'ברגע האחרון' מאת לאה ברק. עיצוב עטיפה: ינאי סגל. הוצאת 'כרמל'

כאשר גיבורת הרומן ענת מתחברת כילדה לבנות משכבת סוציו-אקונומית נמוכה מאד משלה, הוריה החליטו שהם עוברים לעיר אחרת. אולי זה מסביר כיצד ענת, מורה לספרות בבי'ס תיכון ושרת ביה'ס שלום הם גיבורי הרומן. מחברת הספר היתה מנהלת בי'ס תיכון עד לפרישתה

פורסם ב: 24/01/2020 16:00

'ברגע האחרון' מאת לאה ברק. הוצאת 'כרמל'
על אף הפערים הגדולים ביניהם, הקשר הנפשי מתפתח ומעמיק. תעלומה זו מלווה בתופעות תמוהות נוספות בחייה של ענת: מחלתה המסתורית של האם, מעברי דירות בהולים, ולצדם עולמו המורכב של שלום וילדותו הלוטה בערפל השכחה. העלילה מתפתחת לכיוונים מרתקים ולא צפויים עם הופעתן של דמויות נשכחות מן העבר, עד לסיום המפתיע החושף את קשיי העלייה והקליטה של מי שהגיעו אל המדינה בשנותיה הראשונות.

ספרים רבים נכתבו על אותה תקופה, חלקם הגדול מותחים ביקורת קשה על תהליכי הקליטה השגויים ועל תחושות הקיפוח של העולים. ייחודו של הרומן "ברגע האחרון" הוא בהתבוננות על התהליכים מנקודת מבט חדשה. אין בו האשמות וטרוניות, יש בו התבוננות, הבנה, ותאור ההתמודדות של שתי משפחות משני צידי המתרס: משפחת העולים החדשים מתימן ששלום הוא אחד מבניה, ומשפחתה של המורה ענת מוותיקי הארץ המוצאת את עצמה עם תינוקת לא לה, אותה הם מגדלים באהבה ובפחד תמידי פן תזוהה ותילקח מהם.

באמצעות ענת המורה לספרות, עוסק הרומן ביצירותיהם של ביאליק, עגנון, אורי צבי גרינברג ועוד, ומעלה שאלות מרכזיות הקשורות במהפך שעברה הספרות מאז תנועת ההשכלה. מקום חשוב בדיון הספרותי יש לשירי שלום שבזי שהשנה מלאו 400 שנה להולדתו ועל שמו נקרא גיבור הסיפור.

לאה ברק מורה ומחנכת, מרצה וסופרת. בעלת תואר ראשון בספרות עברית ותנ'ך ותואר שני בספרות עברית, מאוניברסיטת בר-אילן. עסקה בהוראת ספרות בתיכון והדרכת סטודנטים בהוראה. ניהלה שני בתי ספר תיכוניים של רשת אמי'ת, בתל אביב וברעננה. קיבלה פרס חינוך ממשרד החינוך בשנת תשס"א. לאחר פרישתה (לפני 19 שנים) החלה בכתיבת סיפורים קצרים לכתבי עת ספרותיים ובמתן הרצאות על ספרות עברית, בקתדרה העירונית ברעננה. בת למשפחה דתית-לאומית שמוצאה בפולין. גדלה בשכונת שפירא בדרום תל אביב של שנות הארבעים המאוחרות. מתגוררת ברעננה 43 שנים. נשואה לעמיצור, פרופ' להנדסה כימית באוניברסיטת אריאל ואם לחמישה ילדים.218 עמודים, 84 ש'ח. הוצאת 'כרמל'


כתובת דף הפייסבוק של לאה ברק:


www.facebook.com/leabarakauthor
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור ספרים חדשים :
*   איז'ה דה אורו ילדה של זהב מאת אושרת...
*   'הולכת פנימה' מאת מרב השרוני. הוצאת...
*   הַמִּפְלֶצֶת שֶׁל אִיתָמָר מאת טל...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים