'ניצנה' רומן מתח מאת: אביחי אורן. הוצאת 'פרדס'

אביחי אורן, מרצה להיסטוריה של עם ישראל באוניברסיטה הפתוחה. ערך מקראות לימוד ופרסם שני ספרי לימוד. האחד על תיאוריות שונות בחקר האנטישמיות והשני על האנטישמיות בגרמניה בסוף המאה ה-19 וראשית המאה ה-20.ניצנה נכתב בהשראת ספרו של היסטוריון. על דמות הגבר, דמות האישה וצביון החיים במדינת ישראל

פורסם ב: 21/02/2020 15:17

ניצנה מאת אביחי אורן. הוצאת 'פרדס'
השנה היא 1948. במדבר סיני מצאו חיילים בתוך החולות תינוקת בדואית נטושה והביאו אותה אותה לישראל. הם קוראים לה ניצנה. כארבעים שנה אחר כך, משמשת ניצנה כעוזרת במוסד למפגרים שנפתח סמוך לביתו של ויקטור.

ויקטור, בן 59, שכל משפחתו נספתה בשואה ביוון למעט אחותו, שאף במשך כל חייו להתערות בחברה הישראלית ולזכות ליציבות בה. הוא הפך לקצין בצה'ל, הקים משפחה והתקדם בעבודתו. אולם לאחר יותר משלושים שנות נישואים, אשתו מודיעה לו כי היא נוטשת אותו כדי לבלות את שארית חייה עם אחותה הגדולה ממנה, שלא נישאה מעולם.

ההלם גדול וויקטור במצוקה ולא מוצא נחמה .לא מידידו הטוב וגם לא מילדיו שהתרחקו ממנו במהלך השנים ולא מבקבוק הראקי החביב עליו. רק המפגש עם ניצנה מטלטל את עולמו הסדור והמוגדר ומכניס לחייו תשוקה וציפייה, אך גם סכנה גדולה ולבסוף אישום ברצח ומשפט מתוקשר.

'ניצנה' הוא רומן מרתק ומותח, הכתוב ביד אמן ופורש יריעתו מימי מלחמת העולם השנייה ביוון ועד שנות התשעים של המאה העשרים בישראל. במרכזו עומדת ההתנגשות בין הסדר הפטריארכלי הישן שעל פיו חונך וגדל ויקטור, לבין ערכים פמיניסטיים הפולשים אל חייו מכל כיוון וסוגרים עליו. חסר אונים צופה גיבור הסיפור בקריסת אידיאל הגבר הלאומי שבו דבק מאז הגיעו ארצה, אך גם מצפה לתפנית שתטעין את חייו במשמעות חדשה. הספר מכיל 336 עמודים, 88 ש'ח בחנויות הספרים הנבחרות.

אביחי אורן הושפע בכתיבת ספרו מהספר של ההיסטוריון ג'ורג' מוסה – 'מין ולאומיות', העוסק בזיקה שבין לאומיות, גבריות ומיניות, בעידן המודרני (מסוף המאה ה-19 ועד אחרי מלחמת העולם השנייה) ובעיצובה של הגבריות החדשה במדינות הלאום במרכז ומערב אירופה.

ניצנה" הוא הרומן השני פרי עטו. קדם לו 'שלישיית בית הכרם' (גוונים 2013). אביחי אורן יליד רעננה (1954) הוא כיום תל אביבי.
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור ספרים חדשים :
*   איזה יום היום? מאת לירית אביטל בר נתן...
*   מדיניות ושירותים בבריאות הנפש בישראל...
*   'גורלות' מאת גבי זיו. עורכת: עינת יקיר...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים