השבוע בבי'ח 'כרמל'. כתבה: רונית קיטאי. צילום: אלי דדון דובר בי'ח 'כרמל'

לוחמי הקורונה של בי'ח 'כרמל' הם עוז יאיר המנהל הלוגיסטי, דור בז'רנו מהנדס בית החולים וצוות בית החולים. חיל האויר יקיים ביום העצמאות מטס הצדעה מעל בתי החולים וביניהם 'כרמל' בנהולו של ד'ר אבי גולדברג. מפקד חיל הים אלוף עמיקם נורקין שיגר מכתב מרגש לד'ר אבי גולדברג מנהל בית החולים

פורסם ב: 26/04/2020 10:37

ד'ר אבי גולדברג מנהל בי'ח כרמל. צילום: אלי דדון דובר בי'ח כרמל
חיל האוויר מצדיע לבתי החולים. כך יערך מטס הצדעה מרהיב של מטוסי חיל האוויר יתקיים מעל בית החולים 'כרמל' ביום העצמאות הקרוב כאות הוקרה לעבודתם המסורה של צוותי בית החולים והתמודדותם הקשה במלחמה בנגיף הקורונה. במכתב מרגש למנהל ביה'ח 'כרמל' ד'ר אבי גולדברג כותב מפקד חיל האוויר האלוף עמיקם נורקין. 'מגיפת הקורונה פתחה עבורנו זירת לחימה חדשה זירה בה אתם בכרמל ושאר בתי החולים מובילים את המאבק, בעוד אנו בצה"ל מסייעים במגוון נושאים רחב ופועלים בזירות מבצעיות.


לקראת יום העצמאות ה -72 של מדינת ישראל החלטנו בצה'ל להוקיר את פועלכם ולקיים מטס של הצוות האווירובטי של חיל האוויר בחזית בית החולים כרמל ", כותב האלוף נורקין.קבמהלך יום העצמאות בשעות הצהריים יופיעו ארבעת מטוסי ה'עפרוני' של הצוות האווירובטי מול בית החולים ''כרמל', הופעה שכולה העברת מסר של הוקרה לצוותי הרפואה וגורמי בריאות הציבור באשר הם. במהלך המופע האווירובטי מעל כרמל תוכלו גם לשמוע את ברכת טייסי חיל האוויר מברכים את הצוותים המופלאים של בית החולים ברכה ישירה מהשמיים.רופאים עובדים צוות בית החולים וכל תשובי חיפה והסביבה מוזמנים לצאת ולצפות בצוות האווירובטי של חיל האוויר מצדיע לכם בשם צה'ל ובשם מדינת ישראל'.


מנהל המרכז הרפואי ד'ר אבי גולדברג הודה למפקד חיל האוויר האלוף נורקין במילים חמות : 'אנו מעריכים ומוקירים מאוד את המחווה המרגשת שלך ושל חיל האוויר לצוותים שלנו ב'כרמל'. אנו גאים לשרת בנאמנות ובמסירות את תושבי חיפה והצפון להעניק להם את השירות הרפואי הטוב ביותר לאורך כל השנה ובמיוחד בתקופה הסוערת כיום, תוך התמודדות ומאבק בלתי מתפשר בנגיף הקורונה. בשמי ובשם כל עובדי ביה'ח כרמל אנו מודים לכם על המחווה והמטס המיוחדים ומאחלים לך לכל חיילי צה"ל ואזרחי ישראל חג עצמאות שמח ובריא'.


****




לוחמי הקורונה של כרמל הם לא תמיד רופאים או אחיות, אבל הם מובילים בבי'ח 'כרמל' בגבורה ובמסירות את החזית השניה בקרב העיקש נגד נגיף הקורונה. אנחנו מתכוונים לעוז יאיר המנהל הלוגיסטי של בית החולים ולדורי בז'רנו מהנדס בית החולים. מאז פרצה הקורונה הם בקושי רואים את ביתם ובני המשפחה שלהם. הם עובדים בלוחות זמנים מטורפים ובקצב עבודה משגע, משנים ברגע את פניו של בית החולים כרמל ומעמידים אותו ערוך מוכן ומדוגם לקבלה וטיפול בעשרות חולי קורונה.


מסביר עוז יאיר מנהל לוגיסטי מרכז רפואי כרמל: 'הקורונה תפסה אותי בעיצומם של פרויקטים רבים עם תחילת שנת העבודה 2020 . הזמן פתאום עצר מלכת ומצאתי את עצמי יחד עם צוותי המחלקה שלי עושים שינוי חד בצורת העבודה במעבר משגרה לחירום.

צוות בית החולים מתרגל מידי שנה תרחישים שונים הקשורים למתארי החירום השונים, אך מציאות המשתנה בקצב מהיר, הדורשת התאמה מיידית לקונספט עבודה אחר כמו בעידן הקורונה טרם פגשנו. צוות התפעול והלוגיסטיקה של כרמל אותו אני מנהל בשש השנים האחרונות כולל; צוות הרכש , המחסנים, משק וניקיון, המשנעים הרפואיים, המטבח, אספקה סטרילית, מונה מעל 200 עובדים שבתקופה זו עובדים לילות כימים, בכדי להוות את התמך היעיל, המהיר והאיכותי ביותר לפעילות הרפואית בכל רבדיה.

זיווד והקמה של מחלקות הקורונה, הצטיידות בציוד מיגון תקני ואיכותי\ נושא שהפך לאתגר עולמי, מכשור רפואי, שינוי שיטות הניקיון, כביסה, שינוי בשיטות ההספקה שיתאימו למציאות החדשה, וזו רק רשימה חלקית.
לשמחתי תודות לצוות המקצועי שלנו בכרמל, ובסיוע חטיבת הלוגיסטיקה בכללית אנו עומדים בדרישות הצוות לכלל האמצעים והדרישות.

בנימה אישית אציין כי הדבר הזה שונה מכל מה שהכרתי, מבצע צבאי ואפילו מלחמה.שם לאויב יש פנים וצורה ואת לוחות הזמנים ניתן לשער ככל שמתקדמים. כאן עם הקורונה זה ברור שהסוף מעורפל, ושחיינו לא יחזרו למה שהיו, לפחות בעתיד הנראה לעיין.

מרשים אותי בכל פעם מחדש לראות את המסירות וההתמדה של העובדים. הצוות פועל במשמרות חלקיות תוך עמידה במשימות השוטפות (כמו ההתארגנות הקדחתנית להכשרת בית החולים לחג הפסח) , במקביל למציאות מורכבת ומאתגרת, ובכל זאת, עומד בהצלחה במשימות הנדרשות.האתגר האישי שלי במישור המקצועי, הוא להיות מוכן לכל תרחיש אפשרי עם המענה הראוי, ובכך לאפשר לשאר חבריי בהנהלה לעסוק בהיבטים הקליניים ובטיפול בחולים.
בפן המשפחתי, גם לי יש אב מבוגר המתגורר בגפו, שנגזר עליי כמעט ולא לראותו, וכן משפחה הכוללת ילדים הנמצאים בבית, בין כל אלה אני צריך לנווט ולחלק את הזמן.

לקראת חג העצמאות של מדינת ישראל העומד בפתח, אוסיף ואומר שזה מיוחד לראות את עם ישראל נלחם כולו ללא הבדל דת גזע ומין, אחד בשביל השני, ההתגייסות ורוח ההתנדבות מורגשת ומלווה את הצוות לאורך הדרך. אני מאחל לכולנו עוד ימים טובים, ובטוח שעוד יבואו'. עוז יאיר נשוי להילה ואב לשלושה ילדים, מתגורר בחיפה ועובד בבית החולים 'כרמל' מזה 11 שנים מתוכן שש שנים כמנהל לוגיסטי.


דורי בז'רנו –מהנדס בית החולים כרמל מספר: 'משבר הקורונה העולמי איתו אנו מתמודדים בימים אלו בכרמל תפס אותי בתחילת שנת העבודה ודחק מהר מאוד את כל תכניות העבודה לצד. מיד הבנו שמשהו אחר קורה. משהו שגדול מכל תכניות העבודה המתוכננות וסדר העדיפות מיד השתנה.

עם קבלת ההנחיה להקמת מחלקת הקורונה הראשונה בבית החולים החלו עבודות בינוי והתאמת תשתיות בקצב מסחרר שלא חוויתי בכל שנותיי כמהנדס וזאת על מנת לנצח בתחרות מול מתחרה שאינו נראה. שעות העבודה הפכו פתאום ללא רלוונטיות. הגענו הביתה רק כדי לאגור כוחות ליום שלמחרת. הדבר התאפשר הרבה בזכות התמיכה מהבית. הימים ימי תחילת הסגר ואף אחד לא רגיל להיות מחוץ למסגרות במהלך כל היום. התמיכה של אשתי, איילת , וההבנה של הילדים בבית בתפקיד של אבא במשבר חשובה לי מאין כמותה ואיפשרה לי תפקוד תקין במצב הלחוץ והלא נורמלי בו אנו מתנהלים. ההגדרה ש'אבא מתכונן למלחמה בקורונה' כדברי הקטן שבילדיי גרמה לי לתחושת גאווה עילאית.

עם השלמת בניית מחלקת קורונה אחת התקבלה הנחיה להתחיל בבניית מחלקה קורונה 2 ובטרם הספיק הצבע להתייבש במחלקה כבר התבקשנו לבנות עוד מחלקה את קורונה 3 . במקביל להתקדמות הבינוי החלנו בהערכות מסיבית להתאמת המערכות בחדרי הטיפול ה'מיוחדים' לחולי קורונה" חדרי ניתוח, חדרי צנתורים, חדרי לידה, רנטגן ועוד. כל פונקציה בבית החולים קיבלה התייחסות נפרדת והתאמה בהתאם לנדרש. כל תרחיש נבחן מכל הזוויות על מנת לאפשר טיפול מיטבי תוך שמירה מקסימאלית על בריאות הצוות הרפואי. התחושה שלי הייתה שאנו במרוץ נגד הזמן ובכל רגע קו הסיום מתקרב.

הקמת מחלקות לטיפול בקורונה אינה דומה בשום צורה להקמת כל מחלקה אחרת בבית החולים. התשתיות במחלקות הקורונה אינן מובנות מאליהן כלל. אנו לא מורגלים בבניית מחלקות הכוללות חדרי התמגנות והתפשטות בכניסה למחלקה וביציאה ממנה, לא מורגלים בהקמת חדרי בקרה עמוסי מסכים מהם הטיפול במטופל מבוצע בשלט רחוק.
ניהול נכון ותמציתי, הרתמות כוללת ומדהימה של צוותי ההנדסה והאחזקה, תוך "לימוד בתנועה" של תהליכי העבודה הרפואיים והלוגיסטיים הנדרשים במחלקות הקורונה, הביאו להקמת מחלקות מותאמות לטיפול בחולי קורונה תוך שמירה על בטיחות הצוות המטפל בפרקי זמן שאינם סבירים בעולם ההנדסה. הרתמות נותני השירותים החיצוניים– קבלנים, ספקים ומתכננים לעמידה במשימה הייתה מרשימה ונתנה תחושה שאנחנו לא לבד במערכה. כולי תקווה שנגיע ליום שאחרי המשבר. ליום בו מערכות התשתית של בית החולים יחזרו להיות מובנות מאליהן. בינתיים, מסכם דורי מהנדס ביה"ח, אנו כאן ערוכים ומוכנים להתמודד עם כל תרחיש אליו נדרש'.
דורי בז'רנו. צילום: אלי דדון דובר בי'ח כרמל

עוז יאיר. צילום: אלי דדון דובר בי'ח כרמל

מטס אווירובטי. צילום: באדיבות חיל האויר

 
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור בריאות :
*   השבוע ב'כללית' בחיפה והגליל המערבי...
*   במהדורת החדשות של ערוץ 13 שודרה כתבה...
*   סמסו מברוק למנהל המרכז הרפואי לגליל...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים