זהבה ואלי שילה ז'ל ,סיפורה של משפחת עורכי דין חיפאית מוכרת והדור השלישי ממשיך את השושלת. כתבה: רונית קיטאי.צילום: אביב שילה Yo Studios

דור ההמשך הם עו'ד אורי שילה ואחותו עו'ד נילי שילה והצטרף למקצוע עו'ד אוהד שילה שמתמחה בדיני מיסים, ממש כמו הסבא שלו, והוא אחד מבין תשעת נכדיהם של עורכי הדין אלי וזהבה שילה ז'ל. הבת דפנה רם צועדת בעקבות אמה שהיתה מורה ועורכת עיתון בטרם הפכה לעורכת דין והיא מנהלת בי'ס בחיפה

פורסם ב: 08/05/2020 17:24

כנס 61 שנים למשרד א. שילה עורכי דין. יושבים זהבה ואליהו שילה ז'ל. עומדים הילדים והנכדים. צילום :אביב שילה Yo Studios
עו'ד אליהו (אלי) שילה ז'ל, נולד בשנת 1928 בעיר קמניץ Chemnitz בגרמניה (נפטר 12.9.2017) ועלה לארץ בחודש פברואר 1934 עם משפחתו. זה קרה לאחר שאביו התעשיין יחיאל ז'ל חווה התנכלות והשפלה מצד משטרת ה- SA הנאצית ,הבין את הסכנה לחייהם ונמלט משם בזמן.

בארץ למד אלי שילה בבי'ס 'אליאנס', שם גם הכיר לראשונה את מי שהפכה לימים להיות אשתו, זהבה. הוא המשיך לבי'ס תיכון מקצועי בסמ'ת.(ראשי תיבות של בית ספר מקצועי תיכוני.ר.ק.) . מאז גיל 11 ועד מלחמת העצמאות הוא שיחק כדורסל ב'מכבי' שהיה ממוקם בשכונת הדר בחיפה והיה בקבוצה הראשונה שהפכה לימים ל'מכבי חיפה' ואף אימן את נבחרת הנשים בכדורסל של מכבי חיפה.


בוגרי בי'ס בסמ'ת שהיתה מקפצה לממשיכים ללימודי הנדסה בטכניון ולא היו צריכים לעבור בחינות נוספות בשל כך, לא תרמו בכך למי שלא חלם להיות מהנדס אלא בחר במקצוע אחר. מאחר שלא הקנה לבוגריו תעודת בגרות, אלי שילה עבר בהצלחה בחינות בגרות של השגרירות האנגלית, באנגלית, ורק לאחר מכן הורשה ללמוד משפטים בביה'ס הגבוה למשפט וכלכלה (תל אביב).

עו'ד זהבה שילה ז'ל שנולדה בשנת 1929 בוורשה, פולין (נפטרה 16.4.2020) עלתה לארץ עם משפחתה בשנת 1935,היא למדה בביה״ס 'אליאנס' ובתיכון 'גימנסיה ביאליק' שלמרות השם לא היה ממוקם ברחוב ביאליק בחיפה אלא ברח' יונה וכיום יש בו חנות אופנה ועוד בקומה הראשונה של הבניין לשימור. בעבר היתה ממוקמת בקומה השניה שלו מסעדה ומועדון. .ר.ק.)

מאז גיל 11 זהבה שילה ז'ל היתה פעילה ב״הגנה״ ולימדה תלמידים שיעורם פרטיים. בהמשך לאחר שלמדה בסמינר למורים עבדה כמורה בבתי ספר בחיפה ובין יתר המקצועות לימדה אזרחות בבי'ס תיכון וגם היתה עורכת הבטאון 'חיפה העובדת'.


עו'ד אלי שילה שיכלל מאד את ידיעותיו המקצועיות בהנהלת חשבונות וביטוח, וקיבל רשיון עריכת דין בשנת 1955 ועו״ד זהבה שילה קיבלה רשיון עריכת דין ב-1961.

לאחר נישואיהם, קנו אלי וזהבה דירה בדמי מפתח ברחוב החלוץ 18 בשכונת הדר חיפה, בבנין שהיה בבעלות גב' מצליח, עולה מטורקיה שהיתה דמות מוכרת מאד בחיי הקהילה של חיפה. בערב יום כיפור, 1955, לאחר שעו'ד אליהו שילה קיבל את רשיון עו״ד, הפכו חדר אחד בדירה למשרד עורכי דין.

עד כמה העולם הקטן גילתה זהבה שילה כאשר לימים אחת מתלמידותיה בבי'ס התיכון התגוררה בסמוך לביתה וזו היתה הדסה אהרוני, בת דודתו של השף ישראל אהרוני.

לאלי וזהבה שילה נולדו שלושה ילדים: אורי, דפנה ונילי. אורי ונילי נהיו לעורכי דין ומגשרים ודפנה התמחתה בתחום החינוך המיוחד והיא מנהלת את ביה'ס 'הנרייטה' סולד בחיפה. ממשיכה את דרכה של אמה המנוחה שהיתה מורה בבתי ספר ואהובה ונערצת על כל תלמידיה.

לגברת מצליח היה חלק בהצלחת המשרד ובעיצוב החשיבה המשפטית של הדור השני. היא גוייסה לשמור על אורי הפעוט, ושחררה את ההורים לעבודתם המקצועית. כך תיבלה את שנותיו הראשונות של אורי באווירת לדינו וסיפורי ההתיישבות בחיפה. מאז היה אורי בן שנתיים וחצי.

בשנת 1960, הוא נאלץ להתמחות, על בסיס יום-יומי, בעזרתה של גברת מצליח בפרשת יוסליה שוחמכר שסבו החרדי ,שהילד הופקד בידו, סירב להחזירו להוריו, בשל אורח חייהם החילוני . כזכור, יוסליה הוחבא בישראל ולאחר מכן הוברח אל מחוץ לישראל, עד שאותר על ידי המוסד והוחזר להוריו בשנת 1962. גב' מצליח דאגה לעדכן את אורי מדי יום בהתפתחות הפרשה וחלקה איתו את דעותיה בנוגע למחלוקות שיצרה הפרשה בציבור. וכך במשך כשנתיים היא הפכה את אורי 'מומחה' לענייני הפרשה שהעסיקה את בתי המשפט ואת המוסד, וחידדה את נטייתו הטבעית של אורי לעסוק בענייני צדק וחברה.

ב-1964 לאחר שהמשפחה גדלה והחליפה דירת מגורים, הפכה הדירה ברחוב החלוץ למשרד עורכי דין, שבו שכנו שני המשרדים העצמאיים, של אליהו שילה ושל זהבה שילה. המשרד של עו'׳ד אליהו שילה עסק בתחומי המשפט האזרחי (מסים, משפט מסחרי, ליטגציה, מקרקעין) והמשרד של עו״ד זהבה שילה עסק בדיני משפחה וירושה ובמקרקעין.

במהלך השנים הפך עו״ד אליהו שילה למומחה במשפט מסחרי ובתחום האגודות השיתופיות וההתישבות בגליל ומונה כיו'ר ועדה לקבילות פנקסים של מס הכנסה ויועץ משפטי לוןעדות מקומיות לתכנון ובניה. למעלה מ-25 שנים הוא התנדב לשמש קובל ראשי של ועדת האתיקה של מחוז חיפה של לשכת עורכי הדין במשך תקופה ארוכה ובגין פעילותו ההתנדבותית למען חיזוק המקצוע הוא קיבל בשנת 2005 את האות החשוב ביותר של לשכת עורכי הדין בישראל 'יקיר המקצוע', ובהמשך קיבל גם את אות המחוז ליקיר המקצוע.

עו״ד זהבה שילה זכתה להכרה כמומחית מהשורה הראשונה בדיני משפחה, והפכה לכתובת הבלעדית של מאות לקוחות שנעזרו בה להשכין שלום בית או להיפרד ברוח טובה.

ב-1984, לאחר שובו מלימודים בצרפת (בבית הספר לתיטרון Etienne Decroux ) הצטרף למשרד בנם, עו'ד אורי שילה (כמתמחה) ואחריו הצטרפה בתם עו'ד נילי שילה (שניהם בוגרי הפקולטה למשפטים באוניברסיטה העברית בירושלים).

בראשית שנות ה-90 הקימה המשפחה שלוחת משרד בתל אביב (בניהולה של עו'ד נילי שילה שסיימה בינתיים לימודי מוסמך במינהל עסקים באוניברסיטת תל אביב) ולפני כ- 15 שנים הוקם המשרד החדש בשדרות המגינים 35 חיפה, שבו יכולים לעבוד במקביל 10 עורכי דין.

עם הזמן קנה לו המשרד מוניטין של משרד המתמחה במקרקעין, תכנון ובניה, ליווי הקמת מפעלים, דיני אגודות שיתופיות, משפט מסחרי ומס הכנסה וזאת לצד משרדה של עו'ד זהבה שילה שהיה בעל מוניטין בדיני משפחה וירושה. המשרד טיפל באלפי תיקי ליטיגציה, במפעלים תעשייתיים (ובמיזמים עסקיים חוצי גבולות), בארגון הקניות ״מושבי הגליל״ ובמושבים בגליל. המשרד התמחה בייצוג ועדות מקומיות לתכנון ובניה ובענינים מוניציפליים, ליווה פרוייקטים של בנייה של אלפי יחידות דיור ומאות יחידות דיור מוגן, ויעץ לבעלי דירות בעשרות בנינים בסוגיות של חיזוק הבנינים בפני רעידות אדמה.

מאז 2010 זכה המשרד לחיזוק משמעותי מהמשרד התל-אביבי המוערך ד'ר מ. דרוקר ושות׳ עורכי דין, שלו מוניטין עצום בתחום דיני המסים, וכתוצאה משיתוף הפעולה הייחודי בין המשרדים זוכים לקוחות משרד א. שילה ושות׳ לקבל ייעוץ בדיני מיסים ברמה הגבוהה ביותר ממומחי המס המובילים בישראל, הן במשרד בתל אביב והן בשלוחת המיסים שנפתחה במשרד בחיפה.

כחלק ממחוייבות המשרד לפתרון סכסוכים בדרכים אלטרנטיביות וחסכוניות עוסקים עורכי הדין נילי שילה, אורי שילה ועורכי דין נוספים במשרד, בגישורים ופתרון מחלוקות בדרכים אלטרנטיביות, ומקיימים ישיבות גישור במרכז הגישור של עו'ד נילי שילה בהוד השרון, ובמשרדים בתל אביב ובחיפה.

לאלי וזהבה ז'ל נולדו תשעה נכדים. נכון להיום רק אחד מהם , אוהד שילה ,בחר במשפטים כמקצוע ובעקבות סבו אלי שילה ז'ל הוא מתמחה בדיני מיסים.
השבט המשפחתי לבית שילה עורכי דין. שלישי משמאל עו'ד אורי שילה. יושבים מימין עורכי הדין זהבה ואליהו שילה ז'ל.צילום: אביב שילה Yo Studios

 
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור רינונים :
*   הזמרת, דוגמנית, וכוכבת הפופ המצליחה...
*   הסגר מוביל לחיבורים שקודם אולי לא...
*   טקס ברית מילה מרגש נערך נערך במרכז...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים