המרכז הרפואי 'כרמל' פתח מחלקת קורונה מחוץ לתחום. כתבה: רונית קיטאי. צילום: אלי דדון דוברות בי'ח 'כרמל'

נפתחה מחלקה חדשה וייעודית לטיפול בחולי קורונה בבית החולים והיא מנותקת ורחוקה מבניין ביה'ח המרכזי. במחלקה יש ציוד רפואי כנדרש והאיבחון המתקדם נעשה בתנאי הבידוד המתאימים על פי דרישות משרד הבריאות

פורסם ב: 15/03/2020 12:31

צוות מינהל קורונה. צילום: אלי דדון דובר בי'ח כרמל
מנהל בי'ח 'כרמל' ד'ר אבי גולדברג : 'בית החולים ערוך ומוכן לכל תרחיש ונעשה הכל כדי להעניק את את הטיפול הבטוח והטוב ביותר לכל מטופלנו'.

כמו במבצע צבאי מורכב, בפרק זמן קצר במיוחד ובשיתוף כל גורמי בית החולים הוקמה תוך ימים ספורים ב'כרמל' מחלקה מיוחדת ויעודית לקליטה וטיפול בחולי קורונה. היא שוכנת במקום בו היתה בעבר המחלקה הגריאטרית. למחלקה כניסות נפרדות והיא הוכנה על פי כל הקריטריונים הקפדניים של משרד הבריאות לעמידה וטיפול בחולי קורונה.

ד'ר שני ברוש סגנית מנהל ביה'ח ומנהלת מתחם קורונה החדש מעדכנת כי המחלקה החדשה סטרילית ומבודדת מהעוברים והשבים, והיא רחוקה ומנותקת לחלוטין ממטופלי בית החולים הרגילים. מחלקת הקורונה החדשה קיבלה את השם 'מחלקה ראשונה' ותוכל לקלוט עד 28 חולים בכל הגילאים ורמות התחלואה כולל חולים קשים.

כשהיא מצויידת בכל הציוד הרפואי הדרוש. לרשות המחלקה עומדים אמצעי הנשמה וטיפול נמרץ, שירותי צילום ודימות, בדיקות אולטרא סאונד, אפשרות לביצוע חלק מבדיקות הדם במקום. ובמקרה הצורך גם אפשרות לביצוע טיפולי דיאליזה בתוך המתחם לחולים שיזדקקו.

בשיתוף גורמי ההנדסה הלוגיסטיקה והמחשוב של 'כרמל' נבנה בפרק זמן קצר מערך שליטה טכנולוגי מתקדם לצפיה וטיפול מרחוק בחולי המחלקה וזאת כדי לשמור על בטיחותם של הצוותים המטפלים. המחלקה צויידה בציוד דיגיטלי משוכלל הכולל מצלמות מעגל סגור במערכות TYTO של 'כללית' לצורך אחבחון מרחוק, מדבקות מיוחדות המנטרות את מדדי החולים מרחוק ועוד טכנולוגיות מתקדמות נוספות וזאת כדי לצמצם את המגע בין החולים לצוות המטפל למינימום הנדרש. למחלקה מערכות מיזוג אויר ומשטר אויר נפרד כדי למנוע מעבר זיהומים דרך האויר.

מנהלת הסיעוד של בית החולים ,אהובה טל, מעדכת כי לטובת המחלקה נבחרו צוותים רפואיים יעודיים, הכוללים רופאים מומחים ורופאי הרדמה וטיפול נמרץ כמו גם צוותים סיעודיים שיטפלו בחולי הקורונה, וכי בטיחות המטפלים נשמרת ומוקפדת במיוחד לכל אורך הטיפול.

את הצוותים הרפואיים מובילה ד'ר שני ברוש סגנית המנהל יחד צוות יחידת הזיהומים של כרמל בניהולו של ד'ר גבי ובר ועם מנהל הסיעוד שנבחר האח אחמד חמוד. 'הכשרנו מטפלים וצוותים מיוחדים המכירים היטב את נהלי הטיפול בחולי קורונה. הצוותים מתעדכנים כל הזמן בנוהלי הטיפול העדכניים של משרד הבריאות ומצויידים במיטב הציוד המיגוני כדי לשמור על בריאותם ולאפשר להם את הטיפול הבטוח ביותר בחולי הקורונה', לדברי ד'ר שני ברוש.

כדי להנעים את שהותם של חולי הקורונה במחלקה מעניקה הנהלת ביה'ח לכל מטופל אריזת תמרוקים אישית עם כלי רחצה ואביזרים לאמבטיה כדי לתת להם תחושה נעימה של בית, בנוסף הותאמה לחולים חצר נעימה בה יוכלו לשבת ונשום אויר צח כמו כן הובאו למתחם ספרי קריאה טלויזיות ואביזרי ספורט וכושר להגברת תחושת הבית ומניעת תחושת הבידוד.

כדי לשמור על עדכונים בית החולים פתח עמוד מידע ייעודי לצוות ביה'ח בפורטל בית החולים המתעדכן אונליין 24/7 . באמצעות הפורטל יכול כל צוות בית החולים להתעדכן בכל רגע נתון בכל הידע הדרוש ובעדכוני משרד הבריאות בנושא קורונה


ד'ר שני ברוש מדגישה כי בהתאם להנחיות משרד הבריאות אזרחים השוהים בבידוד בית לאחר חזרה מחו'ל ומופיעים אצלהם תסמינים של חום שיעול או קושי בנשימה מתבקשים לא הגיע לחדר המיון של ביה"ח. במקרים כאלו יש להתקשר למוקד 101 של מד"א ובמידת הצורך יגיע פרמדיק לביתו של המטופל ללקיחת בדיקות מעבדה והמשך טיפול על פי החלטת רופא.

מהנהלת בית החולים נמסר בנוסף כי עקב התפרצות נגיף הקורונה חל איסור על הגעת מבקרים לבית החולים.
מטופלים הזקוקים לליווי ובעיקר קשישים וילדים זכאים לליווי של אדם אחד בלבד.בכל מקרה יש לצמצם את השהיה בבית החולים למינימום ההכרחי.


באגרת מיוחדת לעובדים כותב מנהל ביה'ח ד'ר אבי גולדברג: 'כולנו עוקבים בדריכות אחר התפשטות נגיף הקורונה בעולם ובישראל. בית החולים נערך לעליה משמעותית במספר החולים המאושפזים בישראל ולשם כך פתחנו מחלקת אחשפוז ייעודית לחולים בנגיף הקורונה.המחלקה שנפתחה בבניין הישן, במקומה של המחלקה הגריאטרית נמצאת במתחם המתאים ביותר לעמוד בדרישות משרד הבריאות להפעלת המחלקה.הנהלת בית החולים וצוות שעת חירום מעודכנים כל העת באופן שוטף ע'י משרד הבריאות והנהלת הכללית, ואנו גם עוקבים ומפיקים לקחים מההיערכות של בתי החולים אחרים, שכבר אשפזו חולי קורונה'.בתמונות ד"ר שני ברוש מנהלת הסיעוד אהובה טל האח האחראי אחמד חמוד וצוות מחלקת קורונה
חדר אישפוז במחלקת הקורונה, חדר הבקרה לשליטה מרחוק, המרחב הציבורי לטובת המטופלים
קרדיט – צילום אלי דדוןידיעה 2 - בכרמל מחבקים את העובדים המבודדים

כמעט 30 עובדים מצוות עובדי בית החולים כרמל נמצאים כיום בבידוד בית בעקבות הקורונה אבל זה לא אומר שבכרמל שכחו אותם. במיזם משותף של הנהלת ביה"ח יו"ר ועד הרופאים ד"ר אריה ביטרמן ויו"ר ועד העובדים האחות אירנה ברייב הוכנו חבילות שי טעימות ומפנקות עם עוגות ודברים טובים לכל המבודדים, כשהמנהלים ויו"ר הוועדים נוסעים לביתו של כל עובד ועובד הנמצא בבידוד ומעניקים לו אישית חבילה מתוקה בטעם כרמל.
בין העובדים המבודדים נמצאים רופאים שחזרו מכנסים מקצועים בחו"ל, אחים ואחיות ועובדי מנהל שונים שעל פי הוראות משרד הבריאות מחוייבים להימצא בבידוד בית.
" כל עובד חשוב לנו מאוד גם ברמה האישית, וחשוב לנו לשמור על קשר רציף עם כל העובדים המבודדים שלנו, אומר ד"ר אריה ביטרמן יו"ר ועד העובדים ומנהל המחלקה הכירורגית א' בכרמל. כולנו כאן בכרמל משפחה אחת גדולה ומאוחדת וכולנו נמדדים לא רק ברגעים היפים והטובים אלה בעיקר ברגעים הקשים ואנחנו תמיד נהיה כאן בשביל כל הרופאים והעובדים שלנו" .
בין הרופאות הנמצאות בבידוד בית נמצאת גם ד"ר מיוריאל קונפניקי מנהלת מלרד הילדים בכרמל. ד"ר מיוריאל ומשפחתה חזרו מחופשה משפחתית בצרפת וכעת כל המשפחה ביחד נמצאת בבידוד בית. " מצד אחד זה מאוד יפה ומרגש המחווה היפה של בית החולים זה נותן לי תחושה שכולנו משפחה אחת מחוברת, אבל מצד שני אני מרגישה קצת לא נעים שכולם עובדים ומתרוצצים בביה"ח סביב הקורונה ואני לבד כאן בבית ולא יכולה להשתתף במאמץ של כולם, אומרת ד"ר מיוריאל, אבל לצערי אין לי הרבה מה לעשות וזה לא תלוי בי. אני מקבלת המון טלפונים וחיזוקים מכל החברים והצוותים במחלקה שלי ומכל בית החולים זה ממש מחמם לי את הלב ותודה למשפחת כרמל שלא שוכחת אותנו אף פעם".

בצילום – אהוד פקלר מנהל משא של כרמל עם יור הוועדים ד"ר ביטרמן והאחות אירנה
קרדיט – צילום אלי דדון


בכרמל מוכנים לקורונה

נפתחה מחלקה חדשה וייעודית לטיפול בחולי קורונה בבית החולים כרמל.
המחלקה מנותקת ורחוקה מבניין ביה"ח המרכזי והיא מצויידת בציוד רפואי ואבחון מתקדם ובתנאי הבידוד המתאימים על פי דרישות משרד הבריאות.
מנהל כרמל ד"ר אבי גולדברג : " בית החולים ערוך ומוכן לכל תרחיש ונעשה הכל כדי להעניק את את הטיפול הבטוח והטוב ביותר לכל מטופלנו"


כמו במבצע צבאי מורכב, בפרק זמן קצר במיוחד ובשיתוף כל גורמי בית החולים הוקמה תוך ימים ספורים בכרמל מחלקה מיוחדת ויעודית לקליטה וטיפול בחולי קורונה.
המחלקה ממוקמת בבנין נפרד הרחק מבניין בית החולים המרכזי במקום בו שוכנה בעבר המחלקה הגריאטרית. למחלקה כניסות נפרדות והיא הוכנה על פי כל הקריטריונים הקפדניים של משרד הבריאות לעמידה וטיפול בחולי קורונה.

ד"ר שני ברוש סגנית מנהל ביה"ח ומנהלת מתחם קורונה החדש מעדכנת כי המחלקה החדשה סטרילית ומבודדת מהעוברים והשבים, והיא רחוקה ומנותקת לחלוטין ממטופלי בית החולים הרגילים.
מחלקת הקורונה החדשה של כרמל שקיבלה את השם " מחלקה ראשונה " תוכל לקלוט עד 28 חולים בכל הגילאים ורמות התחלואה כולל חולים קשים כשהיא מצויידת בכל הציוד הרפואי הדרוש. לרשות המחלקה עומדים אמצעי הנשמה וטיפול נמרץ, שירותי צילום ודימות, בדיקות אולטרא סאונד, אפשרות לביצוע חלק מבדיקות הדם במקום. ובמקרה הצורך גם אפשרות לביצוע טיפולי דיאליזה בתוך המתחם לחולים שיזדקקו.

בשיתוף גורמי ההנדסה הלוגיסטיקה והמחשוב של כרמל נבנה בפרק זמן קצר מערך שליטה טכנולוגי מתקדם לצפיה וטיפול מרחוק בחולי המחלקה וזאת כדי לשמור על בטיחותם של הצוותים המטפלים. המחלקה צויידה בציוד דיגיטלי משוכלל הכולל מצלמות מעגל סגור במערכות TYTO של הכללית לצורך אבחון מרחוק, מדבקות מיוחדות המנטרות את מדדי החולים מרחוק ועוד טכנולוגיות מתקדמות נוספות וזאת כדי לצמצם את המגע בין החולים לצוות המטפל למינימום הנדרש. למחלקה מערכות מיזוג אויר ומשטר אויר נפרד כדי למנוע מעבר זיהומים דרך האויר.

מנהלת הסיעוד של כרמל אהובה טל מעדכת כי לטובת המחלקה נבחרו צוותים רפואיים יעודיים, הכוללים רופאים מומחים ורופאי הרדמה וטיפול נמרץ כמו גם צוותים סיעודיים שיטפלו בחולי הקורונה, וכי בטיחות המטפלים נשמרת ומוקפדת במיוחד לכל אורך הטיפול. את הצוותים הרפואיים מובילה ד"ר שני ברוש סגנית המנהל יחד צוות יחידת הזיהומים של כרמל בניהולו של ד"ר גבי ובר ועם מנהל הסיעוד שנבחר האח אחמד חמוד . " הכשרנו מטפלים וצוותים מיוחדים המכירים היטב את נהלי הטיפול בחולי קורונה. הצוותים מתעדכנים כל הזמן בנוהלי הטיפול העדכניים של משרד הבריאות ומצויידים במיטב הציוד המיגוני כדי לשמור על בריאותם ולאפשר להם את הטיפול הבטוח ביותר בחולי הקורונה".

כדי להנעים את שהותם של חולי הקורונה במחלקה מעניקה הנהלת ביה"ח לכל מטופל אריזת תמרוקים אישית עם כלי רחצה ואביזרים לאמבטיה כדי לתת להם תחושה נעימה של בית, בנוסף הותאמה לחולים חצר נעימה בה יוכלו לשבת ונשום אויר צח כמו כן הובאו למתחם ספרי קריאה טלויזיות ואביזרי ספורט וכושר להגברת תחושת הבית ומניעת תחושת הבידוד.

כדי לשמור על עדכונים בית החולים פתח עמוד מידע ייעודי לצוות ביה"ח בפורטל בית החולים המתעדכן אונליין 24/7 . באמצעות הפורטל יכול כל צוות בית החולים להתעדכן בכל רגע נתון בכל הידע הדרוש ובעדכוני משרד הבריאות בנושא קורונה
ד"ר שני מעדכנת ומדגישה , כי בהתאם להנחיות משרד הבריאות אזרחים השוהים בבידוד בית לאחר חזרה מחו"ל ומופיעים אצלהם תסמינים של חום שיעול או קושי בנשימה מתבקשים לא הגיע לחדר המיון של ביה"ח. במקרים כאלו יש להתקשר למוקד 101 של מד"א ובמידת הצורך יגיע פרמדיק לביתו של המטופל ללקיחת בדיקות מעבדה והמשך טיפול על פי החלטת רופא.

מהנהלת בית החולים נמסר בנוסף כי :
עקב התפרצות נגיף הקורונה חל איסור על הגעת מבקרים לבית החולים.
מטופלים הזקוקים לליווי ובעיקר קשישים וילדים זכאים לליווי של אדם אחד בלבד.
בכל מקרה יש לצמצם את השהיה בבית החולים למינימום ההכרחי.


באגרת מיוחדת לעובדים כותב מנהל ביה"ח ד"ר גולדברג,
"כולנו עוקבים בדריכות אחר התפשטות נגיף הקורונה בעולם ובישראל.
בית החולים שלנו נערך לעליה משמעותית במספר החולים המאושפזים בישראל
ולשם כך פתחנו מחלקת אשפוז ייעודית לחולים בנגיף הקורונה.
המחלקה נפתחה בבניין הישן, במקומה של המחלקה הגריאטרית.
מתחם זה הוא המתאים ביותר לעמוד בדרישות משרד הבריאות להפעלת המחלקה.
הנהלת בית החולים וצוות שעת חירום מעודכנים כל העת באופן שוטף עיי משרד הבריאות והנהלת הכללית, ואנו גם עוקבים ומפיקים לקחים מההיערכות של בתי החולים אחרים, שכבר אשפזו חולי קורונה ".בתמונות ד"ר שני ברוש מנהלת הסיעוד אהובה טל האח האחראי אחמד חמוד וצוות מחלקת קורונה
חדר אישפוז במחלקת הקורונה, חדר הבקרה לשליטה מרחוק, המרחב הציבורי לטובת המטופלים
קרדיט – צילום אלי דדוןידיעה 2 - בכרמל מחבקים את העובדים המבודדים

כמעט 30 עובדים מצוות עובדי בית החולים כרמל נמצאים כיום בבידוד בית בעקבות הקורונה אבל זה לא אומר שבכרמל שכחו אותם. במיזם משותף של הנהלת ביה"ח יו"ר ועד הרופאים ד"ר אריה ביטרמן ויו"ר ועד העובדים האחות אירנה ברייב הוכנו חבילות שי טעימות ומפנקות עם עוגות ודברים טובים לכל המבודדים, כשהמנהלים ויו"ר הוועדים נוסעים לביתו של כל עובד ועובד הנמצא בבידוד ומעניקים לו אישית חבילה מתוקה בטעם כרמל.
בין העובדים המבודדים נמצאים רופאים שחזרו מכנסים מקצועים בחו"ל, אחים ואחיות ועובדי מנהל שונים שעל פי הוראות משרד הבריאות מחוייבים להימצא בבידוד בית.
" כל עובד חשוב לנו מאוד גם ברמה האישית, וחשוב לנו לשמור על קשר רציף עם כל העובדים המבודדים שלנו, אומר ד"ר אריה ביטרמן יו"ר ועד העובדים ומנהל המחלקה הכירורגית א' בכרמל. כולנו כאן בכרמל משפחה אחת גדולה ומאוחדת וכולנו נמדדים לא רק ברגעים היפים והטובים אלה בעיקר ברגעים הקשים ואנחנו תמיד נהיה כאן בשביל כל הרופאים והעובדים שלנו" .
בין הרופאות הנמצאות בבידוד בית נמצאת גם ד"ר מיוריאל קונפניקי מנהלת מלרד הילדים בכרמל. ד"ר מיוריאל ומשפחתה חזרו מחופשה משפחתית בצרפת וכעת כל המשפחה ביחד נמצאת בבידוד בית. " מצד אחד זה מאוד יפה ומרגש המחווה היפה של בית החולים זה נותן לי תחושה שכולנו משפחה אחת מחוברת, אבל מצד שני אני מרגישה קצת לא נעים שכולם עובדים ומתרוצצים בביה"ח סביב הקורונה ואני לבד כאן בבית ולא יכולה להשתתף במאמץ של כולם, אומרת ד"ר מיוריאל, אבל לצערי אין לי הרבה מה לעשות וזה לא תלוי בי. אני מקבלת המון טלפונים וחיזוקים מכל החברים והצוותים במחלקה שלי ומכל בית החולים זה ממש מחמם לי את הלב ותודה למשפחת כרמל שלא שוכחת אותנו אף פעם".

בצילום – אהוד פקלר מנהל משא של כרמל עם יור הוועדים ד"ר ביטרמן והאחות אירנה
קרדיט – צילום אלי דדון
מערך שליטה מרחוק על חולי קורונה. צילום: אלי דדון

חדר אשפוז קורונה. צילום: אלי דדון

ד'ר שני ברוש. צילום: אלי דדון דובר בי'ח 'כרמל'

המרחב הציבורי במחלקת הקורונה

הצוות מחזיק באחת מחבילות השי שיעניקו אחר כך למבודדים : עוגיות של BIGA. צילום: אלי דדון

 
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור בריאות :
*   השבוע ב'כללית' בחיפה והגליל המערבי...
*   מטופל בבידוד קורונה הגיע למחלקת טראומה...
*   חוקרים מאוניברסיטת בן-גוריון בנגב...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים