בכירי חברות ונציגי רשויות ממשלתיות הגיעו לאיצטדיון סמי עופר בחיפה לכנס הכלכלי השנתי בצפון לתאגידים . כתבה: רונית קיטאי

את הכנס קיימו משרד עורכי הדין ש. פרידמן ושות' ופירמת הייעוץ וראיית החשבון PwC Israel . כנס שהפך כבר למסורת ולבבואה של הכלכלה באזור הצפון ,מתקיים מידי שנה בעשור האחרון ואותו הנחתה במקצועיות ובחן אשת התקשורת דנה ויס.

פורסם ב: 12/12/2019 18:30

מימין לשמאל אור שחף מנכ'ל החברה הכלכלית לחיפה, שי באב'ד מנכ'ל משרד האוצר, ד'ר מלכה ניר ראש זירת ייצור מתקדם ברשות החדשנות, עו'ד דורון שוופי שותף מנהל במשרד ש. פרידמן ושות', ורונן ברקוביץ', שותף, ראש תחום מגזר התעשייה, צילום: מיכה בריקמן
.


הפאנל המרכזי בכנס עסק בחדשנות טכנולוגית כיוצרת ערך בתעשייה ובכלכלה בסביבת אי ודאות. בנוסף, דנו בסוגיות מרכזיות במשק בתחומי הגלובליזציה, לוקליזציה, וסקירת השוק, וכן התקיימו הרצאות קצרות בסגנון TED. את הכנס חתם איש התקשורת שי גולדן בהרצאה בנושא הפיכת הקושי למנוע של הצלחה


בין המשתתפים : שי באב'ד מנכ'ל משרד האוצר, אייל שוחט מנכ'ל סודהסטרים העולמית, עו'ד דורון שוופי, שותף מנהל במשרד עורכי הדין ש. פרידמן ושות', עו'ד אורן שרון ראש תחום הייטק, ש. פרידמן ושות', זיוה איגר מנהלת הרשות לשתוף פעולה תעשייתי וקידום השקעות זרות במשרד הכלכלה, עו'ד גיל ברק שותף וראש המשרד בחיפה, PwC Israel, אור שחף מנכ'ל החברה הכלכלית לחיפה, גילעד אלטשולר מייסד, בעלים ומנכ'ל משותף אלטשולר שחם, ד'ר מלכה ניר ראש זירת ייצור מתקדם ברשות החדשנות, דורון סדן, שותף מנהל PwC Israel, יואב היינמן, שותף פורטיסימו קפיטל, רונן ברקוביץ' שותף, ראש תחום מגזר תעשייה PwC Israel, וניקולאי אברוטוב, סמנכ"ל שותפויות, Bringg, ואלדד רוטמן, מייסד GlassesUSA.

עוד בטרם החל הפאנל דיסקסו על הקשר החיפאי שלהם כתבת חדשות ערוץ 2 עו'ד דנה ויס ומנכ'ל משרד האוצר עו'ד שי באב'ד. האחרון כיהן כמנכ'ל 'צים' במשך שמונה שנים ואילו אמה של דנה, האמנית ואוצרת האמנות רבקה בלוק ויס, גדלה בחיפה שם מתגוררים אחותה ואחיה.

שי באב'ד מנכ'ל משרד האוצר התייחס לשיעור המס על חלוקת דיבידנדים והדגיש כי 'אם אנחנו נייצר מערכת אמון עם החברות שכל כמה שנים יש מבצע מס , המשמעות היא שהמס, שעומד על 32% הוא לא רלוונטי, ודה פקטו אחוז המיסוי יהיה אותו אחוז מיסוי של המבצע.

התפיסה שלנו היא לא לעשות מבצע כל כמה שנים אלא באמת באופן נדיר, חד פעמי, פעם בהרבה שנים, כל עוד אנו מאמינים שהוא לא משדר למערכת שאנחנו באופן מלאכותי שינינו את שיעור מס הדיבידנדים. היום אנחנו בסיטואציה ששבע השנים הטובות נגמרו, יש האטה מסוימת ופחות הכנסות בלתי צפויות. שר האוצר הבא יצטרך לראות איך הוא מאזן את המערכת, להחזיר את הגירעון והחוב, ולטפל ביחס ההכנסות וההוצאות, וככל הנראה להעלות את המיסים. להערכתי, יש הרבה צעדים שניתן לעשות לפני שמעלים את מס ההכנסה לכלל הציבור, ניתן להגדיל מס על סקטורים מסוימים תחילה".

לדברי עו'ד דורון שוופי,שותף מנהל, ש. פרידמן, 'המצב הנוכחי של בחירות חוזרות ונשנות משפיע על כולנו. בענפים שלמים נדרשות החלטות כלכליות גדולות וקטנות, שאינן מתקבלות מכיוון שאין 'בוס' במשרדי ממשלה רבים והכללים המשפטיים החלים על תקופות של ממשלת מעבר אינם מאפשרים קבלת החלטות מרחיקות לכת.

עלינו להישמר מכל משמר שלא לפגוע בעצם הלגיטימיות של מערכות אכיפת החוק במדינה ובכלל זה המשטרה, הפרקליטות ובתי המשפט. יש לשמור על הפרדת הרשויות במדינה ולא לאפשר לרשות אחת לקעקע את האושיות האחרות, לעיתים ממניעים זרים. שוופי התייחס לגירעון הממשלתי וציין כי "אחת מאפשרויות הטיפול העיקריות בגירעון היא הפחתה זמנית של שיעור המס שיוטל על חלוקת דיבידנדים. רשות המיסים ניסתה להשיג זאת באמצעות תיקוני חקיקה והוצאה לפועל של סעיפים קיימים המחייבים חברות לחלק דיבידנד. אלא שהפעלת שיטת ה"מקל" אינה אלגנטית, מעודדת חברות לנסות להתחמק מרוע הגזרה, וכן, יידרשו שנים ארוכות להשגת התוצאה הרצויה. למדינה לא תהיה ברירה אלא לעשות שימוש גם בשיטת ה"גזר", ולהפחית זמנית את שיעור המס על הדיבידנד, דבר שיגרום לחלוקה מסיבית של דיבידנד, כפי שהוכח בעבר, ולהעשרת קופת האוצר, וזאת זמן לא ארוך לאחר כינון הממשלה החדשה".

לדברי עו'ד אורן שרון,ראש תחום הייטק במשרד עורכי הדין ש. פרידמן : 'התעשייה היצרנית בישראל נדרשת היום לשדרג עצמה באמצעות פיתוחים טכנולוגיים על מנת להתחרות בשוק הגלובאלי ולהתאים עצמה למגמות אוניברסאליות בתחום החדשנות. תמורות טכנולוגיות בחברות התעשייה היצרנית בישראל תאפשרנה ייעול של תהליכי הייצור, הצעת מוצרים חדשים לשוק, בקרה ופיקוח למניעת תקלות ותאונות ויותר מכל, תתרומנה ליציבות האקוסיסטם המקומי המבוסס על יחסי גומלין בין התעשייה היצרנית לתעשיית ההיי-טק'.

אומר רונן ברקוביץ' שותף וראש מגזר תעשייה ב-PwC: 'מהפכת התעשייה הרביעית נעה קדימה. בסקר שנערך לאחרונה על ידי PwC בשיתוף גופים אמריקאים מצאנו כי קרוב ל-60% מהיצרנים האמריקאיים כבר נמצאים בהליך של הטמעת טכנולוגיות וחדשנות במפעלים שלהם וקרוב ל-70% מהם מתכוונים להגדיל השקעות בשנה הקרובה ב-Smart Factory. כמו כן , מהסקר אנו למדים כי ההשפעה המשמעותית של כניסת רובוטים למפעל יצרני אינה בהכרח החלפת כוח אדם, כפי שרבים סבורים, אלא דרישה גבוהה יותר לעובדים בעלי יכולת לנהל את מערך הרובוטי. חברות תעשייתיות יצרניות ישראליות צריכות להפנים כי ישיבה על הגדר בכל האמור למהפכה תעשייתית שמתרחשת סביבנו ובתחרות השוררת בשוק אינה עוד אופציה. אלו שלא ישכילו להפנים זאת, ימצאו את עצמם בפיגור מול השחקנים האחרים'.

לדברי רואה החשבון דורון סדן, השותף המנהל של : wאנחנו כישראלים פחות טובים לתכנן עתיד רחוק. צריך שנהיה חכמים ולא צודקים .כשמסתכלים בפריזמה של טובת מדינת ישראל הדבר הכי אקוטי הוא שיהיו כלים מתאימים למגזר החרדי והמגזר הערבי להשתלב בשוק התעסוקה. אחרת גזרנו את ילדיהם לעוני, בל גזרנו גם את עתיד ילדינו למצב בו ההכנסה לנפש נמוכה בכ– 30%.

הם לא יכולים לצאת לעולם העבודה הנוכחי, ובטח לא העתידי, עם הכלים שיש להם כיום. לצערי אנחנו לא עושים מספיק כדי לשנות זאת ואולי אף מעודדים את המצב הזה באופן שבו קיצבאות ילדים משולמות. יש לשקול מעבר למימון הלוואות/מענקים שיעודדו עבודה ולימודי ליבה ולימודי מקצועות טכנולוגים חלף הקצבאות הקיימות.

באשר לחוסר הוודאות הכלכלית המקומית והעולמית הרי שיש עננה בגלל הגירעון וקצב הצמיחה וזה עוד בעולם שלא נמצא במשבר כלכלי. אנחנו צריכים להיות מוכנים למשבר, זה שסטטיסטית ישנו משבר כל עשר שנים לא אומר בהכרח שהוא יגיע עכשיו, אבל צריך להיערך לזה. לכן צריך להסתכל על תקציב המדינה והוצאות הממשלה. תקציב 2020 בנוי על תקציב 2019, שהוא תקציב המשכי של 2017. בשל הבחירות תקציב 2020 שאינו מעודכן הוא למעשה קיצוץ רוחבי. המגזר הציבורי לא מייצר צמיחה, והוא אף גדל עם משרות לא נחוצות. אנחנו צריכים לצמצמם אותו לגודל הנכון. בכל העולם יש שינוי במגזר העסקי וגם במגזר הציבורי בעקבות דיגיטציה ואוטומציה, ומדינות כמו שבדיה ודנמרק, בהן הנושא קיבל טיפול נכון, הגדילו את הפריון'.

אייל שוחט מנכ'ל 'סודהסטרים' העולמית: 'במכירה שלנו ל'פפסיקו' היה תהליך שהוא ההפך מאקזיט. גילינו ש-90% מהתוצרים שלנו מיוצרים במפעל ברהט ולא כמו חברות אחרות שיש להן מפעלים פזורים בעולם. לפפסי היו את כל הסיבות שלא לייצר את העסקה. המנכ'ל העולמי של 'פפסיקו' הגיע לפני תחילת ההסכם לבקר במפעל, עשה שם סיבוב וגם ביצע סלפי עם העובדים ואמר שהוא ראה שם אנשים שמחים וזה מפעל שמח. אצלנו יש משהו מיוחד, גיוון של רב תרבויות, תרבות ארגונית מיוחדת וזה סוד ההצלחה שלנו. ערך נוסף זה אומץ עסקי, אנחנו קודם כל מתחילים לרוץ ואז אנחנו חושבים לאן, שזה בדיוק הפוך מהאמריקאים. זה גם היתרון של הישראלים והחוצפה הישראלית בעולם'.

פגשתי בכנס את אור שחף מנכ'ל החברה הכלכלית לחיפה, מזכרון יעקב הגיעו ארז שוופי סמנכ'ל פיתוח עסקי בחברת airtouch - רובוטים לניקוי פנלים סולריים , ורעייתו שרון שוופי יו'ר מניבים קרן הריט החדשה בע'מ, איתן שטיאסני מנכ'ל עיריית חיפה, סער דותן סמנכ'ל בכיר בחברת 'צים' ששמח מאוד לפגוש בכנס את מנכ'ל 'צים' לשעבר שי באב'ד. היו שפע של בכירים ממשרד עורכי הדין ש. פרידמן ושות' וביניהם עו'ד אמיר כהן-דור שותף מנהל , עו'ד אביבה זיגמונד, השותפים במשרד עו'ד נירה קורי ועו'ד מעוז רוט. היתה שרה עזריאל מנהלת משרד עו'ד ש. פרידמן ושות', עורכת הדין הדר ארבל בעלת משרד בוטיק למקרקעין בשדרות מוריה בחיפה שאת ההתמחות שלה עשתה במשרד ש. פרידמן ולאחר מכן עבדה שם במשך שש שנים נוספות עד שיצאה לדרך עצמאית.

מי שהצליח לשעשע היה רואה החשבון גיל ברך ממשרד קסלמן וקסלמן שפתח את הכנס וגילה: 'יש לי חולשה ל'ירוקים' ולא התכוון במקרה זה לדולרים אלא ל'ירוקים' שעל מגרש איצטדיון סמי עופר שם התקיים הכנס. האוהד של מכבי חיפה ראה בקהל את ה'צהובים' וה'אדומים' שנעו בחוסר נוח, כך התבדח. התוספת שלי הם יכלו להיות צהובים זה לזה או אדומים מרוב כעס אך תמיד עדיף הדשא של השכן שהוא ירוק יותר...

עוד היו :ערן אזוגי מאלטשולר שחם,עו'ד קרן פישר גוטרמן ממשרד ש. פרידמן, עו'ד אורית אסנין העוסקת בגישור וישוב סכרסוכים, ישראל בן שלום בכיר בעיריית חיפה,קובי שקולניק רואה חשבון ומשפטן מהאוניברסיטה הפתוחה, גיל ברק מקסלמן וקסלמן PWC משם הגיע גם רונן ברקוביץ'. באו ד'ר יורם זבה נשיא לשכת הספנות, איש העסקים יוסי אנטורג, עו'ד מיכאל (מיקי) ספרן ממשרד ש. פרידמן ושות', יועצת התקשורת ספיר ליטני קליינבורט,דוד קסטל נשיא לשכת המסחר, יוחנן וולך מנכ'ל לשכת הספנות, רואה החשבון שמוליק וטנשטיין מלשכת המסחר והתעשיה, יועצת התקשורת החיפאית לימור גורביץ', בני זוסמן אקס בנקאי וכיום יו'ר 'פסגות כרמל' ארגון עולי מרכז אירופה.
דורון סדן, שותף מנהל, PwC Israel, שי באב'ד מנכ'ל משרד האוצר ועו'ד דורון שוופי, שותף מנהל, ש. פרידמן צילום: מיכה בריקמן

מימין לשמאל המשפטנים בהכשרתם המקצועית. שי באבד ודנה ויס בשיחת נוסטלגיה על חיפה. צילום :רונית קיטאי

איתן שטיאנסקי מנכ'ל עיריית חיפה. צילום: רונית קיטאי

הבכירים. צילום: רונית קיטאי

גיל ברק מקסלמן וקסלמן ואור שחף מנכ'ל החברה הכלכלית. צילום: רונית קיטאי

כנס משרד עורכי דין ש. פרידמן ושות'. צילום :רונית קיטאי

מימין לשמאל עו'ד דורון שוופי ואחיו ארז שוופי עם רעייתו שרון שוופי.צילום: רונית קיטאי

מימין לשמאל אור שחף מנכ'ל החברה הכלכלית לחיפה ועו'ד דורון שוופי שותף מנהל במשרד ש. פרידמן ושות. צילום רונית קיטאי

מימין לשמאל אורן שרון, עו'ד אמיר כהן-דור המוביל בארץ בתחום הספנות ושותף במשרד ש. פרידמן עורכי דין. משמאלו שרה עזריאל מנהלת משרד ש. פרידמן ושות'.צילום: רונית קיטאי

צילום: רונית קיטאי

יוסי אנטורג ויוחנן וואלך. צילום : רונית קיטאי

עו'ד אמיר כהן-דור מן המובילים בארץ בתחום הספנות, עו'ד קרן פישר גוטרמן, עו'ד אורית אסנין בעלת משרדים בחיפה ובתל אביב.,ועוד.צילום: רונית קיטאי

עורכת דין הדר ארבל. צילום: רונית קיטאי

עו'ד דנה ויס כתבת חדשות ערוץ 2 זוהרת בחצאית בצבע זהב. צילום: רונית קיטאי

מימין לשמאל סער דותן, עו'ד מיכאל (מיקי) ספרן וגיא ברקוביץ'. צילום: רונית קיטאי

 
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור מפגשים :
*   ב'בית גבריאל' נפתחה תערוכת 'צעיפים...
*   אתמול (19.2.24) התקיים הכנס הארגוני ה-5...
*   תחנת מד'א חדשה נפתחה לראשונה ברמת...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים