדם לדבר מתוכו, קול שהוא קרוב אך קשה לתפוס אותו: קול ישיר, מלא כנות, פשוט ופקוח". עוד נמסר כי "שירתו היא שירה של אנושיות עמוקה, נטולת כוחניות והתחכמות ועשירה בכנות ובישירות הביטוי. מתוך אמון רב בשירת אלי אליהו אנו שמחים להעניק לו, פה אחד, את הפרס". חברי ועדת הפרס היו השנה ראשת המכון לספרויות פרופ' אילנה פרדס, פרופ' דרור בורשטיין העומד בראש התוכנית לכתיבה יוצרת, ד"ר גור זק ראש החוג לספרות כללית והשוואתית, וד"ר תמר הס ראשת החוג לספרות עברית.

פרס דוליצקי, על שמו של המשורר והסופר העברי-יידי מנחם מנדל דוליצקי, מוענק זה שנים לבולטים שבמשוררים המקומיים. בעבר זכו בו, בין היתר, דליה רביקוביץ, מאיר ויזלטיר, אגי משעול, בכל סרלואי, ובנימין שבילי.
אלי אליהו. צילום: מיכה שמחון

 
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור קצר ולעניין :
*   'רב בריח' יצא בגליון חג. צילום: עמית...
*   על רקע התפשטות הקורונה, פסטיבל הסרטים...
*   תיבת האוצרות של ארכיון הסרטים הישראלי...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים