'לגרש את השדים' מאת ד'ר עודד רוזנפלד בשיתוף עם המכללה האקדמית בוינגיט. הוצאת 'ניב'. כתבה: רונית קיטאי

רבים מאוד מכירים את ד'ר עודד רוזנפלד שגדל בקריית עמל (קריית טבעון) וכיום מתגורר במושב צופית. עודד רוזנפלד (יליד 1944) לימד שנים רבות במכללה האקדמית וינגיט וגם כיהן כיו'ר איגוד הכדור מים בישראל, כמאמן נבחרת ישראל בתחום זה וכקפטן הנבחרת

פורסם ב: 13/02/2019 17:03

ד'ר עודד רוזנפלד וספרו לגרש את השדים בהוצאת 'ניב'. צילום: אלבום משפחתי
מי שסבל קשות מהמשפט 'חוסך שבטו שונא בנו' מצד אביו, ש'הצטיין' ביד של נפח שעבד ב'פניציה' והפליא בו את מכותיו. בניגוד לאביו, עודד רוזנפלד הוא איש משפחה חם ומסור. הוא נשוי לחני לרנר, אב לשלושה וסב לנכדים. בשנים האחרונות הפך גם למוסיקאי מוכשר שמנגן בהרכבים שונים. כל מה שהוא נוגע בו הופך לסיפור הצלחה, אנטי תזה ל'חינוך' הנוקשה של אביו שניסה לדכא את כישרונותיו הטבעיים בתחום הספורט ודרש הישגים בלימודים גם כאשר הלב של בנו יצא למרחבים ולמגרשים. מגרשי הספורט.

'לגרש את השדים' נכתב בחלקו כסיפור חיים ובחלקו גם כרומן. הספר מתאר את התבגרותו והתמודדויותיו המסובכות של עודד רוזנפלד שגדל בחסך של חום, הערכה ואהבה מצד אביו, למרות שבתוך תוכו האב בהחלט אהב אותו. עודד הילד היה רחוק מלהרגיש זאת באותם ימים.

הוא מרבה בתיאורים כואבים את היחסים המורכבים והקשים עם אביו. לנוכח כישלונותיו בלימודיים בבית הספר, הוא נפלט ממנו לקיבוץ כ'ילד חוץ' וגם שם סבל. מסתבר שאפשר גם אחרת. מורה חמה, חכמה ומכילה הוציאה ממנו את המיטב והוא פרח. כאשר הוחלפה אחר כך במורה נוקשה שוב חלה נסיגה בלימודים.

מסתבר כי דווקא חולשותיו התגלו בהמשך התפתחותו כיתרונות בעולם הספורט והאקדמיה והוא הצליח להצטיין בשניהם בצורה מרשימה שזיכתה אותו בכתבות רבות בעיתונות, שנים רבות בטרם צץ האינטרנט לעולם התקשורת.

לצד העלילה המתפתחת מתאר עודד רוזנפלד בספרו את חייו בשנות הארבעים והחמישים בארץ ישראל שאותה מכנים בנוסטלגיה 'היפה' או 'הטובה'. הילד והנער עודד רחוק מלכנות כך את חייו באותם ימים. את המאפיינים התרבותיים והחברתיים המתגבשים בכור ההיתוך במדינה שזה עתה קמה. סיפורו האישי -משפחתי של ד'ר עודד רוזנפלד הוא גם סיפורו של ענף הספורט שעליו לא מרבים במיוחד לכתוב במדורי הספורט. נכוונה לענף הכדור- מים, ששלט בחייו ולא מפליא לאור העובדה שנבנתה בסמוך לביתו בריכת שחייה 'חנה סנש' ברח' חנה סנש בקריית עמל (שלימים התאחדה עם טבעון ומאז קרויה קריית טבעון. ר.ק.). מאז הוא שחה שם כמו דג במים וגם עבד במקום זה. הכי קל"ב שאפשר.

על שיטות 'החינוך' של אביו אפשר לקבל צמרמורות גם שנים רבות לאחר מכן, וכך הוא מתאר בין היתר: 'כמסגר בעל ידי ברזל, חבטותיו בעכוזי הדהדו בבשרי שעות ארוכות, לאחר שהפליא במכותיו. ככול שהמכות הלכו, תכפו והחמירו בעוצמתם, כן גברה התנגדותו של הילד שכמעט הפסיק ללמוד כלל'.

כאשר תקראו זאת יציק גם לכם חוסר ההערכה של האב לבנו שהיה חכם מאוד ובעל אינטליגנציה טבעית וכשרון מולד לספורט. במקום לראות את יתרונותיו הרבים של בנו, הוא לא הפסיק 'לחפש' במה הוא לא מביא לו את ה'נחת' והוא העניק לו מ'נחת' ידו.

עודד רוזנפלד הילד למד לקרוא מגיל צעיר ביותר, וכך הוא מסביר: 'כאשר הגעתי לכיתה א' כבר ידעתי קרוא וכתוב וקראתי ספרי הרפתקאות, כאשר בני כיתתי למדו לקרוא ולכתוב: 'שלום כיתה א" וכדומה. ניתן לומר שהספרים היוו עבורי מפלט מהאווירה המחמירה והמלנכוליות בבית'.

אמו שמרבית בני משפחתה נספו בשואה לא דיברה על העבר הכאוב, דבר שאופייני בלא מעט בתים של ניצולי שואה שלא דיברו על מה שהיה 'שם'. האם עבדה קשה בגן ילדים ודרכה להראות חום ואהבה היה גם דרך המאכלים הטעימים שבישלה לבתה ולבנה. ההורים עבדו קשה מאוד ולוקסוס לא היה שם. מותה של אחותו שהיתה גדולה ממנו במספר שנים ונפטרה ללא עת, הותיר לו בור גדול בלב , כמו גם מותה של אמו.

כיצד מצליח ילד שלא היה תלמיד מי יודע מה עד שהפך למצליח בתחום האקדמי ובספורט הבינלאומי?

עודד רוזנפלד מתאר: 'צברתי שלושה שליליים ונפלטתי ממערכת החינוך. מכאן ואילך התגלגלתי במוסדות חינוך של הקיבוץ הארצי ששמו דגש על עבודה, חברה וספורט. שם גם גיליתי כי קיימות שיטות חינוך אחרות ממש והתחלתי לפרוח.

החסך הלימודי המשמעותי מתקופת ילדותי בית הספר היסודי ובהמשך בבית הספר התיכון, היה לי לרועץ בבגרותי, במאבקי על הזכות להשכלה גבוהה. היעדר רקע לימודי מתאים ותעודת הבגרות, ערמו בפניי קשיים רבים. ניסיתי להתקבל לאוניברסיטת תל אביב שלא הייתה מוכנה כלל לדון בבקשתי. רק לאחר מאבק עיקש נאותו האנשים שדנו בבקשתי לאפשר ללמוד אך העמיד בפניי רף גבוה.

החינוך הגופני והחינוך לספורט הישגי, סייעו לי בשלבי חיי המאוחרים יותר בעולם האקדמי, כחלק מתהליכי השינוי שעברתי ומהתפתחותה של אישיותי. השאיפה למצוינות בספורט התבטאה גם בשאיפה למצוינות בלימודים. שאיפה זו נבעה ממוטיבציה פנימית לרכוש השכלה גבוהה ולא בדרך של כפייה כפי שניסה להשית עלי אבי'.

על הספורט בחייו:

'התחלתי להתאמן כמעט בכל מקצועות האתלטיקה קלה ומשחקי הכדור (גילאי 10 - 14 ) את הישגיי תיעדתי בחוברת האימונים האישית ובכל פעם הצבתי לעצמי מטרה גבוהה יותר. הקריירה בת 30 שנה בכדור מים, כשחקן ואח''כ כמאמן, התאפיינה בהישגים ובמאבקים רבים, בזירת הספורט הלאומית והבינלאומית ואף בזירה הפוליטית.

במהלך השנים בהם שיחקתי ואימנתי את נבחרת ישראל בכדורמים, השתתפנו במסגרות הספורט הגדולות בעולם, היו לנו הישגים טובים וגם פחות טובים, אולם גיליתי שהעיסוק בספורט ההישגי מעצב את אישיותי, ממקד את מטרותיי, מגביר בי את ההתמדה והמחויבות לאימונים תובעניים בכל תחום ולא רק בכדורמים'.

פוליטיקה וספורט:

עודד מתאר בספרו את משחקי המלחמה בכדורמים שנערכו באיראן ערב המהפכה המוסלמית, לקביעת נציגת אסיה לאליפות העולם בשחייה והכדורמים, בשנת 1972 בזגרב ביוגוסלביה: 'בהיכנסנו לאצטדיון הבריכה האולימפית בטהרן קיבלו אותנו אלפי צופים בקריאות בוז רועשות ובזריקת חפצים, כאילו אנחנו היינו חלק משלטון השאה השנוא על העם. אולם כשהתקרבנו לבריכה חשכו עינינו, במרכז הבריכה הצטלמו חבוקים, מחויכים וזחוחים שני החברים נגדם שיחקנו ארבע שנים קודם כאשר היו שחקני הקבוצה של רפיד בוקרשט: שופט המשחק, קורנל מרגולסקו, ומאמן הנבחרת האיראנית, ניקולאי פירויו. כבר אז ידענו שהצרות לא תאחרנה להגיע אבל עוד לא ידענו עד כמה.

קיימנו על פי תקנון ההתאחדות הבינלאומית שלושה משחקים. בכל המשחקים הללו נהגו בנו השחקנים האיראנים באלימות קשה, אגרופים, מרפקים ובעיטות, מילא מתחת לפני המים. אולם הם הרהיבו עוז להכות בנו גם מעל לפני המים, ללא תגובה חריפה של השופט'. בהמשך מתואר המשחק ההיסטורי עם מצרים, הראשון לאחר חתימת הסכם השלום.

הספר מרתק עוד יותר את מי שגדל בשנים הללו ובמיוחד בעמק יזרעאל , בחיפה ובקריית עמל בפרט, וגם חובבי הספורט והמוסיקה יתלהבו מסיפוריו האישיים ביותר. הספר מכיל 305 עמודים – מחיר נקוב 88 ש''ח בהוצאת ספרי 'ניב'. ניתן לרכוש את הספר בהנחה במחיר 70 ש'ח.

במייל: odedr77@gmail.com
לגרש את השדים מאת עודד רוזנפלד. הוצאת ספרי 'ניב'

ד'ר עודד רוזנפלד בהופעה מוסיקלית. צילום :אלבום משפחתי

ד'ר עודד רוזנפלד והרכב מוזיקלי. צילום : אלבום משפחתי

 
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור ספרים חדשים :
*   'ואז אתה נגעת' מאת עירית פלינט בקר...
*   'התפוח נפל רחוק מהעץ' מאת עמיעד לפידות...
*   'שמיל החציל' מאת רן שליים. איורים: בועז...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים