הגיבורים מאחורי הקלעים - עובדי המעבדות. כתבה: רונית קיטאי. צילום: דוברות כללית

צוות המעבדה המחוזית הגדולה של 'כללית' שבה פועלת גם מעבדת קורונה איזורית, ציין את שבוע המעבדות הרפואיות העולמי

פורסם ב: 03/05/2020 14:29

מעבדה מחוזית של כללית עורכת בדיקות לקורונה. צילום: דוברות 'כללית'
עובדי המעבדה המחוזית של 'כללית' הממוקמת בעיר נשר זכו השבוע להוקרה מיוחדת מרונן נודלמן מנהל המחוז ומהנהלת המחוז ששיגרו ברכה מיוחדת לציון השבוע העולמי של המעבדות הרפואיות.דגש שמו על כך שבימי קורונה תפקידם, החשוב תמיד, זכה לבולטות רבה כמי שמבצעים את בדיקות הקורונה במעבדה המיוחדת שהקימה כללית במקום.

המעבדה המחוזית של 'כללית' בנשר בניהולה של ד'ר מירה ברק, הינה המעבדה השנייה בגודלה בכל רחבי הארץ ב'כללית' ואליה מתנקזות כל יום 18,000 דגימות ממרפאות 'כללית' בכל רחבי המחוז ויוצאות 70,000 תוצאות.


יכולותיו של צוות המעבדה, שמקבלת לאורך שנים תווי איכות מחמירים, הוכחו פעם נוספת כאשר תוך ימים ספורים לאחר שמשרד הבריאות אישר למעבדות נוספות לבצע בדיקות לזיהוי נגיף Covid19 הוקמה בתוך המעבדה המחוזית של 'כללית' מעבדת קורונה, אשר הועבר אליה ציוד ייחודי והיא פועלת בתנאי בטיחות גבוהים.

על מנת לעמוד בדרישות ההולכות וגדלות לביצוע הבדיקות עברה המעבדה מפעילות שגרה לפעילות חירום. למשימה הלאומית נרתמו עובדים מהמחלקות השונות במעבדה שעברו הכשרה מזורזת, אך מוקפדת, עברו לבצע בדיקות קורונה במעבדה ייעודית הפועלת 14 שעות ביממה כל ימות השבוע, כולל סופי שבוע וחג.

ד'ר שפרה קן דרור מנהלת המעבדה למיקרוביולוגיה ומעבדת הקורונה, מסבירה כי בניגוד לבדיקות שבשגרה, תהליך זיהוי נגיף ה-Covid19 הינו מורכב וארוך. השלב הראשון והקריטי הינו השלב בו מנטרלים את הנגיף בטיפול ייחודי. בשלב זה עובדים מספר צוותים בחדר ברמת בטיחות ביולוגית גבוהה עם ציוד מגן מיוחד. כעבור מספר שעות של עבודה פיזית מייגעת מתקבלות דגימות ללא סכנת הדבקה, העוברות לשלב הבא בתהליך.

בשלב זה מופקות חומצות הגרעין מתוך תא הנגיף וכעבור כשלוש שעות עוברות הדגימות לבדיקת ה RT PCR (Reverse Transcriptase PCR) בה מגבירים את כמות העותקים של החומר הגנטי של הנגיף על מנת שניתן יהיה לזהות רצפים ייחודים האופייניים לנגיף Covid19.

בשלב האחרון מפענח צוות ייחודי את תוצאות ה- PCRעל מנת לקבוע האם הנבדק נושא את הנגיף או אם לאו.
הפעילות מתבצעת במציאות משתנה כל העת עם צורך להסתגל בכל פעם לערכות בדיקה (קיטים) המתחלפות בהתאם למלאים של המדינה, למטושים מיצרנים שונים ובשאיפה לבצע יותר בדיקות בלוח זמנים קצר יותר.

המעבדה לקורונה מבצעת כיום כ-700 בדיקות ביום לזיהוי הנגיף והיא בין המעבדות המובילות בארץ במספר הבדיקות ובלוח זמנים קצר. מבצעות בה את בדיקות של כלל הדגימות מאתרי הבדיקות שנלקחות באוהלים, קרונות ניידים ועמדות בדיקה של כללית ברחבי מחוז חיפה וג"מ וכן בדיקות המועברות אליה מגורמים שונים בכל רחבי הארץ.

במקביל לפעולות במעבדת הקורונה, יתר עובדי המעבדה מבצעים את כלל הבדיקות האחרות הנדרשות למטופלים ואף התגייסו לעבוד שעות רבות מעבר לשעות פעילותם הרגילות על מנת לקלוט דגימות דחופות של מטופלים הפונים למיונים הקהילתיים של כללית בעיקר בלין ובזבולון, ששעות השירות בהם הוארכו כדי לתת למבוטחי כללית מענה במציאות בה הציבור חושש מתמיד להגיע לחדרי המיון בבתי החולים.

המעבדה המחוזית אשר נמצאת בחזית הטכנולוגיה, כבר נערכת לביצוע הערכות מקצועיות למספר רב של ערכות בשיטות סרולוגיות שיצביעו על מידת החיסוניות של האוכלוסיה כנגד הנגיף. בדיקות אלו יוכלו לתת מידע מי נחשף לנגיף ופיתח נוגדנים כנגדו (גם אם לא חש חולה). הצוות ממתין להחלטה משרד הבריאות, באשר לסוג הבדיקות שיבוצעו ולקבלת אור ירוק לבצוען.
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור בריאות :
*   מי הפתיעה את חברי צוות מוקד הלילה...
*   מהנדס, חוקר ננו ומשפטן באוניברסיטת...
*   ד'ר דליה קסנר, מנהלת חדשה -ישנה חזרה...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים