ראש העיר חיפה ד'ר עינת קליש רותם ומשפחת פדרמן הזמינו את 'יקירי חיפה' למלון 'דן כרמל' .כתבה: רונית קיטאי. צילום: רונית קיטאי, ראובן כהן

היה זה מפגש רעים מסורתי ה-21 של יקירי העיר חיפה לדורותיהם ואת ברכת ראש העיר חיפה ד'ר עינת קליש רותם השוהה בימים אלה בציריך, שוויץ, הביאה מזכיר העיר ברכה סלע .הנ'ל היתה גם על הפקת האירוע עם הצוות שלה. בין המברכים סגן ראש העיר דובי חיון, ראש העיר היוצא יונה יהב ועוד

פורסם ב: 05/12/2018 18:38

מזכיר העיר ברכה סלע וסגן ראש העיר חיפה הרב דובי חיון. צילום :רונית קיטאי
עם מזכיר העיר ברכה סלע השתתף צוות המחלקה לטקסטים ואירועים רשמיים. בין המברכים סגן ראש העיר חיפה הרב דובי חיון, ראש העיר היוצא יונה יהב. בשם יקירי חיפה ברכה רות אשכנזי ובתוכנית האמנותית 'אנסמבל דרור' בשירים מארצות שונות.


היה מרגש לשמוע את חילופי המחמאות והחיבה שהם רוחשים זה לזה ולזו וכוונתי לראש העיר היוצא יונה יהב, לסגניתו לשעבר ומ'מ חדוה אלמוג, סגן ראש העיר הרב דובי חיון לא שכח את מה שעשו קודמיו בתפקיד והצטרף לפירגונים הרבים.

מזכיר העיר חיפה ברכה סלע שאם לא היתה היו צריכים להמציא אותה.( משפט שאחר כך גם יגיד יונה יהב על חדוה אלמוג. ר.ק.) יעילה שאין דוגמתה, מסורה לתפקידה ותמיד רואה את מה שחשוב כדי להעלות את קרנה של העיר והעומד בראשה והעובדים. היא מצטיינת בזכרון מופלא ואין בן אדם שיוכל לעבוד עליה כי שום דבר לא נסתר מעיניה. בקיצור כשמה כן היא. ברכה.


ברכה סלע שיגרה את ברכת העיר ליונה יהב ראש העיר היוצא ולמ'מ ולסגניתו היוצאת תא'ל (מיל) חדוה אלמוג. 'במשך 15 שנים הם הפכו את חיפה למפעל חייהם ואנחנו מאחלים להם בריאות על העיר ששמרו אותה רב תרבותית' ואיחלה הצלחה להנהגה החדשה בראשותה של ד'ר עינת קליש רותם.


לכל ה'יקירים' ששאלו ללא הרף זה את זה ואת זו מדוע ראש העיר החדשה לא נמצאת במקום, הסבירה אחר כך מעל הבמה ברכה סלע שהבהירה כי ד'ר עינת קליש רותם אישרה בואה לכנס בציריך עוד בטרם ידעה כי תיבחר כראש העיר חיפה. זהו כנס עם המנחה שלה לעבודת הדוקטורט שעשתה בזמנו והיא היתה צריכה למלא את התחייבותה זו', הדגישה.

ראש העיר חיפה ד'ר עינת קליש רותם העבירה מכתב אישי ממנה אל יקירי חיפה ובו איחלה להם בריאות טובה, אריכות ימים וחג שמח. גם רותם קליש ציינה במכתבה את 'אופיה של חיפה בעיר רב תרבויות בעלת אוכלוסיה מעורבת, שבה חיים במשותף בני כל הדתות בדוקיום, סבלנות וסובלנות ביניהם. רוחה ועוצמתה של העיר חיפה ותושביה הופכים את העיר חיפה לעיר מיוחדת'.


מזכיר העיר ברכה סלע סיפרה על המהפך ההיסטורי שחל בתקופת כהונתו של יונה יהב. מהפך של עיר מודרנית ו'קצרה היריעה לתאר על מנהיגותך, יוזמתך המהווה דוגמא ומופת ליישום תוכניות ופרוייקטים' ודיברה על ראש עיר פורץ דרך שפעל למען חיפה שהפכה למפעל חייו.

ברכה סלע שכל ראש עיר חולם על מזכיר עיר מסוגה, הודתה ליונה יהב על הזכות לעבוד לצדו. 'מאוד נהניתי' וגם הודתה לתא'ל (מיל) חדוה אלמוג אקס קצינת חן ראשית, יו'ר 'נעמת' ומ'מ וסגנית ראש העיר חיפה ועל תפקידה כראש מינהל הנדסה. 'חדוה אלמוג מכירה כל בניין בעיר וכל תמ'א שרוצים להגיש ולבצע'. בין ברכה סלע וחדוה אלמוג שוררת חיבה הדדית ובהחלט רואים זאת.

ראש העיר היוצא עורך דין יונה יהב לשעבר ח'כ שבזכותו גם חוק הקולנוע ועוד,חזר זה עתה מביקור בארה'ב . הוא סיפר על ראשית דרכו בעיריית חיפה ועל יוסף אלמוגי ז'ל שהיה ראש העיר חיפה באותם ימים כשהוא היה דובר בלשכתו של ראש העיר ירושלים טדי קולק ז'ל . על פסטיבל הסרטים שיצר כחבר כנסת לפני 35 שנים, ואת הרעיון הזה הביא לראש העיר חיפה דאז אריה גוראל ז'ל וכך החל הסיפור. 'היום פסטיבל הסרטים בחיפה נמנה על 50 הפסטיבלים החשובים ביותר בעולם'. יש לו בהחלט סיבה לגאווה.

היה זה יונה שהקים את אגודה לפיתוח תיירות חיפה .באותם ימים, כך סיפר, הוא פגש שם אישה צעירה ונמרצת בשם ...ברכה סלע. אני כאן כדי להודות לכם ואני לא הולך לאף מקום. אני נשאר כאן בחיפה', אמר וריגש. אגב , הצעירה הנמרצת היא גם היום תודה לאל אישה נמרצת וצעירה ברוחה אשר ידה על הדופק מבוקר עד ערב ושם דבר כאמור לא נעלם מעיניה. כשמה כן היא, ברכה.

סגן ראש העיר חיפה דובי חיון שערך לדבריו הדלקת נרות סמלי, 'יקיר זה כבוד ומגיע לכם כבוד על מה שעשיתם',בירך את יקירי חיפה.הוא פירגן לראש העיר היוצא יונה יהב והזכיר את 'הפירמידה' שהקים יונה יהב והבטיח לחזק השנה את פסטיבל משוררים יהודים וערבים, ועל רצונו להביא צעירים לחיפה ולא רק בתחום ההיי-טק, אלא לתת במה ליוצרים וסיפר על שיתוף פעולה עם בי'ס 'רעות' לאמנויות וגילה כי 'הבוקר כבר סגר עם ה'כרמלית' כי האמנים מבית ספר זה ומבי'ס עירוני ג' ,יופיעו על הרציף בככר פריז.

דובי חיון ריגש כאשר הצהיר: 'אני מקווה לראות בשנה הבאה את יונה יהב וחדוה אלמוג כיקירי חיפה', זאת כאשר סיפר על כך שלקח על עצמו את תיק התרבות בחיפה, בתמיכתה של ראש העיר ד'ר עינת קליש רותם. 'אני בא מתרבות השירה וכתבתי ספרי שירה, ערכתי והרציתי על דתות במכללת עמק יזרעאל וגם כתבתי מחזה'. מודה כי כל זאת לא ידעתי וגם לא אחרים וכך גם אני למדתי להכיר ולהוקיר את דובי חיון, שנראה בהחלט איש ראוי וסימפטי ביותר. הוא מצדו שלא הכיר את אתר 'רינונים' בעריכתי הבטיח כאשר יצאתי שיעקוב אחר 'רינונים' ויקרא בו.


יונה יהב שלא הפסיק להודות למי שהיתה סגניתו ו'שום שערוריה לא היתה בתקופת כהונתנו. הכל נקי ומסודר. לא נעננו לדברים שלא רצינו שיעלמו מאתנו וזה הנוף של העיר וידוע שמשלמים על נוף 30% יותר. הסיבה שנלחמו בי היא שלא הרשיתי לגורמים מסויימים בעיר לעשות כרצונם ולהסתיר את הנוף לאנשים שקנו דירות עם נוף ושילמו על כך במיטב כספם.אני מקווה שמי שמנהיג כיום את העיר ישמור על ערכים אלה'

עדי מאור שהביא את ברכת משפחת פדרמן שעל האולם והכיבוד מזה שנים, דיבר על תיירות בחיפה של היתה קיימת וכל פעם היה צריך לשכנע אנשים בארץ ובחו'ל שיואילו להגיע לחיפה , עד לכניסתו של יונה יהב לתפקיד היא עלתה ופרחה והיום כבר אין צורך לדבר על כך כי זוהי עובדה קיימת וחיפה נמצאת על מפת התיירות ובעיקר מציפים אותה הסינים.


אם מדברים על תיירות בחיפה, הרשו לי בנימה אישית מאוד. לפני שנים רבות ביקש ממני עורך שבועון 'שחף' דאז, יוסי בר, להכין כתבה על מצב התיירות בחיפה.המצב אז היה כל כך גרוע ואני הסתובבתי עם צלם המערכת בכל מקום שהיה אמור להיות מקור תיירות אך לא מצאנו תיירים. אלא הזנחה קורעת לב.

הרמתי טלפון לראש העיר דאז אריה גוראל ז'ל וביקשתי את תגובתו לנוכח ההזנחה הכואבת הזאת של התיירות בחיפה. הוא לא רצה להגיד מילה וחצי מילה על מצב התיירות ואני הורדתי את הכתבה לדפוס בעידוד העורך. הכתבה שלי שלא החמיאה כאמור למצב הובאה בעמוד הראשי ובעמוד מס' 2 במקומון שהופיע ביום שישי.

יומיים לאחר מכן , כלומר ביום ראשון בבוקר, אמור היה אריה גוראל לערוך את מסיבת העיתונאים שלו. עורך העיתון 'שחף' (ז'ל) ביקש ממני, ככתבת הבכירה של העיתון, למלא את מקומו באירוע, ואני התייצבתי בבוקר בלשכת ראש העיר. כאשר נכנסתי היה זה כמו בד אדום לשור כי אריה גוראל נראה זועם , כולו 'חם' ורותח על הכתבה שלי שהיתה רחוקה להחמיא לו ולמצב התיירות בעיר עליה הוא מופקד. הוא הרים את קולו ופקד : 'קיטאי, החוצה!'


יונה יהב אז מנהל מחלקת התרבות בעיריית חיפה, נעמד והתריס כלפי מי שהיה אז ה'בוס' שלו , לנוכח גסות הרוח שהפגין גוראל: 'אם קיטאי בחוץ, כולנו בחוץ!' אריה גוראל ז'ל נראה המום מול האומץ וההעזה של מנהל מחלקה שלו והתגובה שלו היתה מדהימה ומרגשת לא פחות. הוא לקח את ידי ונישק את גב היד שאותה לחץ לאחר מכן תוך שהוא מבטיח לי חגיגית : זה לא יקרה יותר לעולם. אני מתנצל על ההתנהגות שלי'.

מאז בזכות יונה יהב, הפך גוראל המנוח לאחד ממעריציי,שיתף אותי והכיר לי אח'מים שונים, מה שעזר לי מאוד בעבודתי העיתונאית . אף פעם לא אשכח זאת ליונה וכן דברים נוספים אך זה פרק לספר ולא לכתבה. הנה. חיכיתי 15 שנים ועכשיו זו ההזדמנות.


דיברו שם על פרויקטים רבים ובין היתר על פסטיבל 'החג של החגים' 'בזכות יונה יהב שדירג את התאורה במושבה הגרמנית ואיפשר לראות עיר רב תרבותית',אמרו ובצדק.


יונה יהב הזכיר את ראשית דרכו ועל יוסף אלמוגי אז ראש העיר חיפה, על טדי קולק אתו עבד ועוד. סגן ראש העיר חיפה דובי חיון דיבר בין היתר על תיאטרון חיפה, אתו'ס ועוד והבטיח להביא את תרבות האמנות הפלסטית, כתיבה, ציורים ופסלים כאשר הכיוון שלו הוא לשים דגש על התרבות המקומית ולהביא אמנים מקומיים לבמה.

סגן ראש העיר חיפה דובי חיון רוצה להביא אמנים ויוצרים לחיפה והבטיח להחזיר ובגדול את 'שבוע הספר העברי' ולפרסם תוכנית תרבות. הוא דיבר על פרויקט 'עירתחתתית' שהקרדיט שלה שמור ליונה יהב. על החלום שלו לשקם ולשפץ את הדר ולהחזיר את ההדר להדר. על הרצון שלו להנציח את אורי בלום ז'ל שהיה מנהל מחלקת התרבות בעיריית חיפה שנפטר בגיל צעיר ו'אותו הוא רוצה להנציח בקריאת 'מרתף 23' בהדר על שמו. אסור לשכוח את העבר ואני רואה את תפקידי כמשרת הציבור' והיה זה עונג לשמוע משפט כזה ולא רק אותי הוא שימח בדברים אלה.

אגב לחדוה אלמוג אשר כיהנה עד לאחרונה כיו'ר הוועדה לבחירת יקירי חיפה, היה רעיון חביב ביותר שאמרה בהומור אך התכוונה לכל מילה. היא פנתה לסגן ראש העיר דובי חיון והציעה לו שיקרא ליונה לפסטיבל מספרי הסיפורים כי יש לו כל כך הרבה סיפורים, וגם סיפרה כי את 12 האנשים שמוצעים כל שנה כ'יקירי חיפה' הם אספו עם פינצטה מבין רבים, אבל אף פעם אי אפשר להשביע את רצון כולם',הסבירה.

חדוה אלמוג סיפרה על כל כך הרבה דברים יפים שקיימים בחיפה וגם על מצב בו 50% מבין יקירי חיפה השנה הן נשים. 'את מה שיונה עם הצוות שלו עשה ב-15 השנים האחרונות, אף אחד לא יכול לקחת'.אף אחד לא ייקח וגם לא אוכל להרחיב על נאומה של נציגת יקירי חיפה רותי אשכנזי שסיפרה על להקת הסטודנטים ועוד והיו עוד אין ספור דברים מעניינים אך היריעה קצרה ועליי לסיים כאן. לא בטרם אזכיר כמה מבין אלה שהיו שם וכמובן מזכיר העיר ברכה סלע עם צוותה וביניהם אורטל קטרי מנהלת המחלקה לטקסים, רונית בן סימון, ראש ענף טקסים, רים בלאן וגלית סרור מהמחלקה לטקסים.

בין יקירי חיפה היו אהרון מלמד שופט מחוזי ונשיא בתי המשפט לנוער בארץ שהגיע בחברת רעייתו, ד'ר יורם זבה, פרופ' יהודה חיות ורעייתו, סגן ראש העיר חיפה לשעבר רואה החשבון משה שטטמן, שופט הכדורגל הבינלאומי אברהם קליין ובת זוגו ברכה בריל, שהיתה דוברת עיריית חיפה בתקופת כהונתו של אלוף (מיל) עמרם מצנע כראש העיר חיפה, ד'ר איזבלה גרינברג, שרה (סובול) לבנשטיין, שלמה וול, נפתלי אלבז ובת זוגו שושנה סלע, עדנה זרצקי טולידאנו, דין אלדין עבאס ורעייתו היפא (כמו חיפה.ר.ק.) , בנימין גונן ורעיתו יוכבד גונן, ד'ר עדה אהרוני, עו'ד ישראל גיל שהגיע בחברת בתו , דני אסנין, שלמה אביטן יו'ר בינ'ה, מינה מנדלמן, רחל עזריה, שלומית גור ועוד .
יונה יהב , סגן ראש העיר חיפה הרב דובי חיון, אלי לנדאו מהגימלאים. צילום :ראובן כהן דוברות עיריית חיפה

מימין לשמאל אברהם קליין,ברכה סלע, יונה יהב, דני אסנין. צילום ראובן כהן דוברות עיריית חיפה

מזכיר העיר ברכה סלע בחברת אורטל קטרי, רונית בן סימון, רים בלאן, גלית סרור ועוד. צילום: רונית קיטאי

עדי מאור מנכ'ל רשת מלונות 'דן' בחיפה בין המברכים בשם משפחת פדרמן. צילום רונית קיטאי

יונה יהב ראש העיר חיפה לשעבר בחברת שרה לבנשטיין, השופט בדימוס אהרון מלמד וד'ר יורם זבה. צילום: רונית קיטאי

חדוה אלמוג. צילום רונית קיטאי

חדוה אלמוג וברכה סלע. צילום: ראובן כהן דוברות עיריית חיפה

ברכה סלע וחדוה אלמוג. צילום: רונית קיטאי

יונה יהב מברך. צילום: רונית קיטאי

יונה יהב וברכה סלע. צילום :רונית קיטאי

המלונאים עדי מאור וברטה יוגב מנהלת 'דן כרמל' עם ראש העיר חיפה לשעבר יונה יהב, ד'ר עדה אהרוני ולנדאו נציג הגימלאים בעיריית חיפה. צילום רונית קיטאי

ד'ר צפרירה בן ברק, רותי אשכנזי בשיחה עם סגן ראש העיר חיפה הרב דובי חיון. צילום :ראובן כהן דוברות עיריית

ברטה יוגב מנהלת דן כרמל והתקשורתניות ברכה בריל ורונית קיטאי אשר שתיהן גם בנות זוג של יקירי חיפה. רונית של הנשיא בדימוס השופט המחוזי לשעבר אורי קיטאי וברכה של אברהם קליין.צילום ראובן כהן דוברות עיריית חיפה

ברכה סלע וחדוה אלמוג. צילום: רונית קיטאי

יונה יהב , הרב דובי חיון, לנדאו ויקירי חיפה. צילום : ראובן כהן דוברות עיריית חיפה

מזכיר העיר חיפה ברכה סלע מברכת. צילום: רונית קיטאי

יונה יהב עם ד'ר צפרירה בן ברק ולנדאו מהגימלאים. צילום רונית קיטאי

יקירת חיפה שרה (סובול) לבנשטיין. צילום : רונית קיטאי

יקיר חיפה. צילום :רונית קיטאי

מזכיר העיר ברכה סלע אישה שכולה ברכה. ראש העיר היוצא יונה יהב מעניק לה נשיקה בראש. נשיקה מה'ראש' לראש של האישה שכולה ברכה. צילום ראובן כהן דוברות עיריית חיפה

יונה יהב וברכה סלע. צילום : רונית קיטאי

חדוה אלמוג עם יקיר חיפה. צילום רונית קיטאי

אורטל קטרי, רונית בן סימון, רים בלאן וגלית סרור. צילום : רונית קיטאי

מימין לשמאל ברכה בריל,אביבה שפיגלשטיין, חדוה אלמוג,ד'ר איזבלה גרינברג וברכה סלע. צילום: רונית קיטאי

מימין לשמאל התקשורתניות ברכה בריל ורונית קיטאי. בתקופה מסויימת בחיי יצא שעבדנו בשתי מערכות עיתונים ביחד. אחר כך כל אחת פרשה כנפיים. אז היינו ביחד ב'כלבו' וברשת 'ידיעות תקשורת' וגם גרנו באותו רחוב.צילום: ראובן כהן דוברות עיריית חיפה

יו'ר התאחדות המלונאים בחיפה והצפון עדי מאור מנכ'ל רשת מלונות דן' בחיפה ומזכיר העיר חיפה ברכה סלע. צילום: רונית קיטאי

שלמה אביטן יו'ר בינ'ה בחברת ברכה סלע מזכיר העיר וסגניתה אביבה שפיגלשטיין. צילום :רונית קיטאי

סגן ראש העיר חיפה דובי חיון. צילום רונית קיטאי

עו'ד ישראל גיל ובתו מירב פדן מנהלת משאבי אנוש בחברת הייטק בקליפורניה, ארה'ב. צילום: רונית קיטאי

מימין לשמאל ד'ר יורם זבה, פרופ' יהודה חיות ורעייתו. צילום: רונית קיטאי

עו'ד ישראל גיל ומזכיר העיר ברכה סלע. צילום: רונית קיטאי

ראש העיר לשנעבר יונה יהב בחברת מזכיר העיר חיפה ברכה סלע ומימין פרופ' עדה אהרוני. צילום רונית קיטאי

ראש העיר חיפה היוצא יונה יהב מברך את יקירי חיפה. צילום רונית קיטאי

דובי חיון ,רותי אשכנזי ועוד. צילום ראובן כהן דוברות עיריית חיפה

חדוה אלמוג. צילום :ראובן כהן דוברות עיריית חיפה

צילום :ראובן כהן דוברות עיריית חיפה

ראש העיר חיפה היוצא יונה יהב מברך את יקירי חיפה. צילום רונית קיטאי

חיבוקים לראש העיר חיפה היוצא יונה יהב. צילום רונית קיטאי

שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור רוח צפונית :
*   בעקבות התגברות המהומות הבין-דתיות...
*   ראש העיר חיפה ד'ר עינת קליש רותם קיימה...
*   עו'ד שי חמצני כיום איש עסקים, חוגג...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים