ספינת זיכרונות מאת אורי שנבל וסיגל זיו. כתבה: רונית קיטאי

אורי שנבל (73) יליד חיפה הוא דמות מוכרת מאוד ולא רק בעירו. הוא הפך לאחד מאנשי העסקים המצליחים בתחום התיירות וכמי שמחוזר ע'י חברות בתחום זה. ספינת חייו הפליגה בסיפורים מרתקים ומרגשים במיוחד בספרו 'ספינת זיכרונות'

פורסם ב: 22/08/2019 00:03

אורי שנבל וספרו ספינת זיכרונות.הוצאת 'ניב'
ספינת זיכרונות כתובה בהשראת סיפור חייו של היזם ואיש העסקים אורי שנבל, ממובילי ענף התיירות בארץ. אורי שנבל גדל כילד שסבל מבעיות קשב וריכוז שלא איבחנו באותם ימים וכך נגרם לו סבל רב ולהוריו לא פחות ממנו. מי שחשב באותם ימים שהוא לא שווה מאומה בגלל הסיבות הנ'ל שגרמו לו לא להיות מרוכז בכתה, ולא עזרו שיעורי העזר היקרים שמימנו לו בעמל וביזע הוריו.

הוא מספר על יחסים מורכבים בילדותו עם אחיו הבכור שהפכו ליחסי אהבה קרובים של אחים ואף עבר לגור לפני תשע שנים לרמת השרון כדי להתגורר בסמוך אליו.לימים נישאו דורית ואורי שנבל שהתגורר בעבר בדרך הים בכרמל המערבי בחיפה ועקר אחר כך לשכונת דניה בחיפה עם רעייתו הראשונה, אם שלושת ילדיו. אורי שנבל היה תמיד ידוע כמצליחן. כזה שכל מה שהוא נוגע הופך למכרה זהב. מי חלם שהוא מתמודד עם בעיות קשב וריכוז מאז הילדות וסובל בשל כך גם ממצבי רוח קשים?

בהיותו בן 15 נפטר אביו באופן פתאומי ומאז הוא לא מפסיק להתגעגע אליו. תמיד חשב שאביו לא אוהב אותו אך רק לאחר מותו קלט מצירופי מקרים ומה שאביו דאג להקנות ולסדר לו, כמה היה חשוב ואהוב על אביו ועל הוריו בכלל.הכל אצלו היה באופן בלתי רגיל כמו גם העבודה שהשיג לו אביו כדי להעסיק אותו וכשרונות המכירה והשיווק שלו התגלו מהר מאוד והרשימו לא מעט אנשים ומכאן רק השמיים היו הגבול בשבילו.

הספר מתחיל בהכנות לקראת יום הולדתו ה-70 שערכה לו רעייתו דורית, אשר בספר היא מכונה בכלל בשם אחר כמו יתר גיבורי הספר הביוגרפי חוץ ממנו כמובן. היום שלוש שנים לאחר מכן הוא אדם שליו מתמיד ומאושר .


הוא עדיין נלחם עם השד הרודף אותו שמקטין אותו ולכן רק רוצה לבטל את המסיבה, אך אוי לו מרעייתו שאירגנה את המסיבה וגם מחבריו שכמה מהם יגיעו במיוחד מחו'ל לאירוע הנ'ל. הוא מנסה בכל כוחו לאהוב את עצמו ולבסוף מצליח במשימה. הוא מאושר מאוד בנישואיו, רואה נחת מילדיו: בת ושני בנים, מארבעת נכדיו שכולם זכרים, ומרוצה מאוד מהעובדה שדורית הצליחה לקבץ את ילדיו ובנותיה ולהפוך אותם למשפחה אחת גדולה, מאושרת ומאוחדת.

'ספינת זיכרונות' הוא פורטרט ביוגרפי בהשראת חייו של אורי שנבל, מהיזמים המובילים בענף התיירות הישראלי. הספר מורכב מסיפורים קצרים, מרגשים, מצחיקים, עצובים ואתם לא יכולים להפסיק לקרוא בספר מרגע שהתחלתם בעמוד הראשון.

הוא מתאר את חייו מרגע שהוא ילד ועד שהופך לבוגר, הורה, סב, בן זוג, חבר ואיש עסקים, ולומד להשלים עם עצמו ועם הדרך שעבר. אורי שנבל מודה כי בעצם מטרת הספר היתה כדי להציג תובנות משמעותיות על החיים ועל עולם העסקים, כדי להעניק גם לאחרים כלים להתמודד בהצלחה עם אתגרים, דילמות וסימני שאלה שכולנו חווים.

דרך מסעו מראה לנו אורי כיצד ניתן להפוך קשיים להזדמנויות ולהצלחות. את הדרך לקנות את לב הלקוחות ולהפוך אותם לכאלה שירצו לחזור אליו שוב ושוב הוא אימץ מהוריו שהיו בעלי חנות בדים אשר ידעו כיצד להעניק יחס אישי חם ללקוחות וטרחו להביא את הבדים היפים והיוקרתיים ביותר שאף חנות אחרת לא הצליחה להביא.

כך מבלי משים הוא אימץ את שיטות שימור הלקוחות בהמשך דרכו. אורי שנבל גם מצא כי גישה חיובית לחיים ומילים שמלטפות את העומד מולך יכולות לשנות מציאות ולפתוח דלתות. הוא מנסה ללמד את קהל קוראיו כיצד להתמודד עם פחדים וחרדות הצצים ברגעי משבר והצלחה מבלי לתת להם לנהל אכם.

הוא מנסה לעזור לקוראיו לפעול ולהצליח ומדגיש כי הכל כמעט אפשרי אם רק נעז ונתמיד בדרך, שלעולם יכולה להפתיע ולהאיר לנו פנים, ולא חשובה נקודת הפתיחה של כל אחד מכם.

את הסגירות ברגשות של אנשים אפשר לשייך ללא מעט אנשים שחוו את השואה. הוריו של אורי שנבל הצליחו להימלט מציפורני הנאצים עוד לפני מלחמת העולם השנייה אך איבדו כמעט את כל בני משפחותיהם באירופה הבוערת. בארץ הם השקיעו את מרצם וכוחם בניהול חנות לממכר בדים שהיתה בבעלותם. עושים כל מה שהם יכולים כדי להעניק את המירב למען שני בניהם. כאשר לא היו קונים בחנות הם היו במצב רוח קשה, אך שוטטות לכיוון הקולגות, גילו להם כי גם בחנויות הבדים האחרות אין קונים. הם הגיעו למסקנה כי כשיש גשם הוא מרטיב את כולם.


במציאות הוריו לא רוו נחת מבנם הקטן, אורי, בגלל שמגיל צעיר התקשה בלימודיו והיה משוכנע שהוא אפס מוחלט. לא היה מי שיעודד אותו ויסביר לו כי הוא ילד חכם במיוחד ומוכשר שפשוט סובל מהפרעת קשב וריכוז כי באותם ימים לא ידעו על קיומה של בעייה שכזאת. המורים התייחסו לילדים המתקשים כאל מפגרים או 'מופרעים' ואורי גדל בתחושה שחבל על המאמץ כי ממילא לא יצא ממנו דבר.

יום אחד פרצו למשרד של אורי שנבל שהיה באותם ימים בדרך העצמאות בעיר התחתית בחיפה. אורי היה נסער כולו וחיכה למשטרה. הסיבה התגלתה לאחר מכן. סיבת הפריצה היתה כדי להגיע לחנות הצ'אנג' שהיתה צמודה למשרדו. הם לקחו משם כסף ובדרך 'פילחו' לאורי מזכרות אהובות בצורת דגמי רכבים מיוחדים שאסף והיו על שולחנו.

לקח לו עשר שנים מרגע שהחליט לכתוב את ספינת הזיכרונות שלו ועד שראו אור הזכרונות הללו.
ברמת השרון מקום מגוריו כיום, הוא ממשיך לנהל את עסקיו ממשרדו הנמצא לא הרחק מביתו כשהוא ממשיך לייצג את 'רויאל קאריביין' ועושה זאת במסירות ובכשרון רב. את חברת 'סנורמה' שהקים בשנת 1981 מכר לפני שנתיים.

מאז שחרורו מצה'ל ועד היום הוא חי את עולם התיירות, במגוון תפקידים וענפים. ב-15 השנים האחרונות מתמקדת פעילותו בתחום השייט הבין לאומי, בהיותו נציג מכירות בלעדי בישראל של תאגיד השייט 'רויאל קריביאן', במסגרתו הוא מעורב בפעילות גם בתורכיה.

לאורך השנים פעיל בארגונים חברתיים: פעל ושימש נשיא ארצי של 'שולחן עגול', מגיל 40 חבר ובעבר נשיא 'רוטרי חיפה' מה ששימח אותו מאוד בטיסה כאשר לידו ישב חבר 'רוטרי' שהוא מכיר. הוא כיהן גם כיו'ר עמותת 'שילה' לפיתוח שירותים לאזרח הוותיק בחיפה, היה חבר הנהלת 'אל-סם' ומי שהוא
יזם נמרץ בנשמתו, המוח שלו לא מפסיק לייצר רעיונות, מיזמים ושיתופי פעולה מעניינים.

סיגל זיו ששיתפה אתו פעולה בכתיבת הספר היא בת 52, אם לארבעה, מתגוררת בזכרון יעקב. כותבת ומפיקה סיפורי חיים אישיים, משפחתיים ועסקיים זה 18 שנים. מלווה אנשים בתהליך אישי מרגש ומעצים באמצעות כתיבת סיפור החיים, אישה של אנשים, חולמת בלתי נלאית ותלמידה ניצחית של החיים.
'ספינת זיכרונות' מכיל 170 עמודים ומחירו בחנויות הספרים 89 ש'ח.

אורי שנבל בפייסבוק Schnabel Uri
ספינת זיכרונות מאת אורי שנבל וסיגל זיו. עיצוב כריכה : רעות קלאורה

 
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור ספרים חדשים :
*   'תאנים טובות מאד' מאת פרופ' יוסי יונה...
*   הילדה שהלכה אחורה מאת רינת גור. איורים...
*   בית משוגעים מאת רותם פאר. הוצאת 'צמרת'...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים