ג'אהה דוקורה (JAHA DUKUREH) שהיא פעילה חברתית שהצליחה לשנות סדרי עולם, נבחרה לדוברת החדשה של לוריאל פריז. כתבה: רונית קיטאי

JAHA DUKUREH היא דמות מובילה בתנועה העולמית למיגור מילת נשים ונישואי קטינות, היא נבחרה לשגרירת רצון טוב של האו'ם באפריקה והייתה מועמדת לפרס נובל לשלום, כל זאת לפני שמלאו לה 30 שנה.היום ג'אהה הופכת לראשונה להיות שגרירת המותג העולמי לוריאל פריז

פורסם ב: 18/05/2020 10:20

ג'אהה דוקורה שגרירת לוריאל פריז .צילום :יח'צ חו'ל
זה מזכה אותה בתואר Woman of Worth מתוך רצון להעניק לנשים את הכוח להחליט על חייהן עצמן: להאמין בערך העצמי שלהן - זה כוח. מנישואי קטינות ועד מילת נשים - דוקורה, ילידת גמביה, עברה "מילה" (כריתת איבר המין הנשי) כשהייתה בת קצת יותר משבוע. בגיל 15 נאלצה להתחתן עם גבר מבוגר ממנה, בארה'ב.

בגיל 17 הצליחה להימלט ממוסד הנישואים ולמדה לתואר ראשון ותואר שני בניהול ללא מטרות רווח מאוניברסיטת פלורידה. ג'אהה שמה לעצמה מטרה בחייה , למגר את מערכת האמונות המנציחות מילת נשים ונישואי קטינות, מהן סבלה כילדה.

בשנת 2013, בגיל 24 ג'אהה הקימה את עמותת "ידיים בטוחות לצעירות" למיגור מילת נשים ונישואי קטינות ולהענקת מרחב בטוח לניצולות מהתופעה הזו. בשנת 2015, לוריאל פריז זיהתה את ג'אהה כאישה בעלת ערך עצמי והעניקה לה פרס למימון הארגון כדי להגדיל את השפעתו. ההערכה היא כי העמותה הצליחה להציל למעלה ממיליון בנות לערך ולמנוע מהן לעבור מילה, כולל אחותה. העמותה הצליחה גם למנוע קרוב ל-15 מיליון נישואים בהם מעורבים ילדים הודות לקמפיינים גדולים בנושא. שינוי תפיסות עולם והנחישות והמסירות של ג'אהה סייעו לה לשנות את החוק. ימים ספורים לאחר שנפגשה עם גורמי ממשלה בגמביה, ארץ מולדתה, הכריז הנשיא דאז כי "מילת הנשים" היא מחוץ לחוק.

פעילותיה הרבות זכו להכרה רבה; היא נבחרה לאחת ממאה הנשים המשפיעות של מגזין "TIME" בשנת 2016, הייתה מועמדת לפרס נובל לשלום בשנת 2018, ובאותה שנה מונתה לשגרירת רצון טוב של האו"ם באפריקה. בשנת 2017 השתתפה בסרט תיעודי שבו חשפה את הרגישות המיוחדת שבעזרתה הצליחה לשנות תפיסות עולם ולמגר נורמות תרבותיות פוגעניות במשך דורות רבים.

דלפין וייר-הובאס, נשיאת המותג העולמית של L’OREAL PARIS מסרה: 'אנו שמחים לקבל את ג'אהה דוקורה למשפחת לוריאל פריז כדוברת עולמית. כמועמדת לפרס נובל לשלום ופרס "Women of Worth", דוקורה שינתה את חייהן של יותר ממיליון נערות ונשים הודות לפעילותה חסרת המורא. הנחישות והחוזק שלה גרמו לנשים רבות לקום, לדבר ולדרוש את הזכויות לגורל משל עצמן. דוקורה היא קול חזק ועצמתי המקדם את כל הנשים באשר הן'.
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור קצר ולעניין :
*   האישה אחות סיעודית במקצועה התגלתה...
*   מחקר מאוניברסיטת בן -גוריון בנגב ממליץ:...
*   ליאור כלפון ודוד ד'אור הצטרפו לעשרות...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים